Kalp Sağlığınızın İyi Olmadığını Gösteren 7 İşaret

Kalp probleminizin olduğunu mu düşünüyorsunuz? Belirtiler hakkında bilgi edinin ve sorunlarınız olduğunu düşündüğünüz takdirde asla bir doktora görünmekten çekinmeyin.
Kalp Sağlığınızın İyi Olmadığını Gösteren 7 İşaret
Carlos Fabián Avila

Yazan ve doğrulayan doktor Carlos Fabián Avila.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Kalbinizin düzgün çalışmadığından şüpheleniliyor musunuz? Bu yazıda, bu organın kalp sağlığınızdaki olası sorunları belirlemek için nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız.

Kalbiniz düzgün çalışmıyorsa neden endişelenmelisiniz?

Sağlığa gelince, vücuttaki en önemli organ kalptir. Sonuçta o, bizi canlı tutan motordur. Bu organınıza bakmak, düşündüğünüzden daha kolaydır.

Bununla birlikte, kalp problemleri, sağlığa zarar veren kötü alışkanlıklar nedeniyle giderek yaygınlaşmaktadır. Bu sorunlar genellikle bir gecede ortaya çıkmaz. Bunun yerine, genellikle zayıf beslenme, sağlıksız alışkanlıklar ve uyarı işaretlerinin önemsiz görülmesinin sonucudur.

Kalbinizin hasar görmesinin sebepleri değişkenlik gösterir:

  • Kötü beslenme
  • Egzersiz eksikliği
  • Sigara içmek
  • Yeteri kadar dinlenmemek

Belirtileri gördükten sonra bir uzmana gitmek gerekebilir.

Şu da ilginizi çekebilir: Ani Kalp Durması Belirtilerini Öğrenin

1. Göğüs ağrısı ya da göğüs yangısı

göğüs kafesinde ağrı

Göğüs ağrısı farklı sağlık durumlarından kaynaklanabilir. Bununla birlikte yoğunlaşırsa, sıkışma ve daralma hissi uyandırıyorsa dikkatli olmalısınız. Göğüs ağrısı bir kalp rahatsızlığından kaynaklandığı zaman, bu organ az oksijenli kan alır. Bu nedenle, mümkün olan en kısa sürede yardım almak önemlidir.

2. Aritmiler

Kalp atışlarımız çoğu zaman düzenlidir. Normalde sağlıklı ve düzenli olduğunda kalp atışlarını fark etmeyiz. Bununla birlikte, çok hızlı, çok yavaş ya da düzensiz değişikliklerin olduğunu fark ederseniz, kalbinizin gerektiği gibi çalışmadığını anlamak için bir doktora danışın.

3. Uyku Apnesi

Bazen uyku apnesi göz ardı edilir, ancak bu durum kalbin düzgün çalışmadığına işaret eden bir semptom olabilir. Bu problem, uyurken vücuda hava girmesini engeller ve beyin ve kalpteki oksijen yetersizliğinden dolayı kalp krizine neden olabilir.

Kısa bir süre uyku apnesi geçirmiş olsanız bile, bu konuda dikkatli olmalısınız. Bunun nedeni, uyku apnesinin sizin ve eşinizin uyku kalitesini etkileyecek olmasıdır.

4. Şişmiş ayaklar ve bacaklar

şişkin ayaklara masaj yapan eller

Bol miktarda tuz yiyor musunuz? Normalden fazla mı yürüdünüz? Her iki durumda da bacaklarınızın ve ayağınızın şişmesi yaygın bir durumdur. Bununla birlikte, birkaç gün içinde normal durumlarına dönmeleri gerekir.

Ayrıca, şişmenin sabit olmadığından emin olmalısınız. Durum buysa, kalp yetmezliği ya da arteriyel bir durumdan kaynaklanan sıvı tutulumunun bir belirtisi olabilir.

5. Titreme ve nefes darlığı

Sürekli nefes almak için savaşmanız ya da sık sık yorgun ve nefes nefese hissetmeniz normal değildir. Eğer bu hiçbir sebep yokken ortaya çıktıysa, kalbinizin düzgün çalışıp çalışmadığını anlamaya çalışmalısınız.

Bu anlamda, alışkanlıklarınızı izlemeniz önemlidir. Son birkaç günde bunları değiştirdiyseniz ya da yeni bir fiziksel aktiviteye başladıysanız, bu oksijen yetersizliği normal olabilir.

6. Cinsel işlev bozukluğu

cinsel isteği kaybetmek

Olası kalp hastalığının en erken uyarı işaretlerinden biri, özellikle 40-50 yaş arasındaki hastalarda erektil disfonksiyondur. Başka bir durumunuz varsa ya da 50 yaşını doldurduysanız, güvendiğiniz bir doktora görünmeniz önemlidir.

Bu şekilde, cinsel işlev bozukluğunuzun kalp rahatsızlığından mı yoksa başka bir durumdan mı kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirleyebilirsiniz.

7. Kırık Kalp Sendromu

Bu sendromdan dolayı hissedilen bir acı, kalp krizi sırasında yaşanana benzer ya da ondan daha büyük bir ağrıdır. Bununla birlikte, bu çok sağlıklı insanları garip bir şekilde etkileyen geçici bir durumdur.

Bu sendrom, yüksek kolesterol ya da yüksek tansiyon öyküsü olmayan, zayıf beslenmeyen ya da hareketsiz bir yaşam biçimi sürmeyen hastalarda tespit edilmiştir. Bu durumdaki hastalar, vücutlarında salınan adrenalin’e benzer bir madde olan katekolamin miktarında bir artış yaşarlar. Bu, derin bir zihinsel rahatsızlıktan sonra olur.

Katekolaminlerin ani bir şekilde artması, vücudun, kaygı ve stres düzeyini yüksek seviyelere taşıdıktan sonra vücudun yeniden nötr bir hale gelmesine neden olan maddeleri serbest bırakmaya çalışması durumunda olur. Neyse ki, bu durum geçicidir ve vakaların % 90’ında kalıcı hasara neden olmaz.

Kalbinizin Sağlıklı Kalması İçin Genel İpuçları

  • İyi beslenerek, düzenli egzersiz yaparak ve zihinsel sağlığınıza dikkat ederek sağlıklı bir yaşam tarzı kurmaya çalışın.
  • Garip bir belirti fark ederseniz, bir uzmana danışmaktan çekinmeyin. Genelde kalbimiz göz ardı edilmemesi gereken birçok olası sorunun işaretini gösterir.

Düzenli olarak görülen belirtilere dikkat edin. Bu belirtilerle ilgili hastalıkları derhal tespit edebilen birçok tıbbi test vardır. Aslında, bazen basit bir kan testi anormallikleri saptamak için bile yeterlidir.

İlginizi çekebilir ...
Kadınların Kalp Sağlığı İçin Faydalı 7 Yiyecek
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kadınların Kalp Sağlığı İçin Faydalı 7 Yiyecek

Kalp hastalıkları özellikle kadınlar için ciddi bir sorun haline dönüşmüştür. Bu yazıda kalp sağlığı için faydalı 7 yiyecekten bahsedeceğiz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.