Atardamar Sağlığınızı İyileştirmeye Yardımcı 9 Besin

· 14 Ocak, 2018
Doğal sızma zeytin yağı atardamar sağlığı için mükemmel bir seçimdir; çünkü kolesterol seviyesini dengelemeye yardımcı olduğu için ve serbest radikallerin verdiği zararı azaltır. Bu yazıda daha fazla bilgi edinin!

Atardamar sağlığını korumak söz konusu olduğunda, beslenme en önemli unsurlardan biridir.

Ancak maalesef ticari ürünler piyasayı ele geçirmiş durumda. Tipik modern diyetlerimiz sağlıksız, obezite ve kalp-damar hastalıklarına sebep olan çeşitli yiyecekler içerir.

En büyük sorun ise birçok insanın bu etkileri göz ardı etmesidir. İnsanlar uyarılara rağmen diyetlerini yağ, şeker ve diğer zararlı maddeler üzerine kurmaya devam ediyor.

Bu nedenle, sağlıklı bir diyet sürdürmek ve diyeti atardamarlarınızı koruyan belirli gıdalarla tamamlamak önemlidir.

Birçok kişi, bu gıdaların neler olduğunu bilmiyor, bu nedenle bugün bunlardan en iyi dokuz tanesini vurgulamak istiyoruz.

Çok seveceksiniz!

1. Yağlı balık

yağlı balık

Yağlı balıklar, omega-3 yağ asitleri içerir. Vücut tarafından emildikten sonra, atardamarlarda biriken kolesterol ve trigliserit düzeylerini düşürmeye yardımcı olurlar.

Bu sağlıklı yağlar, iyi kolesterolün yükselmesini ve zararlı lipidlerin vücuttan atılmasını destekler.

Ek olarak, iltihaplanmayı ve dolaşımdaki sorunları önleyebilen bol miktarda amino asit ve gerekli mineralleri de sağladıklarını eklemek gerek.

Haftada en az iki kez, aşağıdaki balıkları yemeye çalışın:

  • Somon
  • Ton balığı
  • Sardalya
  • Orkinos
  • Ringa
  • Alabalık

Bu yazımızı da okuyun: Obeziteyi önlemek için 7 yol

2. Zeytinyağı

Rafine işlemine tabi tutulmayan natürel sızma zeytinyağı, atardamarlarınıza fayda sağlayabilecek sağlıklı yağlardan biridir.

Zeytinyağındaki yağ asitleri, antioksidanlara ek olarak, serbest radikallerin olumsuz etkilerini azaltır ve kolesterol ve trigliserid düzeylerini dengeler.

3. Susam tohumları

susam tohumları

Susam tohumları giderek popüler hale geliyor, çünkü kalbinizin sağlığına fayda sağlayan ve kilo vermeye yardımcı olan gerekli besin maddeleri içerir.

Sahip oldukları temel yağ asitleri kolesterol seviyelerini düşürür, ayrıca dolaşım sorunlarını azaltır ve kalbinizi korur.

Susam tohumlarının düzenli olarak tüketilmesi, yemek yeme isteğini kontrol altına alabilir ve aşırı kilonun sebep olduğu atardamar sertleşmesini önleyebilir.

4. Domates

Domateste bulunan ve güçlü bir antioksidan olan likopen, arteriyel ve kardiyovasküler sağlık açısından fayda sağlar.

Bu madde, atardamar duvarlarındaki kolesterolün oksidasyonunu azaltır ve dolaşım sorunlarına yol açabilecek iltihaplanmayı kontrol eder.

5. Zencefil

zencefil

Antioksidan ve anti-enflamatuvar etkileriyle bilinen zencefil, yüksek kolesterol veya kan basıncı gibi sorunlarla karşılaştığınızda atardamar sağlığına faydalı olabilir.

Zencefilin ana maddesi olan gingerol, dolaşımı düzenler ve atardamarın duvarlarına yapışan lipidlerin yok edilmesine yardımcı olur.

Zencefili çay olarak tüketebilir veya smoothielere, çorbalara ve diğer tariflere ekleyerek de kullanabilirsiniz.

6. Yulaf

Dünyanın pek çok yerinde “tanelerin kraliçesi” olarak bilinen yulaf, atardamarlarınızı temizlemenin ve aterosklerozu önlemenin harika bir yoludur.

Yulaftaki diyet lifleri, sindirimi geliştirir ve kolesterol ile yağı metabolize eden süreçleri destekler.

Yulafı haftada en az üç kez diyetinize eklerseniz, damarlarınız temiz kalır ve esneklik kazanır.

7. Yaban mersini

yaban mersini

Yaban mersini, atardamarları temizlemeye, yüksek kolesterol ve sertleşmeti önlemeye yardımcı olan antioksidan ve doğal lifler bakımından zengin bir meyvedir.

Özellikleri sayesinde yaban mersini, vücudunuzu temizler ve serbest radikallerin olumsuz etkilerini azaltır.

Yaban mersini tüketimi, erken yaşlanmayı önler ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltır.

8. Kuruyemiş

Kuruyemişler, atardamar tıkanıklığını ve kardiyovasküler sistemi etkileyen diğer durumları önleyebilen amino asit ve sağlıklı yağlar içerir.

Yaban mersini, açlık hissini azaltma özellikleriyle biliniyor olsa da, kolesterol seviyelerini ve iltihabı kontrol etmek için de kullanışlıdır.

Omega 3 yağ asitleri, yüksek tansiyon ve obezite gibi bozuklukları önlemeye yardımcı olur.

Aşağıdaki kuruyemişlerin bazılarını deneyebilirsiniz:

  • Fıstık
  • Yer fıstığı
  • Antep fıstığı
  • Badem

9. Çilek

çilekler

Çilek, yüksek antioksidan içeren ve düşük kalorili bir besindir. Bu da kalp-damar sağlığını korumak açısından mükemmel oldukları anlamına gelir.

Vitaminler ve mineraller, atardamar sağlığını iyileştirir ve kötü kolesterol gibi yağların birikimini azaltır.

Çilek, iltihaplanmayı önleyen etkilerine ek olarak, sağlıklı kan dolaşımın korunmasına yardımcı olur ve toksinlerin kandan atılmasını destekler.

Diyetinizi daha sağlıklı bir hale getirmeye hazır mısınız? Halihazırda günlük menünüzde bu yiyecekleri kullanmıyorsanız, mümkün olan en kısa sürede başlayın ve yararlarının keyfini çıkarın.

Atardamar sorunlarını fark etmenin genellikle zor unutmayın, bu nedenle en başından itibaren bu sorunların önüne geçmeye çalışmak en iyisidir.