Cildi Nemlendiren 10 Mucizevi Gıda

Karpuz içerisindeki su miktarı sayesinde, cildinizi içeriden dışarıya nemlendirmek için mükemmeldir. Ayrıca, içerdiği vitaminler ve mineraller cildinizin sağlığını destekler.
Cildi Nemlendiren 10 Mucizevi Gıda
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Elena Martínez Blasco

Son Güncelleme: 12 Aralık, 2022

Cildi sadece krem ve maskelerle nemlendirmek yeterli değildir. Cildi nemlendiren, su ve besin ögesi bakımından zengin gıdaları da tüketmelisiniz.

Sağlıklı, sıkı ve parlak bir cilt elde etmek için, su ve besin açısından zengin gıdaları seçmeniz ve sonrasında onları normal beslenme planınıza eklemeniz gerekir.

Bu makalede, cildi nemlendiren en şaşırtıcı gıdalardan 10 tanesini ele alacağız.

Cildi Nemlendiren 10 Gıda

Cildinize fayda sağlayan besin maddeleri açısından zengin olan birçok doğal ve sağlıklı gıda vardır. Sahip oldukları vitaminler, mineraller ve yağ asitlericildinizi içeriden besleyip onun nemlenmesini sağlar. Bu da size daha derin ve uzun süreli sonuçlar verir.

Bu şekilde herhangi bir topikal tedavinin daha etkili ve yan eksiksiz olmasını sağlarsınız.

Meyve suları, smoothie ve salatalar

yeşil salata

Bu gıdaları günlük olarak tüketirken, hazırlık yapmadan da yiyebilirsiniz. Arzu ederseniz bunları meyve suları, smoothieler ve onları içeren salatalar aracılığıyla tüketebilirsiniz.
 • Örneğin smoothie; birden fazla seçeneği kombine ederek, kahvaltı ya da öğle atıştırması olarak tadını çıkarmanın harika bir yoldur.
 • Meyveler atıştırmalıklara ve yemeklere daha fazla lezzet ve tat verir. Meyve kullanımı, tarifte bulunan daha az iştah açıcı maddeleri gizlemeniz için yardımcı olur.

1. Su

Su, günlük diyetinizin bir parçası olması gereken en önemli şeydir. Çünkü cildinizin sahip olduğu nemin ana kaynağı sudur. Ancak faydalı olabilmesi için kahvaltıda ve gün boyunca su içmeniz gerekir.

Yiyeceklerle birlikte içerseniz, bu durumun bazı olumsuz etkileri olabilir. Aynı zamanda sindiriminizi daha da kötüleştirebilir.

2. Avokado

Avokado, vitamin, mineral, temel yağ asitleri, lif ve protein açısından zengin bir süper meyvedir. Aynı zamanda, cildi nemlendiren gerekli besin maddelerine de sahiptir.

Bu meyve, tatlı ve tuzlu yiyeceklerle birlikte iyi harmanlanır. Ayrıca smoothieleri ve tatlıları kremsi yapar. Ayrıca, avokadoyla birlikte cildinize uygulamak için besleyici maskeler de hazırlayabilirsiniz. Bunlar anında bir ışıma etkisi elde etmek için haftada bir kez kullanılabilir.

3. Keten tohumu yağı

keten tohumu

Keten tohumu yağı çok miktarda Omega 3 yağ asidi içerir. Bu yağ asitleri vücudunuza faydalı yağları sağlar, böylece cildiniz beslenir ve daha ışıltılı hale gelir.

Keten tohumu yağını her zaman koyu, serin bir yerde ve kapalı bir kapta muhafaza etmelisiniz. Bu şekilde oksitlenmez ve özelliklerini kaybetmez.

4. Bira mayası

Bira mayası gıda takviyesi olarak satılır. Bunun nedeni, yüksek miktarda B-kompleks vitaminleri, fosfor, kalsiyum, silikon ve çinko gibi mineraller ve proteinleri içeriyor oluşudur.

Her gün bu takviyeyi alırsanız birçok cilt probleminiz çözülebilir. Tek başına tüketebilir ya da başka bir gıda ile kombine edip faydalanabilirsiniz.

5. Karpuz

Karpuzun % 90’ı sudan oluşmaktadır. Bu nedenle karpuz, nemli kalmak adına ideal bir meyvedir. Ayrıca size A, B ve C vitaminlerinin yanı sıra manganez ya da potasyum gibi mineraller de sağlar. Bunlar aynı zamanda sağlığınızı uyarır ve cildinizin görünümünü iyileştirir

 6. Salatalık

Salatalık cildinize çok iyi gelir. Yalnızca yemek için tavsiye edilmez, aynı zamanda harici olarak uygulanması da iyi sonuçlar verecektir.

 • Cildi nemlendirmenin yanı sıra sivilceleri önler, iltihaplanmaya karşı mücadele eder, yanıkları iyileştirir ve aşırı yağdan kurtulmanızı sağlar.

7. Elma

yeşil elma

Elma sağlıklı ve parlak bir cilt elde etmek için en iyi meyvelerden biridir. Bu durum, malik ve tartarik asit içeriği sayesinde meydana gelir. Bu iki bileşen cildiniz üzerinde biriken ölü hücrelerin yok edilmesine yardımcı olur.

Eğer organik elma alırsanız, kabuklarıyla birlikte yemenizi öneriyoruz. Bunun nedeni, besin maddeleri açısından kabukların çok zengin olmasıdır.

8. Armut

Armut su açısından çok zengin bir meyvedir. Ayrıca, silikon içeriğinden dolayı öne çıkar. Bu, cilt ve kıkırdak dokunun yenilenmesi için oldukça faydalı bir mineraldir.

Her gün armut yerseniz, bir silikon takviyesi almanız gerekmez.

9. Çuha çiçeği yağı

Çuha çiçeği yağı, E vitamini ve temel asitler bakımından oldukça zengindir. Ek besin olarak alabilir ya da kozmetik bir ürün olarak cildiniz üzerinde direkt olarak uygulayabilirsiniz. Antioksidan özellikleri sayesinde:

 • Yaşlanmayı önler.
 • Kan akışını uyarır.
 • Cilt yenilenmesini harekete geçirir.
 • İltihaplanmayı azaltır.

10. Papaya

Papaya, sindirim sisteminiz için çok faydalı olan lezzetli ve tropik bir meyvedir. Buna ek olarak cildiniz için de çok faydalıdır.

 • Beta-karotenler, C vitamini, flavonoidler, B-kompleks vitaminleri gibi antioksidanlar ve magnezyum ve potasyum gibi mineraller açısından çok zengindir.
 • Aynı zamanda bu gıda cildinizin temiz, sağlıklı ve parlak olması için önerilen papain enzimine de sahiptir.
İlginizi çekebilir ...
Cilt Bakımı Konusunda Yapılan 7 Büyük Hata
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Cilt Bakımı Konusunda Yapılan 7 Büyük Hata

Cildinizin neye ihtiyacı olduğunu ve sağlıklı bir cilt için ne yapmak gerektiğini bilmeniz önemlidir. Cilt bakımı doğru bir şekilde nasıl yapılır? ...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Álvarez Castro E, Orallo Cambeiro F. Actividad biológica de los flavonoides (I). Acción frente al cáncer. Offarm. Noviembre 2003. 22 (10): 130-140.
 • Darvin M. E, Sterry W, et al. The role of carotenoids in human skin. Molecules. Diciembre 2011. 16 (12): 10491–10506.
 • De Mel D, Suphioglu Ch. Fishy business: effect of omega-3 fatty acids on zinc transporters and free zinc availability on human neuronal cells. Nutrients. Agosto 2014. 6 (8): 3245-58.
 • Heinrich U, Neukam K, et al. Long-term ingestion of high flavonols cocoa provides photo protection against UV-induced erythema and improves skin condition in women. Journal of Nutrition. Enero 2006. 136 (6): 1565-9.
 • Lenntech. Silicio.
 • Mayo Clinic. Piel seca. Marzo 2022.
 • Mukherjee P, Nema N. K, et al. Phytochemical and therapeutic potential of cucumber. Fitoterapia. Enero 2013. 84: 227-36.
 • Nagata Ch, Nakamura K, et al. Association of dietary fat, vegetables and antioxidant micronutrients with skin aging in Japanese women. British Journal of Nutrition. Mayo 2010. 103 (10): 1493-8.
 • Nutrition Data. Nuts, brazilnuts, dried, unblanched.
 • Palma L, Tabares Marques L, et al. Dietary water affects human skin hydration and biomechanics. Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology. Agosto 2015. 8: 413-421.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.