Siyah Noktaları Önlemek için Yapmanız Gerekenler

Siyah Noktaları Önlemek için Yapmanız Gerekenler
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Siz de siyah noktalardan bıktıysanız ve tekrar tekrar oluşmasından şikayetçiyseniz, siyah noktaları önlemek için yapmanız gereken şeyleri anlattığımız bu makale tam size göre!

Siyah Noktaları Önlemek için 5 Bakım Önerisi

Yüz bölgesinde oluşan o sinir bozucu siyah noktalar yalnızca ergenlerin başına gelen bir şey değildir.

Siyah noktalar aslında cilt gözeneklerini tıkayan yağ veya ölü hücre birikintileri olduğundan, her yaşta ortaya çıkabilir. Bu tıkanmış gözenekler, çevre kirliliği yüzünden siyah bir renk alarak sivilce veya siyah nokta oluşumuna sebep olur.

Bu sorunları önlemek ve kurtulduğunuz siyah noktaların geri dönmesini engellemek için hemen şimdi öğrenip uygulayabileceğiniz çok kolay yöntemler var.

Yüzünüzü Yıkayın

yüz yıkamak

Yüzünüzde siyah noktaların oluşmasını engellemenin en etkili ve kolay yolu, yüzünüzü her gün ılık su ve iyi bir antibakteriyel sabun ile yıkamaktır.

Yüzünüzde siyah nokta oluşumuna yol açabilecek tüm bakterileri temizlemek için, spor yapıp terledikten sonra ılık bir duş almanız gerektiğini de unutmayın.

Makyajınızı Temizleyin

Kullandığınız tüm makyaj malzemeleri, kremler, güneş koruyucular, bronzlaştırıcılar ve losyonlar gözeneklerin tıkanmasına ve dolayısıyla o sinir bozucu siyah noktaların oluşmasına yol açabilir.

Bu yüzden, yatmadan önce yüzünüzü iyice temizlemeli ve makyajınızı silmek için özel bir krem kullanmalısınız.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, yüzünüzü antibakteriyel bir sabunla güzelce yıkamalısınız.

Yüzünüzü temizlemek için ayrıca özel bir losyon da kullanabilirsiniz. Losyonu, temiz bir bezle veya bir parça pamukla daireler şeklinde nazikçe yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Yulaf ile Cildinizi Ölü Deriden Arındırın

yulaf ezmesi

Yulaf ve gül suyu ile bir karışım hazırlayıp yüzünüze nazikçe masaj yapın. Beş dakika beklettikten sonra önce ılık, sonra soğuk su ile yıkayıp durulayın.

Bu şekilde siyah noktalardan kurtulmuş olacaksınız.

Koruyucu Kremler

krem

Cildiniz çevresel kirliliğe karşı tamamen savunmasızdır. Bu yüzden, havada ister istemez bulunan bazı zararlı etkenlere karşı yüzününüzü etkili bir şekilde koruyabilecek kremler kullanmak iyi bir fikir.

Doğal ve sandal ağacından yapılmış bir krem, iyi bir koruyucu kreme örnek olabilir. Bu krem harika bir nemlendiricidir ve aynı zamanda antiseptiktir, yani çevrede bu kadar kirliliğe yol açan madde varken mükemmel bir dost olabilir.

Yüz Maskeleri Kullanın

Derinlemesine bir temizlik için oldukça etkili olan, tüm yabancı maddeleri yüzünüzden uzak tutan, yüzünüz için inanılmaz derecede yararlı bazı maskeler mevcut.

Uygulanması çok basit olan bu maskeleri haftada iki veya üç kez kullanabilirsiniz. Örneğin; yüzünüze bir miktar bal sürüp yirmi dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayabilirsiniz.

Siyah noktaları önlemek için çok tavsiye edilen bir başka maske ise, yoğurt ile rendelenmiş portakal kabuğunu karıştırarak hazırlanan maskedir.

Maskeyi yüzünüze uygulayıp on dakika bekletin ve bol soğuk suyla yıkayıp durulayın.

İlginizi çekebilir ...
Siyah Noktalarla Savaşmanız için Ev Yapımı Maske
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Siyah Noktalarla Savaşmanız için Ev Yapımı Maske

Siyah noktalarla savaşmak için hem bu maskeyi kullanmalı hem de yüzünüzü sabah akşam yıkayıp temiz kalmasını sağlamalısınız. Hemen tıklayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Habif TP. Acne, rosacea, and related disorders. In: Habif TP, ed. Clinical Dermatology. 6th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2016:chap 7.
  • Titus S, Hodge J., “Diagnosis and treatment of acne”, Am Fam Physician. 2012 Oct 15;86(8):734-40.
  • Matiz G et al. “[Effectiveness of antimicrobial formulations for acne based on orange (Citrus sinensis) and sweet basil (Ocimum basilicum L) essential oils]”, Biomedica. 2012 Jan-Mar;32(1):125-33.
  • Russel M. Walters et al. “Cleansing Formulations That Respect Skin Barrier Integrity”, Dermatology Research and Practice, Volume 2012, Article ID 495917, 9 pages
  • Alexandrescu DT et al. “Effect of treatment with a colloidal oatmeal lotion on the acneform eruption induced by epidermal growth factor receptor and multiple tyrosine-kinase inhibitors”, Clin Exp Dermatol. 2007 Jan;32(1):71-4. Epub 2006 Oct 11.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.