Evinizde Aloe Vera Bulundurmanın Yararları

Aloe vera çok faydalı bir bitkidir ve sağlık için inanılmaz faydaları vardır.
Evinizde Aloe Vera Bulundurmanın Yararları
Alejandro Duarte

tarafından incelendi ve onaylandı. biyoteknoloji uzmanı Alejandro Duarte.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Aloe vera cildiniz için en iyi doğal ilaçlardan bir tanesidir. Evinizde aloe vera bulundurmanın yararları saymakla bitmez.

Aloe Vera Bulundurmanın Yararları Nelerdir?

1. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için bu üç malzemeyle bir içecek hazırlayabilirsiniz:

 • 1 adet aloe vera yaprağı
 • 1 bardak su
 • 1 yemek kaşığı bal

Yapılışı

Yapmanız gereken ilk şey, aloe vera yaprağını tüm sivri uçları gidene kadar yıkamaktır. Bütün malzemeleri bir yerde birleştirin. Blenderda karıştırabilir ya da bir çatalla ezebilirsiniz. İşte bu kadar basit!

2. Saç sağlığınızı iyileştirir

aloe vera yaprağı

Aloe veranın özellikleri saçlarınızın sağlığını korumanıza yardımcı olur. Bu bitkinin suyu, saçları güçlendirerek uzamayı teşvik eder. Bunun yanı sıra saçlarınızı ışıltılı hale getirerek daha sağlıklı saçlara kavuşmanıza yardımcı olur. Pek çok kişinin istediği de tam olarak budur.

İstediğiniz saçı elde etmek için, aşağıdaki adımları izleyerek ve aşağıdaki malzemeleri kullanarak bir saç maskesi hazırlamanız yeterlidir:

 • Aloe vera yaprağı
 • 1 yemek kaşığı badem yağı

Yapılışı

Yaprağı dikey olarak bölün ve ince bir şekilde kesin. Aloe vera jelini badem yağıyla karıştırın. Son olarak, karışımı saçınıza uygulamanız gerekecek. Yaklaşık 20 dakika bekleyin ve ardından ılık su ile yıkayın.

3. Cilt için inanılmaz faydaları vardır

Eğer aloe veranın en önemli faydasından bahsetmemiz gerekseydi, bu cilt için kullanabileceğiniz en iyi doğal ürün olması olurdu.

Aloe vera cildi nemlendiren, esnekliğini artıran ve yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olan bir bitkidir. Bu bitki sayesinde lekelerin oluşmasını çok basit bir şekilde önleyebilirsiniz.

Aloe vera losyonu yapmak için kullanabileceğiniz maddeler aşağıdaki gibidir:

 • 100 gram aloe vera suyu
 • 3 yemek kaşığı su
 • 5 yemek kaşığı alkol

Uygulanışı

Losyonun etkili olabilmesi için her gün yüzünüze ve boynunuza sürün. 10 dakika bekletin, yıkayın ve daha sonra bir nemlendirici uygulayın.

4. Güneş yanıklarından korur

aloe vera jeli

Mükemmel bir cilt nemlendiricisi olmasının yanı sıra, sizi güneş yanıklarından da koruyabilir. Cildinizdeki yaraların ya da yanıkların daha hızlı iyileşmesini sağlayacak bir şey arıyorsanız, aloe vera sizin için ideal olacaktır.

Aloe vera içeren bir karışımı satın alabilir veya kendiniz yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, bitkiden bir yaprak alın jelini çıkarın ve etkilenen bölgenin üzerine uygulayın.

5. Bağırsak floranızın sağlığını korur

Aloe vera sadece harici kullanımlar için etkili değildir, aynı zamanda bağırsak florasını iyi durumda tutmak için de yararlıdır. Aloe vera suyu, mide ve bağırsaktaki mukus zarını sakinleştirerek irritabl bağırsak sendromunu rahatlatmaya yardımcı olur.

Sadece günde iki kez 30 ml aloe vera suyu içerek bu rahatsız edici durumun semptomlarını azaltabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra, aloe vera bitkisi ciddi mide ülserine neden olan bir bakteri olan Helicobacter pilori’yi azaltmaya yardımcı olan antibakteriyel özellikler içerir.

6. Kan şekeri seviyelerini düşürür

kan şekerini ölçmek

Bu aloe veranın en güçlü özelliklerinden bir tanesidir ama çok bilinmez. Aloe vera diyabetli hastalarda kan şekeri seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olur.

Kandaki şeker miktarını kontrol etmeye yardımcı olan bu bitki tip 2 diyabet hastaları için özellikle yararlıdır. Ancak, insanlar aloe vera’yı dikkatli bir şekilde almalıdır. Bundan önce bir uzmana danışmak en iyisidir çünkü bazı durumlarda aloe vera takviyelerinin sürekli kullanımı karaciğer sorunlarına yol açabilir.

Bu yazımızda evde aloe vera bulundurmanın yararları nelerdir, onları anlattık. Siz de bir tane aloe vera bitkisi edinebilir ve faydalarından yararlanabilirsiniz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Jain S, Rathod N, Nagi R, Sur J, Laheji A, Gupta N, Agrawal P, Prasad S. Antibacterial Effect of Aloe Vera Gel against Oral Pathogens: An In-vitro Study. J Clin Diagn Res. 2016 Nov;10(11):ZC41-ZC44. doi: 10.7860/JCDR/2016/21450.8890. Epub 2016 Nov 1. PMID: 28050502; PMCID: PMC5198455.
 • Hekmatpou D, Mehrabi F, Rahzani K, Aminiyan A. The Effect of Aloe Vera Clinical Trials on Prevention and Healing of Skin Wound: A Systematic Review. Iran J Med Sci. 2019 Jan;44(1):1-9. PMID: 30666070; PMCID: PMC6330525.
 • Study Group., An international association between helicobacter pylori infection and gastric cancer. The Lancet, 1993.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.