Saçlara Canlılığını Geri Kazandıracak 4 Basit Öneri

5 Aralık, 2018

Daha genç ve sağlıklı görünen saçlara sahip olmak mümkün mü? Elbette ki mümkün! Bildiğiniz gibi, zamanın saçlarınız üzerinde olumsuz bir etkisi var. Saçlarınız zamanla cansız, zayıf ve sönük görünmeye başlayabilir.

Kullandığınız kimyasal ürünlerin de bunda etkisi vardır. Saç boyaları, kremler, saç kurutma makineleri ve düzleştiriciler saçlara düşmanlarıdır. Bugün, size saçlarınızın canlılığını geri kazanmak için uygulayabileceğiniz bazı basit önerileri göstereceğiz. Eminiz ki çok seveceksiniz!

İçten Dışa Bakım Yapın: Keratin Yönünden Zengin Besinlerananas salatası

Güzel saçlara sahip olmak için işe içinizden başlamanız gerekir. Vücudunuzun ihtiyacı olan bütün vitamin ve mineralleri aldığından emin olmak için sağlıklı beslenmek çok önemlidir.

Örneğin, kansızlık saçınızın baş düşmanlarından birisidir, saçların kırılmasına, zayıflamasına ve dökülmesine neden olur çünkü demir, saç köklerine oksijen taşınmasında temel rol oynar. Yeterli oksijen alan saçlar da güçlü ve sağlıklı olur. Ayrıca saçımız, keratinosidleri beslemek için temel amino asitlere ihtiyaç duyar.

Keratinosidler, saçlarımızın ve tırnaklarımızın esnekliğini sağlayan koruyucu tabaka olan keratini oluştururlar. Hayatınızın bir noktasında, içinde keratin olan pahalı bir saç kremi almış olabilirsiniz. Ancak, keratini oluşturan amino asitler yönünden zengin besinleri tüketmek çok daha kolay. İşte bu besinlerden bazıları:

 • Brokoli
 • Brüksel lahanası
 • Ispanak
 • Tavuk ve hindi gibi yağsız etler
 • Mercimek
 • Nohut
 • Maydanoz
 • Limon ve portakal
 • Çilek
 • Papaya
 • Ananas
 • Yulaf ezmesi
 • Deniz ürünleri

İlginizi çekebilir: Yulaf Ezmesi Yemenin Faydaları

Zeytinyağı, Yumurta ve Bal Maskesisaç maskesi

Bu saçınızı canlandırmak için en iyi tedavilerden birisidir. Çoğu zaman, en basit ve ucuz yöntemler en etkili olanlardır. Bu tedavide önemli olan süreklilik; saçınıza haftada en az üç kere uygulamalısınız.

Hazırlaması oldukça kolay. İki yumurtanın sarısını iyice çırpın ve 20 ml zeytinyağı ve 20 ml bal ekleyin. Macun kıvamına getirdikten sonra ıslak saçınıza uygulayın. Başınızı streç filmle sarın ve 20 dakika bekletin, ardından ılık suyla durulayın. Saçınızın ışıldadığını ve güçlendiğini göreceksiniz.

Tereyağ ve Elma Sirkesi Tedavisitereyağ küpleri

Bu tedavinin malzemeleri sizi şaşırtmış olabilir. Peki, ne işe yarıyor? Saç dökülmesinin önüne geçmeye. O kadar basit ve etkili ki en büyük güzellik sırlarınızdan birsi haline gelecek.

Tereyağ saç köklerini beslerken sirke sebumu azaltmaya yardımcı olur, bakterilerden ve kepekten kurtulmanızı sağlar ve dolaşımı hızlandırır. Bu tedaviyi nasıl hazırlarız? Oldukça kolay. 100 gram kadar tereyağı alın ve kafa derinize masaj yapın.

Şimdi, ılık suyla durulayın. 250 ml suya 30 ml elma sirkesi karıştırın ve bu karışımla da kafa derinize masaj yapın. 10 dakika beklettikten sonra saç kremiyle yıkayın. Saçınızı canlandırmak için hem kolay hem de etkili bir yöntem.

Mayonez ve Hindistan Cevizi Yağı Tedavisisaç bakımı yapan kadın

Saçınızı daha sağlıklı hale getirmek için hiç mayonez kullandınız mı? Evet, işe yarıyor! Saçı besliyor, esnekliğini arttırıyor, güçlendiriyor ve ışıldamasını sağlıyor. Bu harika tedaviyi haftada bir kez uygulamanızı öneriyoruz.

Uygulaması çok kolay. Önce saçınızı ıslatın ve 40 gram mayonezi (iki yemek kaşığı kadar) saçınıza sürün. Köklerinden ucuna doğru masaj yaparak iyice yedirin ve 20 dakika bekletin.

Sonra? Bol ılık suyla durulayın ve 20 ml Hindistan cevizi yağı uygulayın. Neden Hindistan cevizi yağı? Çünkü saçın gün içinde güneş ve rüzgar yüzünden kaybettiği proteinleri geri kazandırıyor.

Ayrıca, çok iyi bir saç kremi. En az 10 dakika bekletin ve durulayın. Hindistan cevizi yağını haftada iki kere uygulayabilirsiniz.

Umarız saçınızın canlılığını doğal bir şekilde geri kazandırmanıza yardımcı olacak bu önerileri yararlı bulmuşsunuzdur!

 • Goldberg, L. J., & Lenzy, Y. (2010). Nutrition and hair. Clinics in Dermatology. https://doi.org/10.1016/j.clindermatol.2010.03.038
 • Gautam, S., Dwivedi, S., Dubey, K., & Joshi, H. (2012). Formulation and evaluation of herbal hair oil. International Journal of Chemical Sciences.
 • Viola, P., & Viola, M. (2009). Virgin olive oil as a fundamental nutritional component and skin protector. Clinics in Dermatology. https://doi.org/10.1016/j.clindermatol.2008.01.008
 • Nogueira, A., & Wosiacki, G. (2012). Apple cider fermentation. In Handbook of Plant-Based Fermented Food and Beverage Technology, Second Edition. https://doi.org/10.1201/b12055
 • Bährle-Rapp, M., & Bährle-Rapp, M. (2010). coconut oil. In Springer Lexikon Kosmetik und Körperpflege. https://doi.org/10.1007/978-3-540-71095-0_2281
 • Hernández, Analía, S., Aldazabal, L., Kraser, & Belén, R. (2019, July 19). Estudio de sustancias potencialmente peligrosas presentes en tinturas para el cabello. Aportes a la cosmética desde un enfoque CTS. Retrieved from http://sedici.unlp.edu.ar/handle/10915/78573
 • Trost, LB, Bergfeld, WF y Calogeras, E. (21 de abril de 2006). El diagnóstico y el tratamiento de la deficiencia de hierro y su posible relación con la pérdida de cabello. Recuperado de https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0190962205047456
 • FÁRMACOS Y PRODUCTOS NATURALES ÚTILES EN EL TRATAMIENTO DE LA ALOPECIA Y EL CABELLO DAÑADO. (2018, julio). Recuperado de https://idus.us.es/bitstream/handle/11441/82233/TFG JAVIER.pdf; jsessionid = 6CAB9CEFADFC03ED876DD4E83793820B?
 • Preparación de Cosméticos capilares Naturales para el pelo seco. (2010, febrero). Recuperado de https://archivos.csif.es/archivos/andalucia/ensenanza/revistas/csicsif/revista/pdf/Numero_28/MANUELA_CHAVES_1.pdf
 • Gian Carlo Tenore, Domenico Caruso, Giuseppe Buonomo, Maria D’Avino, Rita Santamaria, Carlo Irace, Marialuisa Piccolo, Maria Maisto y Ettore Novellino.Revista de alimentos medicinales.Ene 2018.90-103.http://doi.org/10.1089/jmf.2017.0016