Güzellik Rutininizde Asla Yapmamanız Gereken 6 Hata

Başkalarıyla kozmetik ürünlerimizi ortak kullanmamanın yanı sıra, ürünlerimizi belli süre sonunda değiştirmeliyiz. Son kullanma tarihleri geçtikten sonra, alerjik reaksiyonlara sebep olabilirler.
Güzellik Rutininizde Asla Yapmamanız Gereken 6 Hata

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Güzellik rutininizde zaman zaman sizi olduğunuzdan yaşlı veya hatta yorgun gösterebilen birtakım küçük detaylar bulunur. Bazen kalkıp aceleyle giyinip makyaj yaptığımız zaman nihai sonuca yeterince dikkat etmeyiz ve bu önemsiz şeylerin farkına bile varmayız.

Peki ya güzellik rutininizde bu hatalara karşı artık daha dikkatli olsanız? Hataları düzeltir veya tamamen engellerseniz, doğal güzelliğinize siz de bir katkıda bulunmuş olacaksınız. Bu fırsatı kaçırmayın!

1. Dalgalanan saçlar ve şiş gözler? Güzellik rutininizde kaçınmanız gereken bir kombinasyon

kahverengi gözler

Dalgaları ehlileştirmeye zamanımızın kalmadığı günlerde, saç hacmi artarak o hepimizin rahatsızlık duyduğu dalgalar ortaya çıkar. Ek olarak gözümüzün altındaki koyu renkli halkalar için iyi bir kapatıcı sürmediğimizde, nihai sonuç çok hoş olmayacaktır. Epey yorgun bir izlenim vermekten başka şansımız yok.

Neler yapabilirim?

1. Şekilsiz dalgalar veya ‘kabarık saçlar’

  • Saçınızı ılık su ile yıkayın.
  • Saçınıza köklerden uçlara derinlemesine masaj yaparak 3 ml Hindistan cevizi yağı sürün. 10 dakika boyunca bekletin.
  • Ilık hatta soğuk su ile yıkayın.
  • Saçınızı soğuk hava ayarındaki saç kurutma makinenizle kurulayın.

2. Şişmiş gözler

  • İki küçük çay kaşığını dondurucuda 15 dakika boyunca bekletin.
  • Bu süre sonunda, her bir çay kaşığını gözlerin altında 5 saniye aralıklarla (koy-çek-koy-çek) bekletin. Bunu 5 dakika boyunca yaptıktan sonra ten renginize uyan iyi bir kapatıcı kullanarak normal makyajınızı yapın.

Harika görüneceksiniz!

2. Çok fazla makyaj yapmayın veya çok koyu renkli ruj kullanmayın

mavi gözler

Rimel, göz kalemi ve farı aynı anda ve çok fazla kullanırsak, bir de üzerine kırmızı veya kahverengi parlak renkte bir ruj seçersek, yüzümüz bizi olduğumuzdan 5 yaş büyük gösterir.

En iyisi aşırı makyaj yapmayıp doğal bir görünüm yakalamaktır. Bunun için ise yüzünüzde hangi kısmı ön plana çıkarmak istediğinize karar verin. Mesela gözlerinizi ön plana çıkarmak istiyorsanız, nude veya açık pembe tonlarında bir ruj seçin. Odağın dudaklarınızda olmasını isterseniz, o zaman gözlerinize ışık ve doğallık veren hafif bir far uygulayarak yalnızca gözlerinizi parlatmaya çalışın.

3. Saçlarınızı sımsıkı toplamaktansa hafif dalgalar kullanın

güzellik ipuçları

Bazı günler klasik at kuyruğunu o kadar sıkı yaparız ki yüz hatlarımız bile gerilir. Bu kadar abartı bir modeli tercih etmeyin. Güzellik anlamında, doğal olmanın en iyisi olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu sebeple, saçlarınızı doğal dalgalı haliyle kullanmak yüzünüzü daima daha güzel gösterecektir.

Yüz hatlarınız ister köşeli ister oval olsun veya yüzünüz daha kare olsun, yumuşak dalgalar daima her kadına ona has bir güzellik verir.

4. Güzellik rutininde yapılan sık hata: allık

allık

Ruj veya allık güzellik rutinimizin önemli bir aşamasıdır. Ancak yanlış uygulamalarla pembe yanaklı oyuncak bebek görüntüsü verebiliriz. Ayrıca bronzlaştırıcı allıkların da doğru uygulanmadığı takdirde, suni görünümlü fark edilir “lekelere” yol açtığını da unutmayın.

Allığı yumuşak bir fırçayla uygulayın. Sonuç harika olacaktır.

5. Kozmetik ürünlerin de son kullanma tarihi vardır!

maskara süren kadın

Çok dikkatli olmalıyız. Bazen kompakt allıklar gibi kozmetik ürünlerinin son kullanma tarihleri olduğunu dahi aklımıza getirmeyiz. Ancak sonuçlar sizi şaşırtabilir!

Ayrıca bu ürünleri gözlerimize, cildimize ve dudaklarımıza sürdüğümüz için ciddi alerjik reaksiyonlara sebep olarak sağlığımız için ciddi bir risk teşkil edebilirler. Ayrıca artık kullanmadığınız kozmetik ürünlerini son kullanma tarihlerine bakmadan oynamaları için kızlarınıza verme hatasına da düşmeyin.

6. Güzellik rutininizde tarak ve fırçalar da ayrıca yıkanmalıdır

saç tarayan kadın

Makyaj fırçalarınızı düzenli olarak yıkıyor musunuz? Peki süngerleri? Ya da saç fırçaları ve tarakları? Çok önemli! Cildinizle temas eden her şey düzgün hijyen için düzenli olarak yıkanıp dezenfekte edilmeli; bakterilerin birikmesi önlenmelidir.

Saç fırçaları ve tarakların üzerinde kepekten yağa kadar her şey birikebilir, bu sebeple bu malzemeleri de sıcak suyla yıkamayı ihmal etmeyin. Böylece yalnızca güzelliğinize değil, hijyeninize de özen göstermiş olursunuz. Unutmayın!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.