Kötü Kolesterolü Düşürmek için Tarifler

Atardamarlardaki yağ ve şeker birikiminin engellenmesine ek olarak, yulaf kolesterolü sever. Çözünen lif bunların emilmesini engeller ve vücuttan atılmasına katkıda bulunur.

Kolesterol belli bir miktarda olduğunda vücudumuzun fonksiyonlarını düzgünce yerine getirmesine yardım eden ve sağlıklı kalmamızı sağlayan bir lipiddir. Düşük yoğunluklu lipoprotein genellikle “kötü kolesterol” olarak bilinir çünkü bu atardamarları kapatarak birçok hastalığa davetiye çıkarabilir. Bu arada, yüksek yoğunluklu lipoprotein ise iyi huylu bir kolesteroldür çünkü kötü kolesterolün karaciğere gönderilmesine yardım eder, bu kötü kolesterol de karaciğer yoluyla vücuttan dışarı atılır.

Hücrelerinizin belli bir miktarda kolesterole ihtiyacı vardır ve vücut kendi ihtiyacı olduğu şekilde bunu dağıtabilir. Fakat günümüzde tükettiğimiz yiyecekler genellikle yüksek kolesterole sahiptir, bu da vücutta birikip atardamarları tıkayarak sertleştiren kötü kolesterole sahip olmamıza sebep olur. Atardamarlar esnekliklerini kaybettiklerinde kanın akışı zorlaşır. Atardamarlar daralarak kan dolaşımını engellemeye başlar. Bu durumun yüksek riskinin yanı sıra, kolesterol seviyenizi düşürecek alışkanlıklar edinmek ileride oluşabilecek ciddi sonuçları engellemek çok büyük önem taşır. Zaten yüksek kolesterole mi sahipsiniz? Eğer bu rahatsızlıktan muzdaripseniz, sizi bugün yazımızda kötü kolesterolü engelleyecek bazı ev yapımı tedavileri öğrenmeye davet ediyoruz!

Huş Ağacı Çayı

Huş ağacının çok zengin toksinlerden arındırıcı bir içeriği vardır, bu bitki vücudun gereksiz maddeleri atmasını ve kandaki fazla kolesterolü uzaklaştırmasını kolaylaştırır. Bundan fayda sağlamanız için yapmanız gereken tek şey, huş ağacından demlediğiniz çayı günde 3 defa içmektir.

Malzemeler

  • ½ yemek kaşığı kurutulmuş huş ağacı yaprağı
  • 1 bardak su (250 ml)

Hazırlanışı

Bir bardak suyu kaynatın ve huş ağacı yapraklarını kaynamış suya ekleyin. 5 dakika boyunca kısık ateşte demlenmesine izin verin. Karışımı ocaktan alarak, önerilen dozu tüketmeden önce 10 dakika beklemeye bırakın.

Yulaf Sütü

yulaf sütü

Günlük beslenmenizde tüketebileceğiniz en sağlıklı besinlerden birisi yulaftır. Çözünebilir lifler bakımından çok zengindir, bu da vücudumuzun yağ ve şekeri kan dolaşımından uzaklaştırmasına yarayarak kolesterol seviyesini düşürür. Yulaftan en yüksek verimi alabilmek için yulaf sütü hazırlamanızı ve gün boyunca birkaç bardak bundan içmenizi öneriyoruz.

Malzemeler

  • 3 yemek kaşığı yulaf
  • 1 litre su

Hazırlanışı

Tek yapmanız gereken şey bir kaba 3 kaşık yulaf koymak ve üzerine 1 litre su eklemektir. Bu karışımı bir gece beklemeye bırakın, ertesi gün de sıvı kısmı süzerek ayırın ve bunu gün boyunca için.

Patlıcan Suyu

Patlıcan suyunun düzenli içildiğinde vücudun yağ yakmasına yardım ettiği öğrenildiğinden beri son zamanlarda popülerliği artmaya başladı. Buna ek olarak, patlıcan suyu içen insanlar üzerinde yapılan çalışmalar da gösteriyor ki bu kişiler daha düşük kolesterole sahip. Patlıcanın içindeki nasuninin bu faydayı sağladığı biliniyor. Nasunin serbest köklerin varlığını engelleyen bir bitkisel gıdadır.

Malzemeler

  • 1 adet patlıcan
  • 2 litre su

Hazırlanışı

Patlıcanı doğrayın ve iki litre suya koyarak kaynatın. Birkaç dakika kaynadıktan sonra ateşten alın ve oda sıcaklığına gelene kadar dinlendirin. Gün içinde bu sıvıdan birer bardak için.

Kırmızı Şarap ve Maydanoz

maydanoz

Her gün 1 kadeh kırmızı şarap içmek polifenol olarak bilinen antioksidan içeriğinden dolayı kolesterol seviyenizi düşürmenize yardımcı olur. Polifenol kolesterolünüzü düşürmekle kalmaz aynı zamanda iyi kolesterolün oluşumunu sağlar.

Bu esnada, maydanoz yüksek miktarda flavonoid içerir ve apiol içeriğinden dolayı kan damarlarını genişletici özellik gösterir.

Bu iki malzemeyi bir tedavide karıştırdığınızda, kolesterol seviyenizi düşürmeye yardımcı olacak ve aynı zamanda kardiyovasküler sisteminize iyi gelecek harika bir karışım elde etmiş olacaksınız.

Malzemeler

  • 750 ml kırmızı şarap
  • 50 gram maydanoz

Hazırlanışı

Büyük bir karafta maydanozu ve kırmızı şarabı karıştırın ve 12 gün boyunca havasız kalmasını sağlayın. 12 günün ardından, her öğünün ardından bu harika karışımın tadını çıkarın.

Enginar Çayı

Enginar çayı vücuda detoks yaptırmak için müthiş bir yoldur, toksinleri atar ve kötü kolesterolü uzaklaştırır. Buna ek olarak, düzenli olarak enginar çayı içmek daha kolay kilo vermenize yardımcı olur.

Malzemeler

  • 2 adet enginar yaprağı
  • 1 bardak su (250 ml)

Hazırlanışı

1 bardak suda enginar yapraklarını 15 dakika boyunca kaynatın, ardından bu karışımı ocaktan alarak 5 dakika beklemeye bırakın. Bu çayın aç karnına içilmesi öneriliyor. Fakat sindirim problemi olan kişiler bu çaydan uzak durmalılardır.