Kırışıklıkları Azaltıcı Bazı Doğal İpuçları

Salatalığın; yorgun görünen gözleri iyileştirmenin yanısıra, göz çevresindeki kırışıklıkları azaltmada ve koyu halkaları gidermede de oldukça etkili olduğunu biliyor muydunuz?

Belirli bir yaştan sonra, kadınlar ve erkekler, özellikle yüz bölgelerinde korkunç bir kelime olan ”kırışıklık” ile adlandırılan çizgilerin belirmeye başladığını farkederler. Zamanın ilerlediğini gösteren diğer belirtiler gibi -örneğin gri saçlar- bunları da gizlemek için çabalarız.

Takip eden makalede, kırışıklıkları azaltacak kanıtlanmış doğal tedavi yöntemlerini öğreneceksiniz. Söz veriyoruz ki; sonuçları kısa sürede göreceksiniz.

Evde deneyebileceğiniz ve cildinizdeki elastikiyetin azalması, hidrasyon eksikliği ve düşük kolajen yenilenmesi gibi sebeplerle oluşan bu çizgileri azaltacak birçok yöntem mevcut.

Kırışıklıkları Yok Etmek İçin Doğal Yöntemler

Üzüm Çekirdeği Yağı

Üzüm çekirdeği yağı, besleyici ve nemlendirici özellikleri sayesinde, cildinizin sağlıklı olmasını ve genç görünmesini sağlar. Yaraları iyileştirme özelliği ile bilinmesine rağmen; göz çevresi bölgesi kullanımı için oldukça etkilidir. Antioksidanlarla doludur, böylelikle yaşlanma sürecini tersine çevirir ve kuru cilde uygulandığında onu nemlendirir, kırışıklık oluşumunu geciktirir.

E Vitamini

Bu vitamin, kuru ciltlerin kurtarıcısıdır ve göz çevresini yağlandırarak daha genç bir görünüm kazandırır, gelecekte oluşacak kırışıklıkları engelleyicidir. E vitamini kapsüllerini sağlıklı yiyecekler satan mağazalardan kolayca temin edebilirsiniz. En az bir hafta boyunca (kırışıklık seviyesine göre daha uzun süre de olabilir), her gece yatmadan önce uygulayın.

2-kaz-ayağı

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, kırışıklıklarla savaşmak ve oluşumlarını engellemek için mükemmeldir ve kuru cildi nemlendirir. Günlük kullanımla, mükemmel sonuçları bir hafta gibi bir sürede görebilirsiniz. Sonrasında bu yağı, haftada bir veya iki defa kullanmaya devam ederek, güzel bir cilde sahip olabilirsiniz.

Avokado

Avokado meyvesinden elde edilecek doğal yağ, göz çevresinde oluşan kırışıklıkların oluşumlarını azaltmada çok etkilidir. Bir avokadoyu iki parçaya ayırın ve meyvenin posasını kırışıklık bulunan veya kırışıklık oluşumuna müsait bölgelere uygulayın.

Salatalık

Salatalık, yorgun gözler için müthiş bir tedavi aracıdır (ki bu yüzden birçok güzellik ürünü içeriğinde karşımıza çıkmaktadır). Salatalığın bu özelliklerinin yanısıra, kırışıklıkları azaltıcı, kaz ayağı oluşumunu engelleyici ve koyu halkaları önleyici özellikleri de bulunmaktadır. Bunun için, birkaç dilim salatalığı göz çevresi bölgenize uygulayabilirsiniz veya salatalığın posasını az miktarda soğuk su ile karıştırarak bir maske elde edebilirsiniz.

3-salatalık

Portakal Suyu

C vitamini, portakalın sağlayabileceği tek fayda değildir. Bir miktar portakalı sıkın, bir parça pamuğu batırın ve kırışıklıkların belirdiği bölgelere, sabahları ve akşamları uygulayın. Sadece birkaç hafta içinde, cildinizde yaratacağı farkı gözlemleyebileceksiniz.

Hint Yağı

Hint yağı, bilinen en eski kırışıklık karşıtı tedavi yöntemidir. Birkaç damla Hint yağını parmak uçlarınıza damlatın ve kırışıklık oluşan bölgeye masaj ile uygulayın. Bu tedaviyi her zaman gece yatmadan önce yapın ve sonrasında yüzünüzü yağdan tamamen arındırdığınıza emin olun. Masaj ile uygulama, yağın; cildin alt katmanlarına ulaşabilmesine yardımcı olur. Bu tedaviyi haftada iki defa tekrarlayın.

Yoğurt

Yüzünüzü yıkayın ve iyice kurulayın. Bir yemek kaşığı sade yoğurdu, bir yemek kaşığı balı, yarım çay kaşığı portakal suyunu ve çeyrek fincan dilimlenmiş muzu karıştırın. Homojen karışmış bir krem elde ettiğiniz zaman yüzünüze uygulayın ve on beş dakika kadar durmasına izin verin. Sonrasında ılık su ile durulayın.

4-yoğurt

Limon Suyu

Limon suyu, cilt için kırışıklık giderici ve gözenekleri açıcı doğal bir toniktir. Gözünüze kaçırmadığınızdan emin olmak sureti ile; geceleri yüzünüzü ve boynunuzu limon suyu ile ovabilirsiniz. Ardından su ile durulayın ve hafif bir nemlendirici uygulayın. Limon suyu ile yüzünüzü yıkadıktan sonra birkaç saat boyunca dışarıya çıkmadığınızdan veya güneşlenmediğinizden emin olmalısınız, çünkü bu güneş lekeleri oluşumuna sebep olabilir.

Kırışıklıkları Azalttığı Kanıtlanmış Yöntemler

Kırışıklıklarınızı azaltmak için; ev tedavileri uygulamanın ve yukarıda bahsettiğimiz ipuçlarının yanısıra, eğer güzel ve genç görünen bir cilde sahip olmak istiyorsanız, bazı alışkanlıklarınızı da değiştirmeniz gerekecek.

Aşırı Güneşe Maruz Kalmaktan Kaçının

Yeni kırışıklıkların oluşumunu engellemek için en etkili yol budur. Güneşten kaynaklanan ultraviyole ışınlar cildinizin dış katmanlarına zarar verici özelliktedirler ve cildin nemden yoksun kalmasına sebep olurlar. Eğer açık havada fazla zaman geçiriyorsanız veya plaja gidecekseniz, yüksek faktörlü, UVA ve UVB koruması sağlayan bir güneş koruyucu uyguladığınızdan emin olun. Bu sayede bu sinir bozucu problemden kaçınabilirsiniz. Ve unutmayın ki; güneş sadece yazları kuvvetli değildir, güneş koruyucu sürmeyi ve koruyucu kıyafetler giymeyi senenin 365 günü ihmal etmemelisiniz; hava soğuk, bulutlu veya yağmurlu olsa bile.

5-güneş-ışığı

Sigarayı Bırakın

Bu kötü alışkanlık, vücudunuza hem içten hem dıştan birçok zarar verir. Sigara içmek, emme hareketi sebebi ile sadece ağız çevresinde oluşan kırışıklıklara yol açmakla kalmaz, aynı zamanda cilt altında zehirli maddelerin birikmesine ve böylelikle cildin elastikiyetini ve yenilenme kabiliyetini yitirmesine sebep olur.

Ve asla unutmayın; bu durum, yanınızda eşiniz, aileniz, iş arkadaşınız veya çocuklarınız içtiğinde de olur. Dolayısı ile çevrenizde sigara içilmesine engel olmayı deneyin.

Cildinizi Düzenli Olarak Ölü Derilerden Arındırın

Bunun için, cildinize zarar vermeden kullanabileceğiniz birçok çeşit maske ve peeling ürünü mevcuttur. Cildinizdeki gözenekleri tıkayan kiri ve yabancı parçacıkları temizlemeniz gerekir.

Ayrıca, eğer kırışıklıklarınız varsa, makyaj yaptığınızda, bu bölgelerde makyaj malzemesi ve tozun birikmesi muhtemeldir ki bu durum kırışıklıkları daha da belirgin kılar. Haftada bir defa cildinizi ölü derilerden arındırmak, size çok daha güzel bir görünüm kazandıracaktır.

Daha İyi Uyuyun

Her gece yatağa aynı saatlerde girmeye özen gösterin ve en az sekiz saatlik bir gece uykusu uyumaya çalışın. Her sabah aynı saatlerde uyanmaya gayret edin ve eğer mümkünse öğleden sonraları ufak bir şekerleme yapın.

Düzensiz uyuma alışkanlığı, vücudun yüksek miktarda kortizol hormonu üretmesine sebep olur ki bu da hücre yapılanmasını bozan ve stres seviyesini arttıran özelliklerde bir hormondur. Daha fazla uyuyarak vücudunuza daha fazla dinlenme imkanı sağlamış olursunuz. Bu da vücudun daha fazla elastin üretmesini sağlar ki bu sayede daha ışıltılı ve genç görünümlü bir cilde sahip olmuş olursunuz.

Gözlük Kullanın (Hem Numaralı Gözlüklerinizi Hem de Güneş Gözlüklerinizi)

Eğer görme ile ilgili probleminiz varsa, gözlüklerinizi taktığınızdan emin olun ki böylelikle daha iyi görebilirsiniz, bir tabelayı veya telefonunuzdaki bir mesajı okumaya çalışırken oluşan şaşılığı engellemiş olursunuz. Bu ayrıca; göz çevresinde oluşan kırışıklıkları da engelleyici bir eylemdir.

Dışarıda olduğunuz zamanlarda ise, her zaman güneş gözlüklerinizi taktığınızdan emin olun. Bu sayede gözlerinizi zararlı UV ışınlardan korumuş ve de güneş doğrudan yüzünüze geldiğinde sıkıca kısmaktan, kapamaktan kaçınmış olursunuz.