Hint Yağı: Sağlık ve Güzellik İçin Kullanımı

8 Aralık, 2018
Hint yağı bitkisi toksik bir bitki olduğundan bu yağı dikkatli bir şekilde kullanmalıyız. Güneş yanıkları ve diğer enfeksiyonlara iyi gelen bu yağın fazlası ciltte iritasyona neden olabilir.

Hint yağı, kozmetik ürünler de dahil olmak üzere pek çok farklı alanda kullanılır.  Bu yazımızda size Hint yağının güzellik ve sağlık amaçlı, az bilinen kullanım alanlarından bahsedeceğiz.

Hint yağının kökenleri ve kullanım alanları

Hint yağı tropik ortamlarda yetişen Hint yağı bitkisi (Ricinus communes) olarak adlandırılan bir bitkiden elde edilir. Esas olarak boya, renk verici, cila, yakıt, kozmetik ürün üretiminde kullanılan Hint yağı cilt bakımı ve saç dökülmesine olan etkilerinden dolayı kılcal sorunların tedavisinde de kullanılmaktadır. Hint yağı özel işlemlerle elde edilse de, piyasada bulabileceğiniz halini de yüzlerce farklı şekilde kullanabilirsiniz.

Cilt için Hint yağı

Eğer cilt sorunlarınız varsa veya cildinizin daha parlak olmasını istiyorsanız, Hint yağı size yardımcı olabilir. Hint yağı uzun yıllardır güzellik kremlerinde kullanılmaktadır. Yapısı ve karakteristiği nedeniyle sabun, koku ve eczacılık ürünlerinin imalatında da kullanılmaktadır.

Eğer koyu renkli güneş lekeleri, akne veya siğil gibi şikayetleriniz varsa, Hint yağı cildinizi tedavi etmekte size yardımcı olabilir. Hint yağını hem iyileşmelerini hızlandırmak hem de dezenfekte etmek için yaralara uygulayabilirsiniz.

Okumanızı öneririz: Sağlıklı ve Güzel Kirpikler İçin Ne Yapmalısınız?

Ancak dikkatli olun, Hint yağını uzun süre boyunca ve aşırı miktarlarda kullanıldığınız zaman ciltte tahrişe ve rahatsızlığa yol açabilir. Bu tarz yan etkilerden kendinizi korumak için bir uzmana danışın.

Saç dökülmesi sorunu olanlar ise, saçlarını güçlendirmek, hacmini arttırmak ve yeni saç çıkmasını sağlamak için Hint yağını kullanabilirler. Eğer zamanın ve yaşlanmanın etkilerini yavaşlatmak istiyorsanız, Hint yağını yüzünüzdeki kırışıklıkları azaltmakta yardımcı olması için kullanabilirsiniz. Cildinizi nemlendirip sıkılaştırarak daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Ayrıca diğer bitki bazlı yağlarla karıştırılarak kuru, yağlı veya kepekli kafa derisine de iyi gelir. Saçınızın daha parlak ve kolay taranır olmasını sağlar.

Bedeninizi içten dışa iyileştirin

eklem iltihabı

Hint yağının, osteoartrit ve eklem ağrısı gibi sorunların da tedavisinde etkisi vardır. Bu amaçla Hint yağı kullanmaya başlamadan önce, hem gerekli miktarda ve doğru şekilde kullandığınızdan hem de diğer tedavi ve ilaçlarınızla ters bir etki yaratmayacağından emin olmak için mutlaka bir doktora danışın.

Ayrıca Hint yağının kabızlık ve sindirim sorunları için de kullanılabilme özelliği vardır. Doğal bir laksatif olarak kullanımı yüzyıllarca eskiye dayanmaktadır. Ancak bu amaçla Hint yağını kullanırken olası yan etkilere karşı çok dikkatli olmalısınız.

Unutmamanız gerekenler…

Hint yağını kullanırken her zaman dikkat edin. Hint yağının çıkartıldığı tohumlar zehirlidir ve sağlığa zararlıdır. Her zaman güvenilir bir markanın Hint yağını alın veya en iyi sonuçları elde etmek için kalitesi onaylanmış, doktorların tavsiye ettiği bir markayı tercih edin.

Patel, V. R., Dumancas, G. G., Kasi Viswanath, L. C., Maples, R., & Subong, B. J. J. (2016). Castor Oil: Properties, Uses, and Optimization of Processing Parameters in Commercial Production. Lipid Insights, 9, 1–12. https://doi.org/10.4137/LPI.S40233

Vieira, C., Evangelista, S., Cirillo, R., Lippi, A., Maggi, C. A., & Manzini, S. (2000). Effect of ricinoleic acid in acute and subchronic experimental models of inflammation. Mediators of Inflammation, 9(5), 223–228. https://doi.org/10.1080/09629350020025737