Ani Kalp Durması Belirtilerini Öğrenin

Ani kalp durması belirtilerini öğrenerek bu durumdan nasıl kaçınacağınızı bilin. Unutmayın ki, sağlık her şeyden önce gelir.
Ani Kalp Durması Belirtilerini Öğrenin
José Gerardo Rosciano Paganelli

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Sağlığınız çok önemlidir. Eğer başınıza gelirse ne yapacağınızı bilmeniz için ani kalp durması belirtilerini öğrenmeniz çok önemlidir. Ayrıca, eğer bunu nasıl belirleyeceğinizi bilirseniz, doktorunuzun gerekli bilgileri öğrenmesin sağlar ve neye dikkat etmeniz gerektiğini öğrenirsiniz.

Ani kalp durması nedir?

Ani kalp durmasının belirtilerini incelemeden önce ne olduğunu kendimize hatırlatalım. Ani kalp durması ya da kalp krizi damarlarda pıhtı ya da tıkanıklık olduğunda ve bu durum kalbe kan akışını durdurduğunda ortaya çıkar. Bu tıkanıklık yüzünden, kalp gerekli oksijeni alamaz ve kalp hücreleri ölür.

Ani Kalp Krizi Belirtileri

1. Nefes alma zorluğu

sporda yorulan kadın

Eğer yorgun hissediyor ve nefes almada zorluk çekiyorsanız, dikkatli olun çünkü bu ani kalp krizi belirtisi olabilir. Bu tıbbi olarak dispne olarak adlandırılır ve belirtilerinin kadınlarda görülmesi daha yaygındır. Acil müdahale edilmesi gereken bir şey olmayabilir. Kalp krizi geçirmenizden bir ay önce dahi ortaya çıkması mümkündür.

Bu bariz belirti genelde aşırı yorgunluk ile birlikte ortaya çıkar. Bu yüzden, eğer durduk yere yorgun hissediyorsanız, mümkün olan en kısa zamanda doktorunuza görünün.

2. Aşırı terleme

Aşırı terleme ani kalp krizinin bir diğer belirtisidir. Eğer egzersiz yapmıyorken aşırı terliyorsanız bu kalbinizle ilgili bir sorun olduğu anlamına gelebilir.

Eğer damar tıkanıklığınız varsa, kalbiniz vücudunuza kan pompalamak için çok daha fazla efor sarf etmek zorunda kalır. Bu da vücudunuz normal sıcaklığını sabit tutmaya çalıştığı için çok daha fazla terlemenize sebep olur.

alnı terli adam

3. Hazımsızlık ve kusma

Ani kalp krizi ve sindirim problemleri arasında bir ilişki olmayabilir diye düşünülse de kesinlikle vardır. Sıklıkla, ani kalp krizi öncesinde bulantı ve kusma gibi sindirim problemleri görülür.

Kusma ya da bulantının kesinlikle kalp krizi ile ilgili olduğunu söylemek zor olsa da çelik gibi mideniz varsa ve normalde yediğinizden farklı bir şey yemediyseniz bu konuda dikkatli olmalısınız çünkü bu ciddi bir soruna işaret ediyor olabilir.

4. Göğüs ağrısı

ani kalp durması

Bu ani kalp krizinin en kolay anlaşılan belirtisidir. Fakat yine de ani kalp krizinde her zaman göğüs ağrısı olmadığını da bilmelisiniz. Eğer göğüs ağrınız kalp krizi yüzündense yaklaşık 15 dakika boyunca devam etme eğiliminde olurlar.

Göğsünüzde yoğun bir baskı hissedersiniz ve bu baskı omzunuza ve kolunuza yayılır. Bu ağrı vücudun solunda baş gösterir ve birkaç gün boyunca devam edebilir.

5. Sırtta ve çenede ağrı

Eğer kalp krizi geçirmek üzereyseniz, sırtınızda ve çenenizde ağrı hissedersiniz. Bu belirtiler kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür. Eğer birden bu belirtileri hissetmeye başlarsanız, hemen doktorunuza gidin.

bel ağrıyınca

6. Baş dönmesi

Baş dönmesi ani kalp krizi belirtisi olabilir. Normalde bu daha da kötü bir hale gelebilir. Kişi dengesini kaybeder ve bunalmış hisseder. Bu yüzden, sakin kalmak ve ani hareket yapmadığınızdan emin olmak çok önemlidir.

Öneriler

Eğer bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz ve bunlar bildiğiniz mide problemleri ya da stres gibi başka bir sorunla ilgili değilse  sebebini belirlemek için doktorunuza başvurunuz.  Muhtemel kalp rahatsızlıklarını belirlemenin temeli önlemden geçer.

Ayrıca, kalp krizi geçirmekten kaçınmak için alışkanlıklarınızı iyi yönde geliştirmelisiniz. Kalp krizini önleyen alışkanlıklardan bazıları sağlık beslenme düzeni, sigara içmemek, egzersiz yapmak ve hareketsiz hayattan kaçınmaktır.

Eğer belirtileri biliyor ve tespit edebiliyorsanız dünyadaki çoğu ölümün temel sebebi olan kalp krizini önleyebilirsiniz. Bu belirtileri bir uyarı olarak görün.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Grupo de Trabajo SEMES-Insalud. Dolor torácico agudo no traumático. Emergencias 2000;13:66-71
  • Mª Lourdes Vicent Alamino. Sobrevivir a un paro cardiaco: una cuestión de años. Sociedad Española de Cardiología. 18 mayo 2015 | Cardiología Hoy.
  • Mayo Clinic Staff. (2017). Heart attack.
    mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-attack/basics/complications/con-20019520
  • MedlinePlus. Paro Cardíaco. NIH: Instituto Nacional del Corazón, los Pulmones y la Sangre.
  • Organizacion Mundial de la Salud. (2005). Evite los infartos de miocardio y los accidentes cerebrovasculares No sea una víctima. OMS.
  • Ornato, J. P., & Hand, M. M. (2001). Warning signs of a heart attack. Circulation104(11), 1212–1213.
    heart.org/HEARTORG/Conditions/HeartAttack/TreatmentofaHeartAttack/Treatment-of-a-Heart-Attack_UCM_002042_Article.jsp#.V9yEh5grKUk

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.