Cilde Buz Uygulamak Ne Açıdan Yararlıdır?

Kırışıklıklarınızı azaltmaya, sivilcelerinizi önlemeye ve göz altlarınızdaki koyu halkalardan kurtulmanıza yardımcı olabilecek doğal bir güzellik ürünü mi arıyorsunuz? Aradığınız cevap buzda!
Cilde Buz Uygulamak Ne Açıdan Yararlıdır?

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Cilde buz uygulamak ne açıdan faydalıdır öğrendiğiniz zaman, buz, cildinizin yeni en iyi arkadaşı olabilir.

Cilde Buz Uygulamak

Cildiniz prematüre hasara ve yaşlanmaya neden olabilecek çok sayıda faktöre maruz kalır. Çevredeki toksinler, UV ışınları ve zayıf beslenme alışkanlıkları cildinizin yaşlanmasına neden olan şeylerden sadece birkaçıdır.

Neyse ki, kozmetik endüstrisi, bu olumsuz etkileri etkisiz hale getirebilecek ve koruyucu bir bariyer oluşturabilecek birçok çeşitli ürün ve tedavi geliştirmiştir.

Ancak sorun, bu ürünlerin genelde çok pahalı olmasıdır. Herkes onları satın alıp normal güzellik rutinine eklemeyi göze alamamaktadır.

Farkında olmadığınız şey, sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmaya ve onu korumaya yardımcı olmak için her zaman bir ton para harcamanız gerekmez.

Buz tedavisi gibi doğal yöntemler giderek daha popüler bir hale gelmektedir çünkü bunlar uygun fiyatlıdır. Buna ek olarak, cildinize birçok açıdan fayda da sağlamaktadır.

Bugün, cilde buz uygulamak hakkında 7 ilginç bilgi vereceğiz.

1. Cildinizi sıkılaştırır

cilde buz uygulamak

Basit bir buz küpü, piyasada bulunan sıkılaştırma ürünlerine alternatif olabilir. Soğuk, genişlemiş gözenekleri küçültür ve cildinizi uzun süre yumuşak tutar.

Uyguladıktan sonra, cildiniz sıkılaşacak ve kırışıklıkları veya sarkmaları azaltacak sıkı bir efekt oluşturacaktır.

Sıkılaştırıcı egzersizlerin etkilerinden yararlanmak için bacaklarınız veya kalça gibi bölgelere bile biraz buz sürebilirsiniz.

Bu da hoşunuza gidebilir: Kuru cilt bakımı

2. Kırışıklıkların görünümünü azaltır

Bu doğal madde, cilt altındaki kan damarlarının daralması üzerinde ilginç bir etkiye sahiptir. Hücrelere daha iyi oksijenasyon sağlamak için kan dolaşımınızı da iyileştirebilir.

Soğuk dereceler, aşırı enflamasyonu kontrol eder ve serbest radikallerin kutanöz dokulardaki etkilerini en aza indirir.

Düzenli olarak cilde buz uygulamak, cildinizi sağlam ve esnek tutacaktır. Bu, ince çizgilerin ve erken kırışıklıkların önlenmesinde anahtardır.

3. Göz altı torbaları ve koyu renkli halkalar ile savaşır

göz altı morlukları

Koyu halkalar ve göz altı torbaları herkesin önlemek istediği bir şeydir.

Dolaşım sorunları ve sıvı tutulumu bunun ana nedenidir. Fakat, bazı kozmetik ürünlerinin kullanımı ve düşük kalitedeki uyku da bunu tetikleyebilir.

Neyse ki, buz küplerinin anti-enflamatuvar etkilerinden yararlanarak koyu halkaları birkaç dakika içinde en aza indirebilirsiniz.

Yatmadan önce ve sabah, etkilenen bölgelere birkaç dakika masaj yapmanız yeterlidir.

4. Aşırı yağ ile mücadele eder

Buz küpleri, ciltteki yağ bezlerinin aktivitesini kontrol etmek için yararlıdır. Bu bezler, aşırı yağ üretimine neden olabilir.

Onların nemlendirici ve sıkılaştırıcı özellikleri, gözeneklerinizi derinleştirecek ve sivilceye neden olabilecek sebumun çıkarılmasına yardımcı olacaktır.

Birkaç saniye buz uyguladıktan sonra, kötü görünümlü parlamayı azalttığını ve hoş bir yumuşaklık bıraktığını fark edeceksiniz.

5. Kuruluğa iyi gelir

Buz, yağlı cilt için yararlı bir madde olmasına rağmen, cildi çok kuru olan insanlar için de iyi bir çözümdür.

Nemlendirici özellikleri cilt dokularındaki doğal su kaybını önler. Bu, ölü deri hücrelerinin yok edilmesini sağlar ve nemi muhafaza etmeye yardımcı olur.

Cildin pH’ını değiştirmediği için, kuru cilt için olan tedavileri desteklemek için mükemmel bir yoldur.

6. Güneş yanığını rahatlatır

Soğukluğu ve nemlendirme etkisi sayesinde, buz küpü terapisi güneş yanığı tedavisinde mükemmel bir seçimdir.

Bunu uygulamak, yanma ve kaşıntı hissini azaltır. Bu arada da, hızlı bir iyileşme için hücresel aktiviteyi uyarır.

7. Akneyi önler

akne

Buz tedavisi uygulaması gözeneklerinizi derinlemesine temizlediğinden, siyah nokta ve sivilce oluşumunu önlemek için ilginç bir yöntemdir.

Her gün, günde iki kez kullandığınızda, kirin ve ölü hücrelerin yok edilmesini destekler. Sonuçta, bunlar biriktiğinde probleme sebep olurlar.

Gördüğünüz gibi, basit bir buz küpü cildinizin doğal güzelliğini korumak için çok iyi şeyler yapabilir. Buzu doğrudan uygulamanın hasarını önlemek için, mutlaka yumuşak bir bezle sarmaya çalışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Cerqueiro and Matti (2003) ‘Beneficial use of an ice-balloon as part of botulinum toxin type A therapy for facial dynamic wrinkles and other skin injection procedures’, British Journal of Plastic Surgery. Elsevier Ltd, 56(6), pp. 619–619. doi: 10.1016/S0007-1226(03)00216-9.
  • Mac Auley, D. C. (2001). Ice therapy: How good is the evidence? International Journal of Sports Medicine. https://doi.org/10.1055/s-2001-15656
  • Topp, R., Ledford, E. R. and Jacks, D. E. (2013) ‘Topical menthol, ice, peripheral blood flow, and perceived discomfort.’, Journal of athletic training, 48(2), pp. 220–5. doi: 10.4085/1062-6050-48.1.19.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.