Bu 6 Doğal Yağ İle Makyajınızı Temizleyin

Yağlı cilt bakımında ve makyaj temizlemek için Hint yağı en iyi seçeneklerden biridir, çünkü gözeneklerinizi kapatmaya yardımcı olurken pH'ınızı da dengeler.
Bu 6 Doğal Yağ İle Makyajınızı Temizleyin

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bir kadının güzellik rutinin en önemli adımlarından biri de makyaj temizlemektir. Sizlere önereceğimiz 6 doğal yağ ile makyajınızı temizleyin. Doğal olmalarının yanı sıra kolay bulunabilirler.

Makyajınız gün boyunca yüzünüzde durabilir. Ancak cildinize zarar vermesini önlemek için yatmadan önce onu çıkarmanız önemlidir. Sorun şu ki, birçok kişi bunu her gün yapmanın önemini görmezden gelir ve yüzlerinde hala makyaj varken yatar.

Sonuç olarak, bu kişilerin gözenekleri tıkanır, akneden muzdarip olma riskleri artar ve erken yaşlanmaya neden olabilecek çeşitli cilt problemleri ortaya çıkabilir.

Bu nedenle, makyajınızı temizlemek için kullanabileceğiniz birkaç alternatif ürün hakkında bilgi almak iyi bir fikirdir. Bunların daha uygun fiyatlı olmasının yanı sıra bu yağlar çeşitli yan etkilere de neden olmaz.

Bu yazıda, cildinizi besin maddeleri ile beslerken, bünyelerindeki özellikleri sayesinde makyaj temizlemeyi kolaylaştıran 6 doğal yağ hakkında konuşmak istiyoruz.

Neden onlara bir şans vermiyorsunuz?

1. Zeytinyağı

doğal zeytinyağı

Zeytinyağı, cildinizde kalan her türlü ilave makyaj ürününü çıkarmak için her gün kullanılabilen doğal bir üründür. Yağlı dokusu ve antioksidan özellikleri cildinizi daha pürüzsüz ve sağlıklı görünen bir hale getirir ve gözeneklerinizi derinleştirmeye yardımcı olur.

Nasıl kullanmalısınız?

 • Bir parça pamuk topunu ya da pedi az miktarda zeytinyağına batırın ve temizlemek için makyaj yaptığınız tüm alanları silin.
 • Cildinizi iyice temizlediğinizden emin olduktan sonra artan yağı almak için kuru bir bezle silin.

Daha fazlasını öğrenmek mi istiyorsunuz? Okuyun: Makyajsız da Güzel Görünmenin 7 Yolu

2. Badem yağı

Badem yağında bulunan esansiyel yağ asitleri ve antioksidanlar, sert kimyasal ürünler ve çevresel toksinlerin etkilerini azaltmak için kullanılabilir. Doğal faydaları, gözeneklerde bulunan her türlü kiri giderir ve iltihabı azaltır. Bu, sivilceye yakalanma riskinizi de azaltır.

Nasıl kullanmalısınız?

 • Temiz bir top pamuk ya da ped ile badem yağını sürerek makyajınızı temizleyin.

3. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı

Doğal kozmetik dünyasında Hindistan cevizi yağının birçok kullanımına ek olarak, aynı zamanda makyajınızı temizlemenin de harika bir yolu olması da bulunur.

Bu yağdaki orta zincirli yağ asitleri, antibakteriyel bileşiklerle birleşince cildi derinlemesine besler ve yabancı maddelerden arındırır.  Hindistan cevizi yağını düzenli olarak uygulamak, cildin sıkılaşmasına yardımcı olur ve serbest radikallerin olumsuz etkilerini azaltır.

Nasıl kullanmalısınız?

 • Makyajı temizlemek istediğiniz herhangi bir alanı Hindistan cevizi yağı ile ovmak için parmak uçlarınızı kullanın.
 • İnce bir tabaka uyguladığınızdan ve makyajınızı yumuşak bir bezle çıkardığınızdan emin olun.

4. Hint yağı

Besleyici ve yenileyici özellikleri sayesinde hint yağı, yağlı cilt tipleri için en iyi seçeneklerden biri haline gelmiştir. Hala bir yağ olsa da, cildin pH’ını düzenler ve gözeneklerinizi tıkayan tüm yabancı maddeleri elimine edebilir.

İlginç bir gerçek de şudur ki, onu kirpiklerinize ya da kaşlarınıza uyguladığınızda, onların uzamalarını ve onarılmalarını sağlar.

Nasıl kullanmalısınız?

 • Bir pamuk topunu ya da pedi birkaç damla Hint yağı ile nemlendirin ve iyice emilene kadar yüzünüze sürün.
 • Ardından, yumuşak bir bez alın ve kalan makyajınızı temizleyin.

5. Avokado yağı

avokado ve avokado yağı

Yağ ve amino asitler bakımından zengin olan avokado yağı, kuru ya da hassas bir cilde sahip olma eğilimi gösteren insanlar için mükemmel bir alternatiftir.

Besleyici özellikleri sayesinde yağ bezlerinin fonksiyonunu iyileştirir ve nem seviyesini artırır. Onu makyaj çıkarmak için kullanabilirsiniz. Bu arada, erken yaşlanmayı önlemeye de yardımcı olur.

Nasıl kullanmalısınız?

 • Makyaj yaptığınız alanlara biraz avokado yağı sürerek yumuşak bir bezle silin.

Bu makaleyi de ziyaret edin: Avokadonun 6 Kozmetik Kullanımı

6. Gül yağı

Gül yağı, hassas ciltler için ideal bir üründür çünkü tahrişi kontrol altına alır ve pH’ınızı dengeli seviyelerde tutmaya yardımcı olur. Dokusu, makyaj izlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda, toksinler ve kuruluklara karşı da bir bariyer sağlar.

Nasıl kullanmalısınız?

 • Cilde cömert bir miktarda gül yağı uygulayın ve makyajınızı yumuşak bir bez ya da pamukla temizleyin.

Gördüğünüz gibi, makyajınızı herhangi bir olumsuz yan etkisi olmaksızın cildinizden çıkarmaya yardımcı olacak çeşitli yağlar seçebilirsiniz. Bunlar %100 doğal seçeneklerdir ve mağazalardaki tipik temizlik maddelerinden daha uygun fiyatlıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • De la Riva Grandal, Á., Santiago-et-Sánchez-Mateos, J. L., & Rodríguez Martín, C. F. (2009). Maquillaje terapéutico sobre lesiones dermatológicas faciales: revisión bibliográfica. Enfermería Dermatológica.
 • López, S. (2011). El poder representativo del maquillaje. BogoTadeo.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.