Yaşlanma Karşıtı İçecekler: En İyi 7 Örnek

28 Ocak, 2021
Konu yaşlanma sürecini yavaşlatmak ve genç görünümlü bir cilde sahip olmak olduğunda, taze meyve ve sebze suları ihtiyacınız olan vitamin ve mineraller için en iyi kaynaktır.

Yaşlanmayı yavaşlatmak ya da etkilerini daha az indirmek söz konusu olduğunda, doğal yöntemler araştırmaya kesinlikle değer. Yaşlanma karşıtı içecekler bu yöntemlerin en pratik olanlarından biri.

Günlük alışkanlık haline dönüştürebileceğiniz yaşlanma karşıtı içecekler mevcut.

Bunlar yalnızca genel sağlığınızı iyileştirmekle kalmayıp  cildinizin esnekliğini korumak için ideal antioksidan, nem ve C vitamini zenginliği kazandırabilecektir.

Bildiğiniz gibi yaşlanmaya karşı mucizevi bir cevap bulunmuyor. Yapabileceğiniz uygulamalar ve tedaviler var, ama zamanın sadece ileri doğru gittiğini kabul etmek de önemlidir.

Bununla birlikte, yılların geçişini çaresizce izlemenize de gerek yoktur. Nihai hedefiniz kendinize iyi bakmak, kendinizi iyi hissetmek ve bedeniniz ve sağlığınız hakkında iyi kararlar almak olmalıdır.

Yaşlanma sürecini yavaşlatmak gibi bir hedefiniz varsa, bu harika içecekleri deneyin!

Ayrıca bakınız: Pürüzsüz ve Genç Görünen Bir Cilt İçin 5 Maske

Yaşlanma karşıtı içecekler

1. Domates suyu

Domates suyu, özellikle bir antioksidan açısından yüksektir: likopen.

Karotenoid ve fitokimyasal pigment serbest radikallerin (bağışıklık sisteminize saldıran ve yaşlanmayı hızlandıran, sağlıklı hücrelere zarar verebilecek moleküller ya da iyonlar) mücadelesinde uzmandır.

Likopen, zamanla cildinizdeki kolajeni parçalayan bir enzim türü olan kollajenazın etkisini önlediği için daha sıkı ve daha tonlanmış bir cilt elde etmenize yardımcı olur.

2. Kara lahana suyu

Kara lahana suyu, konu yaşlanmayı yavaşlatma olduğunda tam bir klasiktir.

Yaprakları kalp hastalıklarını ve osteoporozu önlemek için çok iyi bir besin olan K vitamini açısından zengindir.

Ayrıca bu lahana türünün birçok başka besleyici maddeyi de içerdiğini belirtelim:

  • Mineraller (manganez, bakır, kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum)
  • Vitaminler (B1, B2, B6, E)
  • Lif
  • Omega-3 yağlı asitler

İnanılmaz antioksidan gücü olan vitamin dolu bir sebzedir.

3. Patlıcan suyu

yaşlanma karşıtı içecekler hazırlamak

Patlıcanın yiyebileceğiniz en iyi sebzelerden biri olduğunu defalarca konuştuk.

Şimdi, avantajlarından faydalanmanın harika bir yolu da, onu pişirmek ya da pişirdiğinizde elde ettiğiniz suyu içmektir.

Bazıları küçük parçalara dilimledikten sonra bir içecek elde etmek için elma ile karıştırır. Elma, patlıcanın lezzetini artıracaktır.

İsterseniz yapın, çünkü patlıcan, marketlerde ve pazarlarda bulunan ve antioksidan bakımından zengin olan gıdalardan biridir.

Ayrıca bakınız: Erken Yaşlanma Karşıtı Doğru Beslenme Alışkanlıkları

4. Yaşlanma ile savaşmak için kırmızı üzüm suyu

Üzüm, kabuğu ve tohumları, yıllarca yaşlanma karşıtı güzellik ürünlerinde kullanılmıştır.

Sırrı üzümün içindeki resveratrolde yatar. Bu, böğürtlen, yaban mersini ve kuş üzümlerinde de bulunan ve yaşlanmanın belirtileri ile mücadelede büyük fark yaratan bir antioksidan türüdür.

Üzümden yararlanmanın en iyi yolu, mevsimindeyken tüketmektir.

Gidip şişelerde ya da kutularda satılan meyve suları almak yerine, onları evde mikserde hazırlamayı deneyin. Böylece hem kabuğunu hem de çekirdeğini ekleyebilirsiniz. Üzümün her kısmını kullanın!

Denemeniz Gereken Yaşlanma Karşıtı İçecekler

5. Nar suyu: inanılmazdır!

nar suyu yaşlanma karşıtı içecekler arasındadır

Mevsiminde olduğu zaman eve almak için en iyi meyvelerden biri de nardır.

Kötü kolesterolünü düşürmenize yardımcı olur, bağırsaklarınızın ya da böbreklerinizin sakladığı bakterilerle savaşmada çok iyidir ve kırışıklıkların azaltılması alanında çok fazla imkan sunar.

Nar, mitokondriyumu yenilemeye ve böylece vücudunuzdaki her hücrenin korunması için bilinen bir molekül olan urolithin A’nın üretilmesine yardımcı olur.

Piyasada her gördüğünüzde alın, asla ama asla yanından geçip gitmeyin.

6. Karpuz

Karpuz, sadece su ve şekerden oluştuğu yönündeki popüler inanca rağmen, yüksek düzeyde vitamin, mineral ve antioksidan sağlar.

Karpuz vücudunuzu nemlendirir, bu da cildinizin gerçekten hoşlandığı bir şeydir.

İçindeki A vitamini zenginliğinin cildinizi yenilemek ve nemlendirmek, kuruluk ve kırışıklarla mücadele etmek için dört dörtlük olduğunu unutmayın.

7. Kivi

kivi suyu çok lezzetli ve sağlıklıdır

Özellikle altın kivi meyvesi öneririz. Bir elma ve biraz limon ile karıştırarak, yaşlanmaya karşı savaşmak için harika bir meyve suyu elde edebilirsiniz.

Kivide bulunan antioksidanlar cildinizi sıkılaştırmaya yardımcı olur ve klasik gülümseme çizgilerinin oluşumunu yavaşlatır.

Özellikle yüksek miktarda C ve E vitaminleri içerirler. Bu, cildinize gelen serbest radikallerin zararlarını azaltmaya yardımcı olur.

Yaşlanma karşıtı içecekler listemizdeki hangi meyve suyunu denemek istiyorsunuz?

Kendi meyve sularınızı hazırlamayı ve içlerine mümkünse tatlandırıcıyı eklememeye özen gösterin.

Alvarado García, A. M., & Salazar Maya, Á. M. (2014). Análisis del concepto de envejecimiento. Gerokomos. https://doi.org/10.4321/S1134-928X2014000200002

Wang, H., Cao, G., & Prior, R. L. (1996). Total antioxidant capacity of fruits. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf950579y

Lim, Y. Y., Lim, T. T., & Tee, J. J. (2007). Antioxidant properties of several tropical fruits: A comparative study. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2006.08.038