Kolesterol Düzenleyici Limon - Maydanoz İçeceği

Kolesterol Düzenleyici Limon - Maydanoz İçeceği
José Gerardo Rosciano Paganelli

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kötü kolesterol kan dolaşımında biriktiği zaman damarların tıkanma ve kalp damarının hasar görme riski artar. Vücudun işlevlerini yerine getirmesi için belli bir miktar kolesterole ihtiyaç duyduğu doğrudur.

Ancak çoğu kişi günlük önerilen miktarı aşmakta ve bu da damarlarda birikime yol açmaktadır. Yazımızda sizin için kolesterolünüzü kontrol etmenin ve yağ yakmanın yollarına değineceğiz.

Bir kişiye yüksek kolesterol teşhisi konulduğu zaman beslenmelerine özen göstermeye başlamaları ve kolesterol açısından zengin yağ ve diğer gıda alımlarını azaltmaları hayati önem taşır.

Sağlıklı bir beslenme; kolesterol seviyeniz ve sağlığınız için dolaylı olarak teşkil ettiği riski aşağı çekmenin anahtarıdır. Beslenmenizi değiştirerek bir yandan kolesterolünüzü düşürüp diğer yandan da yağ yakımını ve kilo vermeniz mümkündür.

Bu doğal içeceğin faydaları nelerdir?

kolesterol düzenleyici içecek

Bugünkü yazımızda, limondan ve maydanozdan yapılmış bir içecek tarifi paylaşacağız. Maydanoz ve limon, sizlerin de bildiği gibi, sağlık için son derece faydalı olup aynı zamanda kolesterolü kontrol etmeye ve yağ yakmaya yardımcı olur.

Maydanozun faydası

Maydanoz dünyanın her yerinde mutfakta kullanılan bir ottur ve sayısız tarifte yerini almıştır. Ayrıca mutfaktaki kullanımının ötesinde, maydanoz aynı zamanda idrar söktürücü özellikleriyle ve sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilecek toksinlerle beraber vücuttan fazla suyu atabilmesiyle bilinir.

Maydanozun temel faydaları yüksek esans yağı ve flavonoid içeriğinden gelmektedir. Bu besin maddeleri size hem içten hem dıştan fayda sağlamakla sorumludur.

Ayrıca, maydanozun içinde önemli oranlarda C, A ve K vitaminleri bulunur. Bu vitaminler bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudunuzu enfeksiyon ve hastalıklardan korumada çok önemli bir rol oynar.

Düzenli maydanoz tüketimi kan dolaşımınızdan toksinleri atmaya yardımcı olurken aynı zamanda kolesterolle mücadele eder ve iyi bir dolaşımı teşvik eder. İşte bu yüzden bu malzeme kalp-damar hastalıklarının önlenmesi için çok güçlü bir bileşendir.

Limonun faydaları

limonlar

Yüksek C vitamini, antioksidan ve doğal esans yağları içeriği sayesinde limon temiz damarların en iyi dostudur ve kolesterolle mücadele eden en önemli gıdalardan biridir.

Limon kolesterolün damar duvarlarına yapışmasını önler ve aynı zamanda hali hazırda orada olan kolesterolun atılmasını teşvik ederek dolaşımınızda herhangi bir olumsuz etki görülmesinin önüne geçer.

Limonda bulunan antioksidanlar serbest radikallerle savaşılmasına yardımcı olurken aynı zamanda vücutta birikmiş ve sağlığınızı olumsuz yönden etkileyebilecek toksin ve sıvıları atar. Aslında, düzenli olarak limon suyu tüketmek daha fazla yağ yakmanıza ve kilo vermenize de yardımcı olabilir.

Kolesterol dengeleyeci bu içeceği nasıl yaparız?

Maydanoz ve limonun faydalarını yan yana koyduğunuzda, kandaki kolesterol seviyelerinizi düzenlemeye yardımcı olan ve hastalıklarla savaşan güçlü bir içecek elde etmiş olursunuz.

Ayrıca, bu içeceğin düzenli tüketimi kilo vermenize, sıvı tutulumuyla savaşmanıza ve daha sağlıklı böbreklere sahip olmanıza yardımcı olurken serbest radikallerin neden olduğu erken yaşlanmayı önleyecektir.

Malzemeler

 • 1.5 litre su
 • 3 demet maydanoz
 • Yarım kilo limon
 • Bir tutam karbonat

Hazırlanışı

 • Markete gittiğinizde, herhangi bir böcek ilacı ve kimyasal izi taşımayan limonları bulmaya çalışın. Limonları tamamen mikroplarından arındırmak için onları karbonatlı suda yıkamak her zaman en iyisidir.
 • Limonları yıkadıktan sonra, dilimleyin ve bir kenara ayırın.
 • Suyu kaynatın. Limonları ve doğranmış maydanozu içine atın ve soğutmaya bırakın.
 • Karışımın ağzını iyice kapatıp buzdolabında saklayın.
 • Bu içecekten her gün yaklaşık 110 gram tüketin.

Bu içeceğin faydalarını gün içinde görmek için sabahtan içmek en doğrusudur. En iyi sonuçları elde etmek için kolesterol seviyenizde bir düşüş gözlemleyene kadar düzenli olarak içmeye devam edin.

Sonuçların beslenme şeklinize ve hayat tarzınıza da bağlı olduğunu unutmayın. Alkol tüketimi, sigara ve hareketsiz bir hayat tarzı gibi kolesterol seviyenizi olumsuz yönde etkileyen kötü alışkanlardan kaçınmaya çalışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Arber, A. (1986). Herbáis, Their origin and evolution. A chapter in the history of botany, 1470-1670. Cambridge: Cambridge UP.
 • Berdonces, J.L. (1998). Gran enciclopedia de las plantas medicinales: el dioscórides del tercer milenio. Madrid: Tikal.
 • Vanaclocha, B., & Cañigueral, S. (2003). Fitoterapia: vademecum de prescripción. Barcelona: Masson.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.