Sakınmanız Gereken 4 Yüksek Kalorili İçecek

· 17 Mart, 2015

Bir gün içinde tükettiğimiz bir çok gıdanın aslında sağlığımız için zararlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Hatta bu gıdalar ciddi sağlık sorunlarına yol açabilirler. Bu bağlamda, dikkat etmemiz gereken zararlı öğelerden biri de kaloridir. Bu nedenle, vücuda çok zararlı olan yüksek kalorili içecekleri aşağıda sıralıyoruz.

Kaloriler ciddi problemlere neden olabilir. Bu problemlerden en bilineni, tüm dünyada en önemli sağlık sorunlarından biri haline gelmiş olan obezitedir. Bu yüksel kalorili içecekler benzer şekilde, diyabet ve kalp rahatsızlıklarına da neden olabilir.

Meşrubatlar

Meşrubatlar, tüketebileceğiniz en zararlı içecekler arasındadır. Çünkü bu içeceklerin içinde, çok fazla şeker, dolayısıyla çok fazla kalori vardır. Bu kadar fazla oranda şeker almak, obeziteye ve diyabete neden olabilir. Bu nedenle, bu tür içecekleri tüketirken çok dikkatli olmalısınız. Bu tip içecekler yerine, düşük kalorili içecekleri tüketmek, sağlığınız için en doğru seçimdir.

Alkollü İçecekler

Fazla alkol tüketmek, ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Bildiğiniz gibi, alkollü içecekler içtiğinizde, vücut alkolü şekere çeviren bir dizi kimyasal işlemden geçer. Bu nedenle, alkollü içecekler obezite gibi pek çok soruna yol açan yüksek miktarda kalori içerirler. Alkollü içecekleri, şekerli içeceklerle karıştırıp içmek de çok yapılan yanlışlardan biridir. Çünkü bu durumda, içindeki şekeri ikiye katlayıp, alkollü içeceği daha zararlı hale getirmiş olursunuz.

Zararlarına rağmen, bira ve şarap gibi alkollü içecekleri, aşırıya kaçmadan tüketmek, sağlığa faydalıdır. Fakat aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Alkollü içecekleri şekerli içeceklerle karıştırarak tüketiyorsanız, içtiğiniz her bardak alkollü içecekten sonra, bir bardak su içmeye özen gösterin.

Home-brew-beer tr

Meyve Suları

Meyve suları aslında sağlıklıdır, ancak yüksek miktarda şeker, ve bu nedenle yüksek miktarda kalori içerirler. Bu nedenle, özellikle de işlenmiş meyve sularını alırken dikkatli olmalısınız.

En iyisi, kendi meyve suyunuzu hazırlamak, ve içine şeker eklememektir. Şeker eklemek istiyorsanız, stevia gibi kalorisiz ve doğal bir tatlandırıcı kullanmanızı öneririz.

Milkshakeler

Milkshakeler çok lezzetli olsalar da, çok fazla şeker ve kalori içerirler. Tam yağlı sütle hazırlanan milkshakeler ise çok daha tehlikelidir. Milkshakeleri sık tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Kendi milkshakeinizi yapmak isterseniz, içine şeker katmayın veya kalorisiz şeker kullanın.

MilkShakes1 tr

Kahvecilerden Alınan İçecekler

Son yıllarda, kahvecilerde satılan içecekler hayli çeşitlenmiştir. Bu tip dükkanlarda artık sadece sade kahve değil, çok yüksek miktarda şeker ve kalori bulunduran içecekler de satılmaktadır. Örneğin üstünde krema, bisküvi veya başka türlü tatlılar olan içecekler, en yüksek kalorili ve dolayısıyla zararlı olanlar arasındadır. Bu tür içecekleri içmek ise, açıkça sağlığınıza çok zarar verir.