Sakınmanız Gereken 4 Yüksek Kalorili İçecek

Sakınmanız Gereken 4 Yüksek Kalorili İçecek

Son Güncelleme: 01 Ocak, 2019

Bir gün içinde tükettiğimiz bir çok gıdanın aslında sağlığımız için zararlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Hatta bu gıdalar ciddi sağlık sorunlarına yol açabilirler. Bu bağlamda, dikkat etmemiz gereken zararlı öğelerden biri de kaloridir. Bu nedenle, vücuda çok zararlı olan yüksek kalorili içecekleri aşağıda sıralıyoruz.

Kaloriler ciddi problemlere neden olabilir. Bu problemlerden en bilineni, tüm dünyada en önemli sağlık sorunlarından biri haline gelmiş olan obezitedir. Bu yüksel kalorili içecekler benzer şekilde, diyabet ve kalp rahatsızlıklarına da neden olabilir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: 4 Düşük Kalorili Sebze Tarifi

Yüksek kalorili içecekler: Meşrubatlar

Meşrubatlar, tüketebileceğiniz en zararlı içecekler arasındadır. Çünkü bu içeceklerin içinde, çok fazla şeker; dolayısıyla çok fazla kalori vardır. Bu kadar fazla oranda şeker almak, obeziteye ve diyabete neden olabilir.

Bu nedenle, bu tür içecekleri tüketirken çok dikkatli olmalısınız. Bu tip içecekler yerine, düşük kalorili içecekleri tüketmek sağlığınız için en doğru seçimdir.

Alkollü İçecekler

Fazla alkol tüketmek, ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Bildiğiniz gibi, alkollü içecekler tükettiğinizde vücut alkolü şekere çeviren bir dizi kimyasal işlemden geçer.

Bu nedenle, alkollü içecekler obezite gibi pek çok soruna yol açan yüksek miktarda kalori içerir. Alkollü içecekleri, şekerli içeceklerle karıştırıp içmek de çok yapılan yanlışlardan biridir.

Çünkü bu durumda, içindeki şekeri ikiye katlayıp alkollü içeceği daha zararlı hale getirmiş olursunuz. Zararlarına rağmen, bira ve şarap gibi alkollü içecekleri aşırıya kaçmadan tüketmek sağlığa faydalıdır.

Fakat aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Alkollü içecekleri şekerli içeceklerle karıştırarak tüketiyorsanız, içtiğiniz her bardak alkollü içecekten sonra bir bardak su içmeye özen gösterin.

ev yapımı bira

Meyve Suları

Meyve suları aslında sağlıklıdır; ancak yüksek miktarda şeker ve bu nedenle yüksek miktarda kalori içerir. Bu nedenle, özellikle de işlenmiş meyve sularını alırken dikkatli olmalısınız.

En iyisi kendi meyve suyunuzu hazırlamak ve içine şeker eklememektir. Şeker eklemek istiyorsanız, stevia gibi kalorisiz ve doğal bir tatlandırıcı kullanmanızı öneririz.

Milkshake’ler

Milkshake çok lezzetli olsa da, çok fazla şeker ve kalori içerir. Tam yağlı sütle hazırlanan milkshake’ler ise çok daha tehlikelidir. Sık sık milkshake tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Kendi milkshake’nizi yapmak isterseniz, içine şeker eklemeyin veya kalorisiz şeker kullanın.

çikolatalı milkshake

Kahvecilerden Alınan İçecekler

Son yıllarda kahvecilerde satılan içecekler hayli çeşitlenmiştir. Bu tip dükkanlarda artık sadece sade kahve değil; çok yüksek miktarda şeker ve kalori bulunduran içecekler de satılmaktadır.

Örneğin üstünde krema, bisküvi veya başka türlü tatlılar olan içecekler, en yüksek kalorili ve dolayısıyla zararlı olanlar arasındadır. Bu tür içecekleri içmek ise, açıkça sağlığınıza çok zarar verir.

İlginizi çekebilir ...
Günde 500 Kalori Az Yemenin 8 Yolu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Günde 500 Kalori Az Yemenin 8 Yolu

Her gün yediklerimizden aldığımız bir toplam kalori miktarı vardır. Bunu 500 kalori azaltmak istiyor ancak nasıl yapabileceğinizi bilmiyor musunuz?