Yeni Başlayanlar İçin Makyaj İpuçları

Artık makyaj yapmaya başlamak mı istiyorsunuz? Bu yazıda bahsedeceğimiz ipuçlarını takip ederek harika görüneceksiniz!
Yeni Başlayanlar İçin Makyaj İpuçları

Tarafından yazılmıştır Andrea Caillet Bois

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Daha önce hiç makyaj yapmadıysanız ve artık makyaj yapmaya başlamak istiyorsanız, aşağıdaki ipuçlarını takip edin. Yapmanız gereken şey, doğal bir makyaj ile yüz hatlarınızı ortaya çıkarmak olacaktır.

Burada önemli olan nokta, çok abartılı bir makyaj yapmadan daha hoş bir görünüm elde etmektir. Bunun için, hem gündüz hem de gece kullanabileceğiniz bir makyaj yapmayı tercih etmelisiniz. Bu da yüzünüzün daha ince görünmesini sağlar ve yüz hatlarınızı ortaya çıkarır.

Gerçek, doğal güzelliğinizi ortaya çıkarmak için aşırı makyajdan uzak durmalısınız. Yüz hatlarınızı hafif dokunuşlarla ortaya çıkarmaya çalışın.

Kendinize en uygun olan makyajı bir gecede elde edemezsiniz. Bu nedenle endişelenmeyin. Azar azar yeni teknikler öğrenerek ve size en uygun ürünleri bularak ideal makyajınızın ne olduğuna karar verebilirsiniz.

İlk olarak yapmanız gereken ilk şey, farklı ürünleri bir araya getirmek ve az miktarda uygulamaktır. Bu şekilde, gerektiğinde makyajınızın dozunu biraz daha arttırabilirsiniz. Pratik yaptıkça kendinize daha çok güvenerek makyaj yapabileceksiniz.

Makyaj yapmaya yeni başladıysanız püf noktaları nasıl öğrenebilirsiniz?

Bu püf noktalar, ilk kez makyaj yapanlar için bir rehber niteliğinde olabilir. Zamanla tecrübe kazandıkça, teknikleri kendi istekleriniz doğrultusunda değiştirebilirsiniz. Her halükarda, bu püf noktalar size oldukça yardımcı olacaktır.

Ne yapacağınıza bir göz atalım;

1. Cildinizi temizleyin ve nemlendirin

cilt temizliği

Cilt bakımını ihmal etmemek, makyajı daha iyi uygulamak için oldukça gereklidir. Makyaj yapmadan önce temiz cildinize hafif miktarda bir nemlendirici uygularsanız, yüzünüzde daha canlı bir görünüm elde edersiniz.

Bazlar ve pudralar gibi makyaj ürünleri cildin kurumasına neden olur. Bu yüzden cildi nemlendirmek çok önemlidir. Bu şekilde, makyajın doğrudan yüze uygulandığında yol açtığı zararlardan da kaçınırsınız. Buna ek olarak, cildinizi nemlendirmek yüzdeki yağı kontrol etmeye yardımcı olur.

 •  Yüzünüzü sabun ve su ile temizleyin.
 • İyice kurulayın.
 • Ardından yüzünüze ve boyun bölgesine biraz nemlendirici losyon uygulayın.
 • Cildin losyonu emmesini bekleyin ve ardından yüzünüze baz uygulayın.

2. Makyaj bazı nasıl yapılır?

Cildinizi temizledikten sonra makyaj için bir temel hazırlayın.Cilt tonunuzu eşleştirmeye çalışın böylece makyaj mükemmel görünecektir. Bunu yapmak için açık renkteki bir baz ile koyu renkteki bazı karıştırmalısınız.

 • Elinizin üst kısmına bir miktar açık renkli baz koyun.
 • Sadece bir damla koyu renkli baz ekleyin.
 • Ten renginiz ile aynı tonu elde edinceye kadar karıştırın.
 • Parmağınızla küçük miktarlarda alarak yüzün her tarafına noktalar şeklinde uygulayın.
 • Sonra, bazı yüzünüze ve boynunuza dağıtın.

3. Göz altındaki koyu halkalar için kapatıcı kullanın

kapatıcı

Göz altlarınızda koyu halkalar varsa bunları gizlemek için kapatıcılar kullanabilirsiniz. Kendinize en uygun tonu seçmek için, cilt renginizden birkaç ton daha açık bir kapatıcı tercih etmelisiniz. Kapatıcıyı parmağınızla uygulayabilir ve gizlemek istediğiniz koyu renkli kısımları kapatabilirsiniz.

4. Belirginleştirmek için pudra uygulayın

Önceki adımda uyguladığınız kapatıcıdan sonra, toz veya kompakt bir pudra uygulayın. Bir fırça yardımıyla pudrayı yüzünüze sürebilirsiniz. Bunun için bir sünger de kullanabilirsiniz. Burada önemli olan nokta bu işlemi dairesel hareketler ile yapmaktır.

5. Sizin için en ideal göz makyajı

göz makyajı
 • Kaşlar. Kaşlar çok önemlidir çünkü yüzünüzün çerçevesi gibidir. Saç renginizden iki ton daha açık bir kaş ürünü kullanın. Tüm kaşınıza uygulayarak kaşlarınızı bir miktar soluklaştırın.
 • Göz kapakları. Yeni başlayanlardansanız toprak tonlarını kullanın. Gölgelendirmek için bir fırça kullanabilir ya da parmağınızla ufak dokunuşlar yapabilirsiniz.
 • Göz kapağı bazı. Göz kapağının bittiği yerde, biraz derinlik katmak için kahverengi bir ton uygulayın.
 • Eyeliner. Makyaj yapmaya yeni başlayanlar için en zorlayıcı süreç bu olacaktır. Siyah göz kalemi ile gözünüzün üst kenarını çerçeveleyin. Sizin için en ideali, daha kolay olacağından göz kalemi kullanarak başlamaktır.
 • Kirpikler. Bu adımda maskara kullanacaksınız. Amaç kirpiklerinizi daha uzun ve hacimli göstermektir. Bunu yaparken alt kirpiklerinizi unutmayın.

6. Allık

Elmacık kemiklerinizi vurgulamak, yüzünüze yapı kazandırmak ve elbette solgun görünmenizi engellemek için allık kullanılır.

 • Bunu uygulamak için kalın bir fırçaya ihtiyacınız olacak. Allığı doğru bir şekilde uygulayabilmek için aşağıdaki mimiklerden herhangi birini yapmanız gerekecek ve allığı tam olarak nereye uygulamanız gerektiğini bileceksiniz.
 • Ağzınızı bir balık taklidi yapıyor gibi büzebilir ve yanaklarınızın içeriye çöken kısımlarına allık sürebilirsiniz.
 • Bir başka hile de gülümsemek ve yanaklarınızın çıkıntılı kısımlarına allık sürmektir.

7. Ruj

ruj süren kadın

Son olarak, makyajınızı daha gösterişli hale getirmek için dudaklarınıza biraz renk verin. Bunu yapmak için, mat tonları veya açık renkleri kullanarak taze ve doğal bir görünüm elde edebilirsiniz.

Parmağınızla ruju küçük miktarlarda uygulayın ve düzgün bir renk elde etmek için karıştırın. İsterseniz dudak parlatıcısı uygulayabilirsiniz, böylece rujunuz daha fazla dikkat çeker.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.