Bağırsaklarınızı Toksinlerden Arındırın

Bağırsaklarınızı Toksinlerden Arındırın

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Kalın ve ince ağırsak, vücudumuzu temizleyici organlardandır. Görevleri çok önemlidir, çünkü yediğimiz besinleri ayrıştırmakla sorumludurlar; böylelikle de kan, faydalı olacak besleyicileri tükettiğimiz bu besinlerden emebilmektedir.

Bu göreve ilaveten, bağırsaklar, vücudumuzu fazla atıklardan arındırırlar. Takip eden makaleyi okuyarak bağırsakları temizleyebilmenin, onları doğal tedaviler ve sağlıklı alışkanlıklar sayesinde toksik içeriklerden arındırabilmenin yollarını öğrenebilirsiniz.

Vücudu temizlemek ve vücuda alınan maddeleri filtrelemekle sorumlu diğer tüm organlarda, örneğin karaciğer ve böbreklerde olduğu gibi, yaşam tarzınız, kirliliğe maruz kalma oranınız ve sağlıksız beslenme koşulları bağırsaklarınızın fazla çalışmalarına ve fonksiyonlarını doğru şekilde gerçekleştirememelerine sebep olabilir.

Bu durum da, bağırsaklarınızın yüksek miktarlarda toksik madde biriktirmesine sebep olur. Eğer bu olursa, zaman içinde sağlığınızı tehdit eder aşamaya ulaşabilir ve kötü nefes, mide ekşimesi, karın ve bağırsaklarda ağırlık hissi, zayıf sindirim, ishal, gaz ve bazı durumlarda ise baş ağrısı ve uykusuzluk gibi semptomlarla kendisini hissettirmeye başlayabilir.

Evde Bağırsaklarınızı Temizlemenin Beş Basit Yolu

Eğer, bağırsaklarınızı ev tedavileri ile temizlemek istiyorsanız, bunu sağlıklı ve etkili yollarla yapmak için, aşağıda tavsiye edeceğimiz yöntemleri dikkate almalısınız.

 • Daha fazla su için: Bağırsak temizleme işlemi susuz kalmanıza yol açabilir; dolayısı ile her gün tükettiğiniz su miktarını arttırmalısınız. Bol su içmek, hem vücudunuzu nemlendirir hem de vücudunuzun toksinleri ve bağırsaklarınızda birikmiş olan dışkıyı atmasına yardımcı olur. Daha güçlü bir etki için, oda sıcaklığındaki suyu, bir miktar limon ile birlikte tüketin.
 • Diyet: Bağırsak temizliği yapıyorken, bol taze sebze ve meyve içerikli, sindirimi kolay ve hafif besinlerden oluşan bir beslenme diyetini tercih etmelisiniz. Büyük öğünler tüketmekten kaçının, çünkü bu bağırsaklarınız için fazla mesai anlamına gelmektedir ve temizleme sürecini olumsuz etkiler. Bol bol sıvı, sebze çorbası gibi besinler tüketmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede vücudun doğal elektrolitlerini de geri kazandırmış olursunuz.
 • Vitaminler ve takviyeler: Bağırsaklarınızı temizleme işlemi, geçici süreli de olsa önemli besleyiciler ve tamamlayıcıların kaybına neden olur. Eğer mümkünse, kaybettiklerinizi doğal vitamin ve besin kaynakları tüketerek geri kazanmalısınız. C vitamini tüketiminizi arttırın çünkü bu bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur.
 • Daha fazla probiyotik tüketin: Bağırsak temizliği esnasında daha fazla probiyotik tüketiyor olmak çok önemlidir, çünkü temizlik sürecinde iyi bakteriler de kötüleri ile birlikte vücuttan atılabilir. Probiyotik tüketerek bu kaybı giderebilir ve vücudunuzu faydalı bakterilerle doldurabilirsiniz.
 • Detoks banyosu: Bağırsaklarınızı arındırabilmek için size verebileceğimiz son tavsiye, şifalı bitkilerle zenginleştirilmiş bir banyodur. Bu sayede, toksinlerin cildinizden atılmasına yardımcı olursunuz. İdeal olanı, bitkileri suda kaynatmak; sonrasında da, vücudunuzu bir havlu veya battaniye ile sararak, buharın deriniz yolu ile emilmesini sağlamaktır.

Bağırsakları Temizleyici Meyve Suyu

Ananas suyu

Bu güçlü meyve suyu, bağırsaklarınızı temizleyici ve vücudunuzu gereksiz tüm toksinlerden arındırmaya teşvik edici özelliktedir. Çilek, ananas ve maydanoz kullanılarak yapılır ve sindirim ile arındırıcı organlara olan yararları ile bilinir.

Kabızlık ile savaşmanıza, bağırsak iltihaplarının azaltılmasına, gaz probleminin giderilmesine ve sindirim sisteminizin temizlenmesine yardımcıdır.

Malzemeler

 • Yarım fincan doğranmış çilek,
 • İki dilim doğanmış ananas,
 • Bir dal doğranmış maydanoz,
 • Bir fincan su veya maden suyu.

Nasıl Hazırlanır?

Tüm malzemeleri karıştırıcıya ekleyin ve güzelce karıştırarak servis edin. Bu meyve suyunu tüketmek için en ideal vakit kahvaltı veya herhangi bir ağır öğün öncesidir.

Çaylar

Eğer bağırsaklarınızı çay tüketerek temizlemeyi tercih ediyorsanız, size enginar çayını ve devedikeni sütü çayını tavsiye edebiliriz. Her iki bitki de, vücudun atıklardan arındırıcı sistemlerini temizlemesini ve toksinlerden arındırmasını teşvik edici özellikleri ile bilinmektedirler.

Arnavut Biberi

Arnavut biberi çayı

Arnavut biberi, arındırıcı özellikleri sayesinde, bağırsakları temizleme dendiğinde akla ilk gelen besinlerdendir. Bu baharatı, doğal smoothie yapımında kullanabilir veya bir miktar limon ekleyerek çay yapabilirsiniz. Bu içecekleri günde birkaç kez tüketebilirsiniz.

Yosun

Plantago psyllium olarak bilinen bitki ve su yosunu, bağırsaklarımızda bulunan toksinlerin emilimi ve sonrasında vücuttan atılması konusunda yardımcıdır. Bu iki bitki de jel formundadır ve dışkının yağlanmasına yardımcıdır, dolayısı ile kabızlık gibi problemlerle savaşta ve tahriş olabilir bağırsak sendromuna karşı kullanımda mükemmeldirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Debora Duro, Daniel Kamin (2007). “Overview of short bowel syndrome and intestinal transplantation”. Colombia Médica. 38 (1).
 • Drake, Richard L.; Vogl, Wayne; Tibbitts, Adam W.M. Mitchell; illustrations by Richard; Richardson, Paul (2005). Gray’s anatomy for students. Philadelphia: Elsevier/Churchill Livingstone. pp. 295–299.
 • Snell, Richard S. (1992). Clinical Anatomy for Medical Students (4 ed.). Boston: Little, Brown, and Company. pp. 53–54.
 • Hounnou G, Destrieux C, Desmé J, Bertrand P, Velut S (2002). “Anatomical study of the length of the human intestine”. Surg Radiol Anat. 24 (5): 290–4.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.