Aloe Vera Jelinin 9 İyileştirici Özelliği

Aloe vera jelinin vücudu arındırmak için ideal olduğunu ve hatta kolesterolü kontrol altına almaya yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Ayrıca dolaşımı iyileştiren anti-enflamatuvar özellikleri de vardır.
Aloe Vera Jelinin 9 İyileştirici Özelliği
José Gerardo Rosciano Paganelli

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Aloe vera, tüm dünyada en çok bilinen ve yaygın olarak kullanılan bitkilerden biridir. Yüksek besin değeri ile ön plana çıkmakla kalmaz aynı zamanda birçok tıbbi ve kozmetik faydalar sunar. Aloe vera jelinin iyileştirici özelliklerini öğrenmek için okumaya devam edin!

Yüksek antioksidan, vitamin ve mineral seviyeleri, çeşitli hastalık türlerini önlemek ve tedavi etmek için bir bütünleyici olarak binlerce yıldır kullanılmaktadır. Aslında, ilaç ve kozmetik endüstrileri, piyasada sundukları yüzlerce ürünü üretmek için onu bir temel madde olarak kullanmaktadır.

Bununla birlikte, çoğu insan, istenmeyen yan etkiler riskini taşımadan, özelliklerinden yararlanmak için en iyi yol olduğu göz önüne alındığı zaman aloe vera’yı doğal haliyle kullanmayı tercih etmektedir.

Son olarak, bu yazıda ana yararlarının 9’unu bir araya getirmek istedik.

Aloe Vera Jelinin 9 İyileştirici Özelliği

1. Kabızlığa karşı savaşır

aloe vera jelinin kabızlığa etkisi

Aloe vera jeli, kabızlık ve diğer sindirim bozukluklarını kontrol altına almak için kullanılan en eski ilaçlardan biridir.

Yüksek lif ve su konsantrasyonu hafif bir müshil olarak işlev görür. Dolayısıyla, atıkların optimal bir şekilde ortadan kaldırılması için bağırsak hareketlerini uyarır.

2. Gerekli besin maddelerini sağlar

Aloe vera kristallerini meyve sularınıza ve smoothie’lerinize dahil ederek vücudunuza birtakım temel besin maddeleri verebilirsiniz:

 • Vitaminler (A, B kompleksi, C, E)
 • Mineraller (sodyum, manganez, potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko)

3. Kolesterol kontrolünü destekler

kan hücreleri

Antioksidan bileşikler ve bu doğal bileşenlerde bulunan sıvı, hiperkolesterolemi’den muzdarip hastalarda kolesterol seviyelerinin düzenlenmesine katkıda bulunabilir.

Vitaminleri ve mineralleri atar damarların temizlenmesini de teşvik eder ve kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olan bir anti-enflamatuvar etkiye sahiptir.

4. Aloe vera jelinin bir diğer özelliği ise kilo vermeye yardımcı olmasıdır

Aloe veranın küçük dozlarını tek başına ya da smoothie içerisinde tüketmek sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur.

 • Lifi, antioksidanları ve su içeriği aynı zamanda zararlı atıkların vücuttan atılmasına katkıda bulunur ve metabolizmayı da geliştirir.
 • Benzer şekilde, tüketilen aloe vera size tokluk hissini verir ve fazla kalori tüketme eğilimini azaltır.

5. Ağız sağlığını geliştirir

dişler

Aloe vera jeli, dişleri ve diş etlerini mikroorganizmalara karşı koruyan anti-mikrobiyal ve anti-enflamatuvar bileşikler içerir. Hem tüketmek hem de harici olarak uygulamak bakterileri yok etmeye yardımcı olur. Özetlemek gerekirse, enfeksiyonları ve nefes kokusunu önler.

6. Vücudun detoksuna yardımcı olur

Bu gıdayı içeren besinler, karaciğer ve böbrekler gibi vücudun boşaltım organlarının temizlenmesini teşvik etmek adına yararlıdır. Özellikleri bu organların aktivitesini arttırır, böylece kanın temizlenmesini sağlar ve hücresel hasar riskini azaltır.

7. Şeker hastalığını önler

diyabet ölçer

Aloe vera kristalleri, tip 2 diyabet geliştirme riskini azaltmaya yardımcı ya da kan şekeri düzeylerinde meydana gelen ani yükselmeleri kontrol altında tutan hiperglisemik özelliklere sahiptir.

Aloe vera lifleri ve içerdiği “glucomannan” olarak bilinen bir madde, şekeri enerjiye dönüştüren ve böylece kan içinde kalmasını önleyen işlemleri destekler.

8. Aloe vera jelinin bir başka özelliği cildin sağlıklı olmasını sağlaması

Aloe vera’nın hem dahili tüketimi hem de cilde doğrudan uygulamak, cildin görünümünü ve sağlığını önemli ölçüde geliştirir. Bu bitki cildin pH’ını düzenler ve sebasöz bezlerde meydana gelen aşırı kuruluk ya da dengesizlikleri önler.

Öte yandan, doku yenilenmesini teşvik ederken ölü hücreleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu, düzenli kullanıldığı zaman, yara izlerini, lekeleri ve kırışıklıkları önlemek için ideal bir seçenek olduğu anlamına gelir.

9. Bir anti-enflamatuvar işlevi görür

yaşlı eller

Bu gıdalar campesterol, lupeol ve beta-sitoesterol gibi anti-enflamatuvar maddeler içerir, bunlar vücut tarafından asimile edildiği zaman şişme ve buna bağlı ağrıları azaltır. Bu özellikler iltihap ile ilgili kronik bozuklukları olan hastalar için yararlıdır.

Dahası, aşağıdakileri hastalıklar için aloe vera jeli önerilir:

 • Artrit ve artroz.
 • Hassas bağırsak sendromu.
 • Cilt yanıkları.
 • Sindirim ülseri.
 • Kardiyovasküler hastalıklar.
 • Crohn hastalığı.

Aloe veranın bu özelliklerini biliyor muydunuz? Artık vücudunuz için ne kadar iyi olduğunu bildiğinize göre, özelliklerinden yararlanmak için düzenli olarak tüketmeyi denemelisiniz.

Sonuç olarak, eğer tek başına tüketmek sizin için mümkün değilse, doğal meyve suyuna ya da smoothielere ekleyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Hamman, J. H. (2008). Composition and applications of Aloe vera leaf gel. Molecules. https://doi.org/10.3390/molecules13081599
 • Ramachandra, C. T., & Srinivasa Rao, P. (2008). Processing of Aloe vera leaf gel: A review. American Journal of Agricultural and Biological Science.
 • Radha, M. H., & Laxmipriya, N. P. (2015). Evaluation of biological properties and clinical effectiveness of Aloe vera: A systematic review. Journal of Traditional and Complementary Medicine. https://doi.org/10.1016/j.jtcme.2014.10.006

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.