Diz Ağrısı: Nedenleri ve Tedavileri

Diz eklemlerimiz sayesinde merdiven çıkabiliyor, yürüyebiliyor ve koşabiliyoruz… Söz konusu hareket etmek olduğunda, dizler bedenin en önemli parçalarındandır ve bu nedenle bazen ağrı, rahatsızlık, iltihap veya yıpranma oluşabilir. Diz ağrılarının çeşitli nedenleri olabilir. Bu yazımızda size bunlardan bahsedecek ve bir kaç öneri vereceğiz.

Diz ağrıları her yaşta olabilir. Zedelenme, bağ sorunları veya artrit başlangıcı en yaygın nedenler arasındadır. Kesin olan tek şey, diz ağrısının çok şiddetli olabileceği ve yaşam kalitenizi düşüreceğidir. Düzgün beslenip, aktif bir yaşam tarzıyla bu sorunun ortaya çıkmasını önleyebilirsiniz. Ancak dizleriniz ağrımaya başladığında, birkaç basit öneri ile bu ağrıyı geçirebilirsiniz. Haydi inceleyelim.

Diz ağrısının nedenleri nelerdir?

unnamed

Dizler, bedenimizdeki en büyük eklemlerdir. Neredeyse yaptığımız tüm hareketleri dizlerimiz sayesinde yapıyoruz. Dizlerinizin esneyebilmesi için kemiklerin, kıkırdağın, bağların, kasların ve tendonların sağlıklı olması gereklidir. Bedenimizin bu kısmında ağrıya ve acıya nelerin neden olduğunu analiz edeceğiz.

Ağrı ters bir hareketten sonra mı ortaya çıkıyor?

  • Bazen dizinizi ters yöne döndürebilir, çarpabilir veya ters bir hareket yapabilirsiniz,. Bu ani bir acıya neden olabilir. Ters bir hareket yaptıysanız, menisküs zedelenmeniz olabilir. Dizde, yayılmış bir ağrı olacaktır. 24 saat sonra en yoğun şekilde hissedilir.
  • Bağ zedelenmesi olabilir. Eğer ağrınız varsa ve yere basamıyorsanız, diz ekleminizin içindeki iki bağdan birisini veya ikisini birden zedelemiş olabilirsiniz ve bunun iyileşmesi uzun sürer.
  • Tendinit ve diz bürsiti de ters bir hareket veya çarpma sonucu oluşan yaygın diz zedelenmelerindendir. Kemik ve kaslar veya tendonlar arasında yastık görevi gören, içi sıvı dolu ufak kesenin iltihaplanması ile ortaya çıkar.

Ağrı nedensiz yere mi ortaya çıkıyor?

  • Artroz: Eklem kıkırdağında yıpranma ve yırtılma; kemiklerin birbirine sürtünmesi, merdiven çıkmak gibi en basit durumda bile ağrı ve acıya neden olacaktır. Bu diz ağrısı, geceleri en şiddetli haline ulaşır. Ne yazık ki artrozun tedavisi bulunmamaktadır. Sadece, ilaçlar veya doğal çözümlerle ağrısını hafifletebilirsiniz.
  • Romatoid artrit: bu eklemleri etkileyen bir hastalıktır. Kırgınlık, yorgunluk, ağrı ve hatta ateşe neden olur. Birden bire ortaya çıkabilir ve aynı şekilde yok olabilir. Bu durumun olumlu yanı, zaman içerisinde tedavi edilebiliyor olmasıdır. İlaç tedavisi veya diz kıkırdağının değiştirilmesi ile düzelir. Ancak hangi yöntemin tercih edileceğine doktorunuz karar vermelidir.

Diz ağrısını dindirmek için çözümler

Bitki yağları

Turmeric

Süt, buğday unu, hintyağı ve zerdeçal tozu ile enflamasyon giderici bir krem hazırlayabilirsiniz. Yarım bardak sıcak suyun içerisine 3 yemek kaşığı buğday unu, bir yemek kaşığı hintyağı ve bir tutam zerdeçal ekleyin. Malzemeleri iyicene karıştırdıktan sonra, hala sıcakken dizinize uygulayın. Bu tedavi dizinizin çok rahatlamasını sağlayacaktır.

Doğal enflamasyon önleyiciler

goji-berries

Çeşitli yiyecekler dizlerdeki enflamasyonu azaltırlar. Eğer beslenme düzeninize bu yiyecekleri dahil ederseniz, sizin için çok faydalı olacaktır. Beslenme düzeninizde bol miktarda Omega 3 içeren yiyecekler (somon, ringa balığı, sardalya…), chia tohumu, keten tohumu, brokoli, kızılcık, kurt üzümü, zerdeçal, ananas ve yeşil çay bulunmalıdır.

Diz sağlığı ile alakalı diğer öneriler

  • Fazla kilo almamaya çalışın. Obezite dizlerinize zarar verir.
  • Yüzmek dizlerinizi güçlendirmek için çok faydalı bir spordur.
  • Eğer diz artrozunuz varsa, koşmak veya uzun süre bisiklete binmek gibi yorucu egzersizlerden uzak durun. Keskin ağrı ve acı olan dönemlerde, dinlenmelisiniz.
  • Enflamasyon önleyen ilaçların pek çok yan etkisi vardır. Eğer ilaç kullanmanız gerekiyorsa parasetamol daha iyi bir seçenek olacaktır.