Cilt Sorunlarının Anlamları Nedir?

Cilt problemleri sadece estetik sektörünün ilgi alanında değildir. Bazı cilt problemlerinin, medikal anlamları olabilir. Cildinize problem yaratabilecek çok çeşitli rahatsızlıklar vardır, bu nedenle cildinizin size ne söylediğine çok dikkat etmelisiniz. Bu yazımızla, cildinizin size verdiği mesajı anlayabilmek için, doğal işaretleri nasıl yorumlayacağınızı öğrenin.

Cilt Hastalıkları: Nelerdir ve Belirtileri Nelerdir

Cilt hastalıkları, cildinizi etkileyen hastalıklardır. Akneden kansere, ciltte etkisi görülen bir çok rahatsızlık vardır ve bunlardan bazıları tırnak, saç, ter ve yağ dokularını da etkileyebilir. Dermatologlar, ciltte soruna neden olan ve cinsel ilişki yoluyla bulaşan HIV ve frengi gibi hastalıkları da tedavi ederler.

Cilt hastalıklarının belirtileri, birbirinden çok farklı olsalar da, bazı ortak yanları vardır. Cilt rahatsızlıklarının görünümü, rengi, dokusu ve etkilenen bölgenin sıcaklık derecesi değişir. Rahatsızlıklar kendini siyah noktalarla, küçük şişkinlikler, irinli sivilce, soyulma, kabarma, yaralar, kaşınma, acı ve yanma gibi çeşitli şekillerde belli edebilirler.

dry-skintr

Bu rahatsızlıklarının çoğunun sebepleri bilinmemektedir, fakat bilinen şeylerden en önemlisi, stres ve güneşe doğrudan maruz kalmanın, bu gibi bir çok deri sorununa neden olmasıdır. Ayrıca beslenme şekli, kötü alışkanlıkların yanında; temizlik ürünleri, kirli hava gibi dış etkenler de cilt sağlığını etkileyebilir. Cilt problemlerinin işaretlerini ciddiye alıp, doktorunuza danışmayı ihmal etmemelisiniz.

Psikolojik olarak ise, sıkıntı, stres ve korkunun, cildin en üst tabakası olan dermiste kızarıklıklara yol açtığı bilinmektedir. Eğer bir insan bir şeyler tarafından tehdit altında hissediyorsa; cilt, doğal bariyeriyle kendini korumaya alır ve kızarıklıklar oluşur. Cildinizin hassas olması, kişinin de hassas bir ruh halinde olmasını işaret ettiği gibi; sert bir cilt, sert ve korunaklı bir hali işaret edebilir. Aynı zamanda, cilt kızardıysa heyecanın, terlemeler de kendine güvensizliğin göstergesidir.

Cilt renginizdeki değişikliklere dikkat etmelisiniz, çünkü cilt rengindeki değişikler de bazı sorunların göstergesi olabilir, örneğin, cildiniz solgun görünüyorsa, kansızlık sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Ya da cildinizin mavimsi bir görüntüsü varsa, kanınızdaki oksijenin yeterli olmadığının göstergesi olabilir. Sarımsı bir cilt, fazla safranın göstergesi olabilir.

skin-cancer tr

Akılda Tutulması Gereken Belirtiler

Hastalıkları tespit etmek için cildinizdeki değişikliklere dikkat ederken, aşağıda sıraladığımız semptomları da aklınızda bulundurun.

Çok Derin Kırışıklıklar

Kırışıklıklar sadece estetik açıdan sıkıntılı değildir. Kırışıklıklar, kırık kemikler gibi daha büyük bir sorundan da kaynaklanabilirler. Menopoz sonrasında kadınlar, daha fazla kırışık sahibi olur ve ayrıca topuklarda, sırtta ve kalçalardaki kemik sıklığı azalır. Bunun nedeni, vücuttaki kolajenin azalmasıdır, bu da sadece ciltte değil, kemiklerde de meydana gelir.

Kelebek Şeklinde Kızarıklıklar

Yüzde görülen kelebek şeklindeki kızarıklık, lupus hastalığının ilk belirtilerindendir. Fakat hemen telaşlanmanıza gerek yok çünkü aynı zamanda bu kızarıklık, dermatitis veya rosacea gibi rahatsızlıkların belirisi olabileceği gibi, herhangi bir kumaş veya ürünle temastan da oluşabilir. Bu durumda, sorunun ne olduğuna karar vermek için testler yaptırabilirsiniz.

skin-allergiestr

Ellerdeki Nasırlar

Bu sorunda ellerdeki deri kalınlaşıp, sert derimsi bir dokuya dönüşmesinin yanı sıra, beyaz bir renge döner ve ellerdeki kırışıklıklar artar. Bu sorun, sürekli yapılan bir işlemden de kaynaklanabilir. Çoğu zaman nasırlar, kanser göstergesi olabilir. Örneğin, avuçlardaki nasırlar akciğer kanserinin belirtisi olabilir. Veya Acanthosis nigricans problemini yaşıyorsanız, bu da mide kanserinin belirtisi olabilir.

Kadifemsi Dokular

Boyun veya koltuk altındaki kadifemsi bölgeler, diyabet hastalığının belirtisi olabilir. Bu rahatsızlığın adı Acanthosis nigricansdır ve bu rahatsızlık, obeziteden de kaynaklanan zararsız bir problem olabilir. Şeker seviyesine baktırarak, bu sorunun nedeni anlaşılabilir.

Bileklerde Kırmızı Noktalar

Bileklerde kaşıntı ile mor veya kırmızı noktalar, ichen planus olarak da bilinir ve ayak bilekleri, ağız, boyun, bacaklar, sırtın alt kısmı ve genital organlarda da görülebilir. Bu noktaların tam sebebi bilinmemekle beraber, Hepatit C hastalığının belirtisi olmaları da muhtemelerdir.

skin-allergies-2tr

Sert, Beyaz Noktalar

Sırttaki beyazımsı veya et rengi lezyonlar, bir tarafı oval, diğer tarafı sivrimsi görünüşleri itibariyle portakal şekline benzerler. Bunlar, nadir bir genetik rahatsızlık olan tuberoussclerosis adı verilen ve beyin de dahil, yaşamsal organlarda iyi huylu tümörlere neden olan bu sorunun belirtisidirler.

Çok Mat ve Kuru Cilt

Mat ve kuru cilt, beyin fonksiyonlarını arttırıp, şişkinliği azaltmaya yardımcı olan, ayrıca kireçlenme, ritim bozukluğu ve kanser riskini de azaltan, Omega 3 ve yağlı asitleri yeterince alamaktan kaynaklanabilir. Bu sorunda, cildin kendi kendini yenileme döngüsü de değişir ve bu nedenle ciltte kuruluk ve soyulma görülür. Eğer, bu sorun ile birlikte, kilo verme, nefes darlığı, şişkinlik veya lenf bezlerinde acı, yorgunluk gibi açıklanmayan başka belirtiler de yaşıyorsanız, bu sorun kanserle alakalı olabilir.