Neden Bütün Yıl Eller ve Ayaklarda Üşüme Görülür?

El, ayak, kol ve bacaklarınızın soğuk olması duygularınızla alakalı olabilir; hatta karar vermekte ve adım atmakta zorlandığınız zamanlarda da el ve ayaklarınız üşüyebilir.
Neden Bütün Yıl Eller ve Ayaklarda Üşüme Görülür?

Son Güncelleme: 27 Ekim, 2018

Kışın hava soğukken el, ayak, kol ve bacaklarınızın soğuk olması normaldir. Fakat yazın bile sürekli eller ve ayaklarda üşüme görülüyorsa, bunun sebebi ne olabilir?

Bu sorunun cevabı için aşağıdaki makaleye bir göz atmanızı öneriyoruz. Yıl boyunca eller ve ayaklarda üşüme vasa, hiç kuşkusuz bunun ana nedenlerinden biri zayıf kan dolaşımıdır.

Yılın 365 Günü Eller ve Ayaklarda Üşüme

Örneğin, vücudun diğer kısımları sıcak ve terli olabilir, hatta belki hava sıcaklığı 30 derece üstünde olabilir. Ancak elleriniz ve ayaklarınız sanki buzlu suyun içine sokulmuş gibi soğukturlar.

Eller ve ayaklarda üşüme, ilk olarak kan dolaşımı kaynaklı sorunlar sebebiyle yaşanır. Bazı durumlar karşısında ellere ve ayaklara giden kan (özellikle el ve ayak parmaklarına) kesilir ve el ve ayaklarınız soğur, hislerini kaybeder.

Kışın buna neyin neden olabileceği oldukça açıktır: Çünkü dışarıda hava soğuktur ve dışarı çıkmanız gerekmiştir veya bulunduğunuz ortam soğuktur.

Ama sıcak yaz günlerinde insan buna pek anlam veremez. Yukarıda bahsettiğimiz gibi kan dolaşımındaki potansiyel problemlerin yanı sıra, sorun kalori alımınız veya ciddi durumlarda kalp krizi olabilir.

çıplak ayak ve terlikler

“Anlam veremiyorum. Eğer sağlıklıysam, mevsim de ilkbahar veya yazsa ve ben hareketli bir rutine sahipsem, neden ellerim ve ayaklarım sıcak havalarda dahi bu kadar soğuk?” Evet, bu durumda vücudunuz size bir şeylerin iyi gitmediğini söylüyor olabilir.

Elleriniz ve ayaklarınız vücudunuzun çok önemli iki parçasının uzantılarıdır: Karın bölgeniz ve bacaklarınız. Bunlar içeriden ve dışarıdan en önemli bağlantı noktalarıdır ve vücudun hareket etmek ve uzanmak için kullandığı ilk parçalarıdır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kan dolaşımının zayıf olması eller ve ayaklarda üşüme ile ilgili olabilecek ana nedenlerden biridir. Belki de duruşunuz kanın bu uzantılara gitmesine engel oluyordur.

Ellerin ve ayakların soğuk olmasının bir diğer sebebi ise kan damarlarının darlaşmış, metabolizmanın zayıflamış ve kan dolaşımının düşmüş olması olabilir.

Eller ve Ayaklarda Üşüme ile İlgili Olabilecek Sebepler?

Listeye ekleyecek bir faktör daha var: Duygular! Peki duygular ile el ve ayaklarda sürekli üşüme görülmesinin arasındaki bağlantı ne olabilir? Şimdi daha detaylı olarak anlatacağız.

sıcak kap eller

Eğer markete gidip çikolota almak istiyorsanız; ama rejim yaptığınızı hatırladıysanız, kendinizi otomatik olarak durdurursunuz. Bu, vücutta da  tam olarak böyledir.

Psikologlar; insanların düzenleri, aldıkları kararlar ve vücudun el ve ayaklarındaki soğukluk ilişkisini araştırdılar. Eğer bir yerden bir yere gitmek, eve gidip ev işi yapmak veya çocuk bakmak istemiyosanız, vücudunuz el ve ayaklara kan göndermeme emri veriyor.

Devam edelim: Eğer birine sarılmak istiyorsanız; ama kendinizi bundan alıkoyarsanız , yine ellerde ve ayaklarda üşüme görülür. Soğuk eller ve ayakları fark etmek kolaydır. 

Ama yine de bunun duygusal bir problem olduğunu anlamak zordur. Böyle durumlarda şüphesiz ki, hissettikleriniz ve yapmak istedikleriniz çatışmaktadır.

Artık bir şeyler yapmanın vakti geldi. Hiç bir şey hayatın tadını çıkarmanızı önleyemez! Duygularınızı ifade etmekten kaçınmayın ve bundan sonra neler olacağını görün. Artık elleriniz ve ayaklarınız dışarısı 30 dereceyken donmayacaktır.

El ve Ayakların Üşümesini Nasıl Engelleyebilirsiniz?

Problem kan dolaşımınızsa aşağıdaki doğal tedavilerden yararlanabilirsiniz:

Zencefil

toz zencefil

Zencefil metabolizmayı hızlandırır ve genelde mideyi rahatsız olmaktan korur, kan dolaşımını geliştirir, kasları canlandırır ve vücut ısısını artırır. Aşağıdaki malzemelerle kendinize bir çay hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler

  • 1 çay kaşığı rendelenmiş zencefil
  • 1 bardak kaynar su (250 ml)

Tarçın

Tarçın mideyi ısıtır ve acıyı dindirir. Ayrıca sindirim sistemine de faydalıdır ve ellerle ayaklardaki soğukluğu dindirebilir. Kahvenize ve tatlılarınıza tarçın serpin.

Gingko biloba

Gingko biloba, harika bir damar genişleticidir. Bacaklardaki kan dolaşımını artırır ve zinde olmanızı sağlar. Bunu kapsül olarak sağlık ürünleri satan dükkanlardan veya eczanelerden alabilirsiniz.

Ayrıca ellerinizi ve ayaklarınızı hareket ettirdiğiniz egzersizler yapmayı unutmayın. Aynı pozisyonda uzun süre durmamaya özen gösterin. Düzenli olarak bileklerinizi ve ayak bileklerinizi döndürün, aynı zamanda parmaklarınızı ve ayak parmaklarınızı hareket ettirin.

ginko biloba

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.