Neden Elleriniz ve Ayaklarınız Yıl Boyu Soğuk

El, ayak, kol ve bacaklarınızın soğuk olması zihinsel durumunuzdan kaynaklı olabilir, karar vermekte ve adım atmakta zorlandığınız zamanlarda da oluşabilir.

Kışın hava soğukken el, ayak, kol ve bacaklarınızın neden soğuk olduğunu anlamak kolaydır, ama neden hala yaz vakti elleriniz veya ayaklarınız soğuk?

Cevap almak için aşağıdaki makaleye bir göz atmanızı öneriyoruz. Eminiz ki bu sorunun ana nedenlerinden bir zayıf kan dolaşımı.

Yılın 365 günü soğuk eller ve ayaklar

Bunun neden olabileceğini anladık. Vücudun diğer kısımları sıcak ve terli olabilir, belki de hava sıcaklığı 30 derece üstünde olabilir. Ancak elleriz ve ayaklarınız sanki buzlu suyun içine sokulmuş gibi soğuklar…

Bu problemin sebepleri kan dolaşımında bulunur. Bazı durumlar karşısında ellere ve ayaklara giden kan (özellikle el ve ayak parmaklarına) kesilir ve uzantılarınız soğur ve hislerini kaybeder.

Kış zamanı bunun neden olabileceğini anladık, çünkü dışarıda hava soğuk ve dışarı çıkmanız gerekti (bulunduğunuz mekan da soğuk olabilir). Ama sıcak yaz günlerinde, insan buna pek anlam veremiyor. Yukarıda bahsettiğimiz gibi kan dolaşımındaki potansiyel problemlerin yanı sıra, sorun kalori alımınız veya ciddi durumlarda kalp krizidir.

ayak

“Anlam veremiyorum. Eğer sağlıklıysam ve zaman ilkbahar veya yaz ise ve ben aktifsem, neden ellerim ve ayaklarım Temmuz ayında bu kadar soğuk ve çorap giymem gerekiyor?” Evet, bu durumda vücudunuz size bir şeylerin iyi gitmediğini söylüyor olabilir.

Elleriniz ve ayaklarınız vücudunuzun çok önemli iki parçasının uzantılarıdır: Karın bölgeniz ve bacaklarınız. Bunlar içeriden ve dışarıdan en önemli bağlantı noktalarıdır ve vücudun hareket etmek ve uzanmak için kullandığı ilk parçalarıdır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kan dolaşımının zayıf olması soğuk eller ve ayakların ana nedenlerinden biridir. Belki de duruşunuz kanın bu uzantılara gitmesine engel oluyor. Bir diğer sebep ise kan damarlarının darlaşmış, metabolizmanın zayıflamış ve kan dolaşımının düşmüş olması olabilir.

Soğuk eklemler ve uzuvların bazı nedenleri neler?

Listeye ekleyecek bir faktör daha var. Duygular! Peki bunlar nasıl işliyor? Şimdi daha detaylı olarak anlatacağız.

sıcak kap

Eğer markete gidip çikolota almak istiyorsanız ama rejim yaptığınızı veya bunun bütçeniz için çok fazla olduğunu fark ettiyseniz, otomatik olarak bu süreci durdurursunuz. Bu tam olarak vücutta ‘o hareketi yapma’ anlamına gelir. 

Psikologlar yaşam faktörleri, kararlar ve vücudun uzantılarında soğukluk durumunu araştırdılar. Eğer eve gidip çalışmak, veya bir aile büyütmek, bir yerden bir yere gitmek ve dahasını yapmak istemiyorsanız, vücudunuz kendine uzuvlara kan göndermeme emrini veriyor.

Devam edelim: eğer birine sarılmak istiyorsanız ama kendinizi bundan alıkoyarsanız , uzuvlarınız buz gibi olur.

Soğuk eller ve ayakları fark etmek kolaydır. Ama yine de bunun duygusal bir problem olduğunu anlamak zordur. Şüphesiz ki, hissettikleriniz ve yapmak istedikleriniz çatışıyor.

Artık bir şeyler yapmanın vakti geldi – hiç bir şey hayatın tadını çıkarmanızı önleyemez! Duygularınızı ifade etmekten kaçınmayın. Bundan sonra neler olacağını görün. Elleriniz ve ayaklarınız dışarısı 30 dereceyken donmayacak.

Soğuk eller ve ayaklardan nasıl korunabilirsiniz?

Problem kan dolaşımınızsa aşağıdaki doğal tedavilerden yararlanabilirsiniz:

Zencefil

zencefil

Zencefil metabolizmayı hızlandırır ve genelde mideyi rahatsız olmaktan korur, kan dolaşımını geliştirir, kasları canlandırır ve vücut ısısını arttırır. İçinde aşağıdakilerin olduğu bir çay için:

  • 1 çay kaşığı rendelenmiş zencefil
  • 1 bardak kaynar su (250 ml)

Tarçın

Tarçın mideyi ısıtır ve acıyı dindirir, ayrıca sindirim sistemine de faydalıdır. Ayrıca vücut ısısını arttırır, acıyı dindirir, kan dolaşımını arttırır ve ellerle ayaklardaki soğukluğu dindirebilir. Kahvenize ve tatlılarınıza tarçın serpin.

Gingko biloba

Bu harika bir damar genişleticidir, bacaklardaki kan dolaşımını arttırır ve akli zindeliği geliştirir. Bunu kapsül olarak alabilirsiniz, sağlık dükkanlarında bulabilirsiniz.

Ayrıca ellerinizi ve ayaklarınızı hareket ettirdiğiniz egzersizler yapmayı unutmayın. Aynı pozisyonda uzun süre durmamaya özen gösterin. Düzenli olarak bileklerinizi ve ayak bileklerinizi döndürün, aynı zamanda parmaklarınızı ve ayak parmaklarınızı hareket ettirin.

ginko