Dolaşım ve İltihaplanma için Reçeteler

Şişkinlik ya da iltihaplanma bacak ve ayaklarımızda daha yaygındır. Bu durumu, günlük yemeğinize iltihaplanma karşıtı gıdalar ekleyerek ve harici tedaviler kullanarak hafifletebilirsiniz.
Dolaşım ve İltihaplanma için Reçeteler
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Ayaklarınızı, bacaklarınızı ve ellerinizi soğuk hissetmeniz, dolaşım sisteminizle ilgili bir sorunun açık bir işaretidir. Genelde buna iltihaplanma eşlik eder ve gün geçtikçe daha da kötüleşebilir.

Dolaşım sorunları orta yaşlılarda ve yaşlılarda daha sık görülür çünkü atar damarlar zamanla daha katı hale gelir. Bu sorunlar, yüksek kolesterol düzeyleri, zayıf bir diyet ve fiziksel hareketsizlik nedeniyle de gelişebilir.

El ve ayaklarınızdaki rahatsızlıklar ve bu uzuvlarınızın karşılaştıkları riskler nedeniyle durumu doğal olarak dengelemek için doğru önlemleri almak önemlidir. Bu düşünceyle bu yazıda, kan akışını artıracak bazı ev reçetelerini paylaşmak istiyoruz; böylece vücudunuza daha verimli bir kan akışını sağlayabilirsiniz.

Hidroterapi

ayağını soğuk suya sokan kadın

Hidroterapi, etkilenmiş bölgeye sıcak ve soğuk su banyoları ile masaj yapmayı içerir. Bu teknik, dolaşımı neredeyse o anda uyarır ve iltihaplanmayı ve ağrıyı önemli ölçüde azaltabilir.

Ne yapmalısınız?

 • Suyu, cildiniz için kabul edilebilir bir sıcaklığa kadar ısıtın ve iltihaplanan bölgelere uygulayın.
 • Daha sonra hızlı bir şekilde soğuk su ya da tercihen buzlu su banyosuna değiştirin (sadece dayanabiliyorsanız).
 • Bu işlemi beş dakikada bir şeklinde değiştirin.

Kırmızı biber

Kırmızı biberdeki etkin madde olan kapsaisin, kan basıncınızı ve kolesterol seviyelerini düşürmek için dolaşım ve kardiyovasküler sistemleri uyaran bir bileşiktir.

Diyetinize eklediğinizde ateroskleroz, kalp krizi ve felç geçirme riskinizi azaltırsınız. Bunlar yetmiyormuş gibi, varisler, soğuk hissetme ve iltihap için iyi bir tamamlayıcı tedavidir.

Ne yapmalısınız?

 • Bir miktar kırmızı biber tozu alıp püre, çorba ve diğer yemek tariflerine ekleyin.
 • Ayrıca, haricen kullanılan merhemler ya da kremler hazırlamak için bir temel olarak kullanabilirsiniz.

Bacak kaldırma

yüz üstü uzanıp bacağını kaldıran kadın

Bu basit aktivite, bacaklardaki dolaşımı uyarmanın en iyi yollarından biridir. Yorgunluğu, gerginliği ve dolaşımdaki sorunlardan kaynaklanan şişmeyi azaltmak için iyi bir yoldur.

Ne yapmalısınız?

 • Eve döndükten sonra yatağınıza yatın ve bacaklarınızı tavana doğru kaldırın.
 • Dinlenmeden önce üç ila beş dakika boyunca bu konumda kalın.

Ginkgo biloba çayları

Ginkgo biloba bitkisi, kan damarlarını genişleten ve atardamar duvarlarına esneklik kazandıran aktif bileşikler içerir. Bu çayı tüketmek kan akışını geliştirir, kan basıncınızı düşürür ve variköz damar oluşumunu engeller.

Malzemeler

 • 1 çorba kaşığı ginkgo biloba (10 g)
 • 1 su bardağı su (250 ml)

Ne yapmalısınız?

 • Ginkgo bilobayı bir çorba kaşığı kaynar suyun içine koyun ve 10 dakika boyunca demleyin.
 • Sonra sıvıyı filtreleyip bir çay gibi tüketin.
 • Günde iki defa içebilirsiniz.

Kırmızı şarap

kadehe konan kırmızı şarap

Günde bir bardak kırmızı şarap içme şeklindeki yararlı alışkanlık, iyi dolaşımın sağlanması için mükemmel bir yoldur. Üzümden türetilmiş güçlü bir antioksidan olan Resveratrol, ana damar duvarlarını temizlemeye yardımcı olur ve kan akışını iyileştirmek için esnekliğini korur.

Ne yapmalısınız?

 • Günün ana yemekleriyle bir kadeh kırmızı şarap için. Zararlı olabileceği için bu miktarı aşmamalısınız.

Omega-3

Omega-3’ün besin takviyeleri kardiyovasküler sağlığınız üzerinde önemli etkilere neden olabilir. Bu esansiyel yağ asitleri damarları temizler, kolesterol düzeyini düşürür ve kalp hastalığı riskinizi azaltmak için iltihaplanmayı kontrol eder.

Tabletlerde ve diğer ilaçlar yoluyla satın alınabilse de, almanın en iyi yolu yiyecek olarak alınmasıdır.

Ne yapmalısınız?

Diyetinize aşağıdaki gıdaları eklemeyi deneyin:

 • Soğuk su balıkları
 • Zeytinyağı
 • Avokado
 • Fındık
 • Keten tohumu
 • Ay çekirdeği
 • Kabak çekirdeği

Yürüyüş yapın

dolaşım için yürüyüş

Uzuvlarınızda gerginlik ve ağrı hissettiğinizde, en iyi çare dinlenmekmiş gibi gelir. Bu size biraz hafif bir rahatlama hissi vereceği halde, aslında sorununuzu daha da kötüye götürebilir. Düşük etkili fiziksel aktivite kan akışını uyarır ve iltihaplanmayı azaltarak komple ve etkili bir rahatlama sağlar.

Ne yapmalısınız?

 • Günde en az 30 dakika yürüyün ve iyi miktarda su içtiğinizden emin olun.

Bu yazıda belirttiğimiz dolaşım yollarının her biri, bacaklarda ağırlık ve soğukluk hissini azaltacaktır. İlk başta bu hislere sahip olmak normal görünse de, zamanında onları kontrol altına almazsanız, daha ciddi bir duruma gelebilirler.

İlginizi çekebilir ...
Kan Dolaşımını Canlandırmak için 5 Egzersiz
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kan Dolaşımını Canlandırmak için 5 Egzersiz

Uzuvlarınız yorgun mu hissediyor? Vücudunuzda iltihaplı veya morarmış damarlar fark ettiniz mi? Kan dolaşımını canlandırmak için bu egzersizleri de...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.