Daha Sağlıklı Saçlar İçin 14 Öneri

Daha Sağlıklı Saçlar İçin 14 Öneri
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 11 Mayıs, 2024

Saçlarımız nemden, ısıdan, sudaki mineral seviyesinden, ultraviyole ışınlarından, seçtiğimiz saç stilinden ya da stres gibi pek çok farklı etmenden kolayca etkilenir. Sürekli olarak parlak, canlı ve sağlıklı saçlara sahip olmak kolay olmadığı gibi imkansız da değildir. Bu yazımızda daha sağlıklı saçlar edinmeniz için 14 harika öneri paylaşacağız.

Daha Sağlıklı Saçlar için 14 Öneri

Öneri 1: Fırçalamak ve şekillendirmek

Saçınıza bakım yaparken kullandığınız fırçanın kıllarının doğal olması gerektiği gibi, saçlarınızı köklerine zarar vermeden hassas bir şekilde fırçalamanız da çok önemlidir.

Saçınızı ıslakken fırçalamaktan kaçının; ıslak saç daha hassastır ve kolay kırılır. Islak saçlarınızı açmak için kalın dişli bir tarak kullanın ve her zaman uçlarından taramaya başlayın.

Öneri 2: Hangi ürünleri kullanmalısınız?

Bildiğiniz gibi piyasada çok çeşitli ürün bulunmakta. Bunların çoğu kimyasallar içermekte ancak saçınızın her gün maruz kaldığı bu ürünleri doğalları ile değiştirebilirsiniz.

Örneğin, eğer kuru saçlara sahipseniz doğal sıcak yağ tedavisini deneyebilirsiniz. İçinde alkol bulunan şampuanlar ve bazı saç jelleri saç derinize zarar verir.

Son olarak, saçınızı yıkarken asla çok sıcak ya da çok soğuk suyla durulamayın; en iyisi ılık sudur. Eğer saçlarınızın döküldüğünü fark ettiyseniz kalıcı saç boyalarını ve diğer kimyasal ürünleri kullanmayı hemen bırakın.

saç bakım yağı

Öneri 3: Saçınızı doğru zamanda kestirin

Saç kesmek ile ayın evreleri arasında gizemli bir ilişki olduğunu söylenir. Buna göre, eğer saçınızı ayın dördüncü evresindeki bir günde kestirirseniz daha hızlı uzayacaktır ama birinci evredeki bir günde kestirirseniz daha yavaş uzayacaktır.

Her durumda saçınızdaki oksijen dolaşımını arttırmak, daha sağlıklı olmasını sağlamak için düzenli olarak çatallanan uçları kestirmelisiniz.

Öneri 4: Saç kurutma makinesini kullanırken dikkatli olun

Saç kurutma makinesinden çıkan sıcak hava, saç köklerine zarar verebilir bu nedenle, makineyi mutlaka saçınızdan en az 15 cm uzakta tutun. Eğer saç kurutma makinesini saçınıza şekil vermek için kullanıyorsanız soğuk hava özelliğini kullanmanız yeterli olacaktır.

Öneri 5: Parlak saçlar

Kim parlak ve güzel saçlara sahip olmak istemez ki! Ne yazık ki toz, yetersiz beslenme ve sigara dumanı gibi etkenler saçınızın doğal ışıltısını kaybetmesine neden olabilir. Ancak bu tedavi saçınıza doğal ışıltısını geri verecektir ve daha sağlıklı saçlar edinmenizi sağlayacaktır.

Yapmanız gereken saçınızı ılık su ve elma sirkesi karışımıyla yıkamak. Limon suyu da kullanabilirsiniz. Bu yöntem, aynı zamanda kepekten ve saçınızda bulunan bakterilerden de kurtulmanızı sağlayacaktır.

Öneri 6: Kirli taraklar ve fırçalar

Toz ve yağın saçınız üzerindeki olumsuz etkilerini zaten biliyorsunuz ancak saçınızı şekillendirmek için kullandığınız aletlerin de kirlendiğini ve saçınızı kirleteceğini unutmamanız gerekir.

Taraklarınızı ve fırçalarınızı, dört tatlı kaşığı kabartma tozu ilave edeceğiniz bir kase ılık suda bekletmenizi öneriyoruz. 20 dakika kadar bekletip durularsanız nasıl temizlendiklerini göreceksiniz.

Öneri 7: Normal saçlar için en iyi şampuan

aloe vera jeli

Aloe veranın pek çok faydalı özelliği olduğu iyi bilinmektedir. Güzellik kremlerinin ve nemlendirici sütlerin yapımında kullanılır.

Bu şampuan da sadece bir hafta kullandıktan sonra saçınızı hem parlak hem de yumuşacık yapacaktır. Ama kuru ya da yağlı saçlara sahipseniz bunu kullanmayın.

100 ml bal bazlı şampuana, 200 ml aloe vera jeline ve 2 çorba kaşığı viskiye ihtiyacınız olacak. Bu malzemeleri karıştırın, iyice çalkalayın ve altı ay boyunca bir şişede karanlık bir yerde bekletin, sonra da saçınızı yıkamak için kullanın.

Öneri 8: Yağlı ve kepekli saçlar için

Bu karışım saçlarınızı düzleştirmek, kepeği gidermek ve saçınızın yağlanmasını önlemek için birebirdir. Bir ay içinde saçınızın daha hızlı uzadığını ve daha güçlü olduğunu fark edeceksiniz.

Bir litre kadar beyaz şarap, 10 gr agar su yosunu, 10 gr hijiki su yosunu, 10 gr kombu su yosunu ve şeker kamışına ihtiyacınız olacak. Şarabı ve üç çeşit su yosununu bir tencereye koyarak kısık ateşte 15 dakika pişirin. Ilık karışımı bir kaba boşaltın ve ağzını iyice kapatın, kuru ve karanlık bir yerde ara sıra çalkalayarak üç gün bekletin.

Karışımı süzün ve elde ettiğiniz sıvının miktarı kadar şeker kamışı ekleyip karıştırın. Günde üç kere, yemeklerden önce yarım bardak bu karışımdan için. Su yosunu jelatinimsi olduğu için, içmeden önce biraz ısıtmak isteyebilirsiniz.

Öneri 9: Ev yapımı saç kremi

saç kremi

Saçlarınızın yumuşak ve parlak mı olmasını istiyorsunuz? Tek ihtiyacınız olan ev yapımı basit bir saç kremi. Saçınızı normal olarak şampuanlamadan 5 dakika önce saç derinize ev yapımı mayonez sürün. Saçınızın nasıl da parlamaya başladığını göreceksiniz!

Öneri 10: Ev yapımı nemlendirici

Çevresel etmenler, bazı şampuanlar ya da sert su saçınızın kurumasına yol açabilir ancak bu nemlendiriciyle daha sağlıklı saçlar edinebilirsiniz. Profesyonel bir saç stilisti olduğunuzu düşünün ve bu karışımı hazırlayın.

Öncelikle seramik bir kaseye ve tahta bir kaşığa ihtiyacınız olacak. Kasenin içerisinde, iki tatlı kaşığı bal, biraz zeytinyağı ve bir yumurtanın sarısını karıştırın. Parmaklarınız yardımıyla bu karışımı yumuşakça masaj yaparak saç derinize ve saçlarınıza uygulayın. Saçınızı 20 dakika boyunca bir havluya sarılı olarak bekletin ardından her zamanki gibi yıkayın. Değişimi siz de fark edeceksiniz!

Öneri 11: Saçlarınızı tedavi edin

Saçlarınızın kırılmasını önleyememek can sıkıcı olabilir ama bu tedaviyi uyguladıktan sonra saçlarınız daha sağlıklı olacak. Bir çorba kaşığı balı, iki yumurta sarısını, bir çorba kaşığı yoğurdu ve bir çorba kaşığı ılık suyu karıştırın. Yavaşça masaj yaparak saçınıza yedirin ve saçınızı alüminyum folyoyla sarın. 20 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın.

Öneri 12: Besleyici kremler

saç kremi hazırlamak

Saçlarınızı güçlendiren ve daha hızlı uzamalarını sağlayan besleyici bir kremden daha iyisi yoktur. Bir kasede bir adet muz ve bir adet olgun avokadoyu ezin. Bu karışımı saçınıza masaj yaparak uygulayın ve bir havluya sarıp 15 dakika bekletin. Sonra ılık suyla durulayıp her zamanki gibi yıkayabilirsiniz. Bu tedaviyi her hafta tekrarlayın.

Öneri 13: Bitlenmeyi önleyin

Bitler oldukça rahatsız edici canlılardır. Genellikle çocuklarda görülseler de yetişkinler de bu dertten muzdarip olabilir. Yalnızca görüntü olarak değil aynı zamanda hastalık taşıdıkları ve saç derisinde dayanılmaz bir kaşıntıya yol açtıkları için de zararlıdırlar.

Bitlerden kurtulmak mı istiyorsunuz? Saçınızı haftada iki kere sirkeyle yıkayın. Şampuanınızı duruladıktan sonra saçınıza sirke uygulamak aynı zamanda daha parlak ve ipeksi olmasını sağlayacaktır.

Öneri 14: Daha sağlıklı saçlar için diğer öneriler

Son olarak daha sağlıklı saçlar edinmeniz için son birkaç önerimiz var:

  • Saç dökülmesine neden olduğu için stresten kaçının.
  • Sigara içmeyin; nikotin vücuttaki proteinlerle etkileşime girer ve bu saçları da etkiler.
  • Beslenmenize guava, hurma, şeftali ve tam tahıllar gibi C vitamini ve kompleks B vitaminleri yönünden zengin gıdalar ekleyin.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.