Doğal Yoldan Işıltılı Gözlerin Sırrı

Gözleri ve bütün yüzü rahatlatmak için aynanın karşısına geçin ve iki dakika boyunca kendinize komik suratlar yapın. Ardından gerginliği rahatlatmak için yüzünüze masaj yapın.
Doğal Yoldan Işıltılı Gözlerin Sırrı
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 06 Kasım, 2018

Gözlerimizin görünüşünü etkileyen birçok sebep vardır. Mesela gözlerimiz kuru veya rahatsız olduğunda ya da yüzdeki kaslar gerildiğinde gözlerin görünüşü değişir. Bu yazımızda size bu problemleri doğal yoldan nasıl engelleyebileceğinizi anlatırken aynı zamanda göz kamaştıran  ışıltılı gözler için güzellik ipuçları vereceğiz.

Kurumuş veya kanlanmış gözler

Kuruluk, kanlanma veya çeşitli rahatsızlıklar ışıltılı gözler için bir engel olabilir. Doğru vitaminleri içeren doğru yiyeceklerle bu problemi doğal ve kolayca çözebilirsiniz. Gözleriniz kuru veya irite olmuş ise, bu ipuçlarına bir göz atın:

 • Keten tohumu ve soğuk su balıkları (mesela somon ya da ton balığı) gibi gıdaları beslenme düzeninize dahil edin. Bu yiyecekler temel yağ asitleri bakımından çok zengindir.
 • Daha fazla avokado yemeye özen gösterin; içinde çok sağlıklı yağlar barındırır.
 • Yemek yaparken zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı gibi sıcakta aşınmaya uğramayan kaliteli ve bitkisel yağlar kullanın.
 • Doğal meyve suları için, mesela elma veya havucun suyunu sıkın.
 • 2 bardağı sabah olmak üzere, günde en az 8 bardak su için.
 • Aşırı tuz tüketiminden kaçının.
  meyve suyu

Ayrıca gözlerimizin su dengesini, her gözümüze sabah 1 minik damla olacak şekilde, sadeleştirilmiş yağdan yapılmış ev yapımı göz damlaları ile dengeleyebiliriz. Bu sadeleştirilmiş yağ yemek için kullanılmamalıdır ve kirlenmemesi için çok dikkat edilmesi gereklidir.

Gözün etrafındaki ince çizgilere dikkat edin

Göz köşelerindeki deri çok hassastır ve genellikle ilk kırışıklıkların oluştuğu yer burasıdır. Sağlıksız beslenmenin sonucu olarak göz altı torbaları veya gözün altında morluklar da oluşabilir. Bunlar için hiçbir şey yapmıyorsak bu kırışıklıklar daha da kötüye gidecektir.

Eğer bunlardan kurtulmak ve istiyorsak, sağlıksız yiyeceklerden ve sigara içmekten uzak durmanın yanı sıra, aşağıdaki bitkisel yağları kullanarak bu bölgelere nazikçe masaj yapabiliriz:

 • JojobaKarışık cilt tipi için ideal
 • Hindistan cevizi: En az yağlı ve en çabuk emilen yağ, özellikle yağlı ciltler için ideal
 • Kuşburnu: Kurumuş ve yaşlanmış ciltler için yenileyici
 • Badem: Bütün cilt tipleri için

Yüzüme nasıl masaj yapacağım?

Kaşın iç kenarından başlayarak nazikçe ve yavaşça dairesel hareketlerle masaj yapmaya başlayın. Bu dairesel hareketleri kaşın dış kenarına doğru sürdürün ve ardından gözün etrafına da yaparak başladığınız yere dönün.

ışıltılı gözler

Işıltılı gözler için rahatlama teknikleri

Gözlerin etrafındaki kaslar da vücudun diğer yerlerindeki kaslar gibi, strese maruz kalındığında veya zor bir dönem geçiriliyorsa daha gergin hale gelir. Fakat nazik bir masajla yüzümüzdeki kasları nasıl rahatlatacağımızı öğrenebiliriz.

Ayrıca, kendi kendinize şapşal suratlar yapmak da yüzdeki kasları rahatlatmak için harika bir yöntemdir. Örneğin:

 • Çenenizi açın, kapatın ve hareket ettirin,
 • Yanaklarınızı şişirin ve ardından üfleyin,
 • Burnunuzu kıpırdatın,
 • Gözlerinizi kapatabildiğiniz kadar sıkı kapatın,
 • Alnınızı hareket ettirin.

İki dakikadan sonra yüzünüz tamamen rahatlamış olacak. Bu arada derin bir nefes alarak içinize çektiğiniz havanın yüzünüzün her bölgesine gittiğini hayal edebilirsiniz.

Gözleri bozuk olan kişiler düzenli olarak kontrole gitmelidirler. Doğru olmayan gözlükleri veya lensleri kullanmak göz yorgunluğuna ve yüzün gerginliğine sebep oluyor olabilir.

Uzun ve hacimli kirpikler

Işıltılı gözler için kirpiklerin de büyük önemi vardır. Kirpikler bizi bütün yabancı cisimlerden ve güneşe karşı korumanın yanı sıra görünüşünüze çekici ve kadınsı bir hava katar. Eğer daha uzun ve dolgun kirpikler istiyorsak, eski bir tedavinin faydalarından yararlanabiliriz: Hint yağı.

Bu yağı her gece yatmadan önce kirpiklerinize uygulamalısınız. Bu tedavinin en kolay uygulama şekli eski bir maskara ya da kaş fırçasının üzerine bu yağı sürüp kullanmaktır. Gözle görülebilir sonuçlar almak istiyorsanız bunu düzenli olarak uygulamalısınız.

Kaşları şekillendirme

Kadınların büyük bir çoğunluğu kaşlarını alıyordur fakat çoğunlukla hiç biri kaşların yüze göre nasıl bir şekil alması gerektiğiyle ilgilenen bir uzmana gitmemiştir. Kaşınızın alımında minik değişiklikler yaparak, istediğiniz kaş şeklini ve istediğiniz bakışı elde edebilmeniz mümkündür.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Javadi MA, Feizi S. Dry eye syndrome. Journal of Ophthalmic and Vision Research. 2011.
 • Al Mahmood AM, Al-Swailem SA. Essential fatty acids in the treatment of dry eye syndrome: A myth or reality? Saudi J Ophthalmol. 2014;
 • Demmig-Adams B, Adams RB. Eye nutrition in context: Mechanisms, implementation, and future directions. Nutrients. 2013.
 • Vrcek I, Ozgur O, Nakra T. Infraorbital dark circles: A review of the pathogenesis, evaluation and treatment. In: Journal of Cutaneous and Aesthetic Surgery. 2016.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.