Ayaklarda Aşırı Terleme Görülmesinin Nedenleri

Ayaklarda terleme, teşhis ve tedavi gerektiren bir sağlık probleminden kaynaklanıyor olabileceği gibi genellikle çözümü kolay olan sorunların bir sonucudur.
Ayaklarda Aşırı Terleme Görülmesinin Nedenleri

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Ayaklarınız çok fazla mı terliyor? Eğer öyleyse endişelenmeyin! Bu problemi zaman zaman hepimiz yaşadık ve ne kadar rahatsız edici olabileceğini biliyoruz. Ayaklarda aşırı terleme, teşhis ve tedavi gerektiren bir sağlık probleminden kaynaklanıyor olabilse de, çözümü kolay olan sorunların bir sonucudur.

Ayaklarda Aşırı Terleme Görülmesinin Nedenleri

Neyse ki çoğumuz için bu sadece uzun bir yürüyüş sonrası yaşanan ya da çok sıcak bir iklimin yol açtığı istisnai bir durumdur.

Bununla birlikte, tekrarlayan bir problem haline gelirse bunun birçok sebebi olabileceğini bilmek gerekir, ancak genellikle yaygın görülen bir rahatsızlıktır.

Nadiren de olsa bir sağlık problemi ya da yetersiz hijyenden kaynaklanıyor olabilir.

Bu yazımızda size, ayaklarda aşırı terleme oluşmasının sebeplerini söyleyeceğiz. Bunları dikkatlice okuyun ve hangisinin size uygun olduğunu görün.

Bunu kontrol altına alamıyorsanız çözüm bulması için bir ayak hastalıkları uzmanına görünün.

1. Yanlış ayakkabıyı seçtiğiniz için ayaklarınız aşırı terliyor

yıpranmış ayakkabılar

Ayaklarınızın aşırı terlemesinin başlıca sebeplerinden biri yanlış ayakkabı seçimidir, ancak aynı zamanda da çözümü en kolay problemdir.

Ayakkabı hayatımızda çok önemli bir eşya olsa da seçim yaparken gereken özeni pek göstermeyiz. Genellikle sentetik ya da sık dantelli kumaşlardan yapılan ayakkabılar giyiyorsanız sonuçlarına katlanmak zorunda kalırsınız.

 • Yeteri kadar hava almayan ya da yetersiz malzemelerden yapılmış ayakkabılar ayaklarınızı daha fazla terletir.
 • İdeal olan, doğal malzemelerden yapılmış ve yeterli havalandırması olan ayakkabılar tercih etmektir.
 • Dahası, ihtiyaçlarınıza uyum sağlayan ve tırnak batması yapmayan ayakkabılar giymelisiniz.

2. Kalitesiz çoraplar

Çoraplarınızın çoğu sentetik ve plastik kumaşlardan yapılmıştır. Bunları giymemizin sebebi ekonomik nedenler yüzünden ya da deseniniden dolayı tarzını beğendiğiniz için bu çorapları tercih etmiş olmanızdır.

 • Kötü haber ise sentetik yapıların ayağınızın sıcaklığını artırmasıdır.
 • Bu, soğuk mevsimlerde ya da geceleri bir sorun teşkil etmez. Ancak, sıcak iklimler ya da spor aktiviteleri söz konusu olduğunda bu bir sorun haline gelir.

3. Ayaklarınız ayakkabılarınızın tutsağıdır

Belki de çok meşgul bir kişisiniz ve ayaklarınız ayakkabılarınızın içinde bütün gün kapalı kalıyordur. Sandalet ya da daha rahat bir ayakkabı giymeye yönelmezseniz ayaklarınız aşırı derecede terleyecektir.

 • Öğleden sonra ve akşam saatlerinde ayakkabılarınızı birkaç saat çıkarmayı deneyin.
 • Sakatlanmaları önlemek için bir çift duş ayakkabısı edinin. Ayrıca haftanın bir ya da birkaç günü açık ayakkabı giymeniz iyi olacaktır.

4. Beslenme

domates sosu

Daha önce sorgulamamış hatta inanmamış olmanız muhtemel, ancak bazı yiyecekler ayaklarınızda daha fazla terleme yapar. Baharatlı yemekler, meşrubatlar ve kafein bu etkiye sahiptir.

 • Ayaklarınızın aşırı terlemesinden şikayetçiyseniz bikaç gün ya da haftanızı bu yiyecekleri tüketmeden geçirin.
 • Bir gelişme fark ederseniz ileride bu yiyeceklerin tüketimini mutlaka sınırlandırın.

5. Sağlık problemleri

Ayaklarda aşırı terlemenin diğer sebepleri bu hastalıklar olabilir:

 • Diyabet
 • Sinir sistemini etkileyen hastalıklar
 • Karaciğer problemleri
 • Kabızlık

Ayakkabılarınızın ve çoraplarınızın kaliteli olduğundan ve bahsedilen yiyeceklerin beslenmenizde bulunmadığından emin olduğunuz halde hala bu problemi yaşamaya devam ediyorsanız bu hastalıkları araştırmak için tıbbi muayeneden geçin.

6. Hiperhidroz

Hiperhidroz sadece doktorunuzun teşhis edebileceği bir rahatsızlıktır.

Vücudun bazı bölgelerindeki ter bezlerinin düzgün çalışmamasından dolayı görünürde hiçbir sebep olmaksızın aşırı derecede ter üretimine sebep olur.

Hiperhidrozun ciddi boyuta ulaştığı vakalarda terlemenin kontrol edilmesini sağlayan tedaviler mevcuttur. Aşırı ciddi vakalar ise basit bir ameliyat gerektirebilir.

7. Yetersiz hijyen

Bu, aşırı terlemenin en bariz sebebidir. Hijyeninize dikkat etmezseniz ayaklarınızda aşırı terleme yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Vücudumuz toksinleri ter yoluyla atar. Bu toksinler ayaklarınızda kapalı kalırsa dışarı çıkmak için bir yol arar ve bunu da aşırı terleme yoluyla yapar.

Bunları yapmak akıllıca olacaktır:

 • Ayaklarınızı her zaman yıkayın
 • İyice kurulayın
 • Çoraplarınızı gün aşırı değiştirin
 • Talk pudrası kullanın

8. Duygusal faktörler

tırnak yeme

Ayaklarınızın aşırı terlemesinin sebebi duygusal durumunuz olabilir.

Ayaklarınız, gergin, kızgın, korkmuş, stresli ya da heyecanlı hissettiğiniz durumlarda daha fazla terlemeye eğilimlidir. Duygularınızı kontrol edemediğiniz bir dönemden geçiyorsanız aşırı terlemeden kaçınmak için kendinizi sakinleştirmeye çalışın.

9. Genetik

Ayaklarda aşırı terleme bazı durumlarda genetik olabilir. Aile bireylerinizin çok fazla terlediğini hiç fark ettiniz mi? Eğer ettiyseniz bu durumu kontrol altında tutmak için kozmetik ürünler aramaktan başka bir seçeneğiniz yoktur.

10. Enfeksiyonlar

Enfeksiyonlar hijyen eksikliği olan ayaklarda kendine en ideal ortamı bulur.

 • Bakterilerin maserasyonunun bir sonucu olarak mantarın çoğalması hem tırnakları hem de ayağın geri kalan kısmını etkiler.
 • Bu rahatsızlıktan muzdaripseniz kullanabileceğiniz kremler mevcuttur. Bu kremler eczanelerde bulabileceğiniz ticari ürünlerdir.

11. Bir çift ayakkabıya bağlılık duymak

En çok onları sevdiğiniz için atamadığınız ayakkabılarınız var mı? Aynı çift ayakkabıyı iki günden fazla üst üste giydiğiniz oluyor mu?

Gerçekten çok sevdiğiniz bir çift ayakkabınız varsa aynısından birden fazla çift satın alın. Bu şekilde farklı kombinlerinize daha kolay uydurabileceğiniz çeşitli renklerden seçim yapma şansınız olur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Asensio E. Principales problemas podológicos originados por el calzado de seguridad. Universidad de Barcelona. 2014.
 • Benson R, Palin R, Holt P, Loftus I. Hiperhidrosis. BMJ. 2013; 347:f6800.
 • Zamarín J, Egaña J, Berríos R. Calidad de vida en pacientes con hiperhidrosis primaria sometidos a simpatectomía videotoracoscópica. Rev Chil Cir. 2011;63(5):498-503.
 • Román C, Garavís J, Unamuno P. Tratamiento de la hiperhidrosis. FMC – Formación Médica Continuada en Atención Primaria. 2001;8(8):553-557.
 • González D, Pérez O. Actualización en hiperhidrosis focal primaria. Med Cutan Iber Lat Am 2012;40(6):173-180.
 • López D, Palomo P, Morales A, Sánchez R. Aproximación al manejo de la hiperhidrosis en el pie. Revista Internacional de Ciencias Podológicas. 2013;7(2):89-97.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.