Osteoartrit Semptomları Nasıl Ortadan Kaldırılır?

10 Nisan, 2019
Osteoartrit kaynaklı ağrılardan şikayetçi iseniz, bu rahatsızlık için özel egzersizler yapabilir, özel yağlarla masaj uygulayabilirsiniz. Bu sayede ağrının hafiflediğini göreceksiniz. Bunun yanısıra, iyice dinlendiğinizden de emin olun.

Osteoartrit, eklemlerde oluşan dejeneratif bir hastalıktır. Kıkırdağın yıpranmasına sebep olur. Bu rahatsızlık, hastaları birçok aktiviteyi yapmaktan alıkoyabilir; ancak günlük aktiviteleri yapmaktan alıkoyan vakalar çok ender görülür.

Hastalık özellikle; eller, dizler, kalça ve omurgadaki kıkırdağı etkileyerek, kitle kaybetmesine sebep olur. Osteoartritin semptomlarını doğal yollarla nasıl ortadan kaldırabileceğinizi öğrenmek için yazının kalanını okuyun.

Osteoartrite Kimler Yakalanır ve Semptomları Nelerdir?

İnanılanın aksine; osteoartrit sadece yaşlı insanlarda görülen bir rahatsızlık değildir. Yaşlılarda ve genetik yatkınlıklarından dolayı kadınlarda görülme oranı daha yüksek olsa da, her yaştan insanda görülebilmesi mümkündür.

Osteoartritin en korkulan semptomu, ani bir hareket yapıldığında eklemlerin kasılmasından kaynaklanan ağrıdır. Bu ağrı genellikle dinlenme ile geçer, ancak ilerledikçe bu ağrı daha yoğun ve sık görülebilir. Bu hastalığa sahip kimseler, günlük aktiviteleri yapmakta zorlanabilirler ve ilerleyen eklem deformasyonundan dolayı acı çekebilirler.

Şu da ilginizi çekebilir: Eklem Ağrıları için Doğal Tedaviler

Osteoartritten Nasıl Korunabilirim ve Bu Ağrıyı Evde Nasıl Geçirebilirim?

Osteoartrit hastaları, hastalıklarının doğru teşhisi ve uygun tedavi planı için, mutlaka doktora görünmelidirler. Her ne kadar evde uygulayarak ağrılarınızı hafifletmenize yardımcı olacak bir kaç yöntem olsa da; yine de bunları bir sağlık görevlisinin takibinde yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Kilonuza Dikkat Edin

osteoartrit

Obezite bu hastalığın sebeplerinden biridir, ilaveten bu durum hastalığın daha hızlı ilerlemesine de sebep olur. Eğer obezseniz ve bu hastalığa sahipseniz; bir an evvel kilonuzu kontrol etme amaçlı bir diyete başlamanızı tavsiye ederiz.

Bunun için çok sert ve sürekli aç kalmanızı gerektirecek bir diyet uygulamak zorunda değilsiniz, düşük kalorili bir beslenme düzeni de size yardımcı olabilir.

Sıcak ve Soğuk Terapi

Soğuk bazen daha yardımcı olabilse de; sıcak osteoartritin semptomlarını tedavide genellikle daha etkilidir. Bu terapiyi uygulamak için, birkaç sıcak havluyu alın ve ağrıyı hissettiğiniz bölgeye koyun.

Bu terapi, kaslarınızı rahatlatarak ağrıyı azaltmaya yardımcı olacaktır. Eğer eklemlerinizde şişkinlik varsa, bu tedaviyi soğuk suda ıslatılmış havlu ile uygulamalısınız.

İlaç Tedavisi

ilaclar

İlaç tedavisi, sadece doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Çünkü, hangi ilaç tedavisinin size daha iyi geleceğine sadece bir doktor karar verebilir.

Piyasada osteoartritin ilerlemesini engellemede ve semptomları hafifletmede kullanılabilecek birçok analjezik, anti-enflamatuar, jel ve losyonlar, bölgesel uygulanabilecek ilaçlar ve haplar mevcuttur. Yine de, bir doktora danışmadan, kendi kendinize ilaç tedavisi uygulamaktan kesinlikle kaçınmalısınız.

Bu yazımıza da bir göz atın: Artrit için Basit Kahvaltı Gıdaları

Egzersiz

Bu hastalık süresince egzersiz yapmak acı verici bir aktivite olsa da, bazı özel egzersizler ile hastalığın semptomlarını hafifletebilmeniz mümkündür. İlk olarak, eklemlerinizi dinlendirmeniz çok önemlidir.

Ancak sürekli sabit durumda kalmanız da hem sizi sürekli diğerlerine bağımlı hale getirir hem de hastalığınızın yoğunlaştırılmasına sebebiyet verir.

Bu sebeple, yürüyüş, bisiklet sürme ve yüzme gibi hafif egzersizler yapabilirsiniz. Ayrıca, bir uzman ile görüşerek, eklemlerinizi koruyucu ve güçlendirici bir egzersiz rutini oluşturabilirsiniz.

Dinlenme

rahatlama

Yoğun osteoartrit ağrısı çekiyorsanız, yapabileceğiniz en doğru şey, dinlenmek olacaktır. Bu bağlamda, günlük aktiviteler arası mutlaka dinlenmenizi tavsiye ederiz.

Ayakkabı Seçimi

Eğer sırt, kalça veya dizde oluşan osteoartritten yakınıyorsanız; kalın tabanlı ayakkabılar giyiyor olmanız çok önemlidir. Bu tarz ayakkabılar, yürürken, yere adım attığınızda oluşan şiddeti hafifletirler. Yüksek topuklu ayakkabılardan kaçının ve düz tabanlı ayakkabıları tercih edin.

Alternatif olarak, tüm büyük ayakkabı mağazalarında bulabileceğiniz; ayakkabı içine yerleştirilen tabanlardan veya silikon topuk desteklerinden kullanabilirsiniz.

Masaj

osteoartrit

Osteoartrit kaynaklı ağrıyı hafifletmek için, ağrının olduğu bölgeye, fazla baskı uygulamadan, hafifçe kendi kendinize masaj yapmanızı öneriyoruz. Masaj için kullanabileceğiniz ürünlere örneklerden bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Zencefil yağı,
 • Biberiye yağı,
 • Okaliptüs yağı,
 • Arnika yağı
 • Martínez Figueroa, R., Martínez Figueroa, C., Calvo Rodriguez, R., & Figueroa Poblete, D. (2015). Osteoartritis (artrosis) de rodilla. Revista Chilena de Ortopedia y Traumatología. https://doi.org/10.1016/j.rchot.2015.10.005
 • Peña Arrebola, A. (2003). Papel del ejercicio físico en el paciente con artrosis. Rehabilitación. https://doi.org/10.1016/S0048-7120(03)73402-1
 • F. Forriol Campos. 2002. El cartílago articular: aspectos mecánicos y su repercusión en la reparación tisular. https://www.elsevier.es/es-revista-revista-espanola-cirugia-ortopedica-traumatologia-129-articulo-el-cartilago-articular-aspectos-mecanicos-13038046
 • Osteoartritis. Mayo Clinic. https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/osteoarthritis/symptoms-causes/syc-20351925
 • King, L. K., March, L., & Anandacoomarasamy, A. (2013). Obesity & osteoarthritis. The Indian journal of medical research, 138(2), 185–193.
 • Brosseau, L., Yonge, K. A., Robinson, V., Marchand, S., Judd, M., Wells, G., & Tugwell, P. (2003). Thermotherapy for treatment of osteoarthritis. The Cochrane database of systematic reviews, 2003(4), CD004522. https://doi.org/10.1002/14651858.CD004522
 • Lee J; Chang RW; Ehrlich-Jones L; Kwoh CK; Nevitt M; Semanik PA; Sharma L; Sohn MW; Song J; Dunlop DD. 2015. Sedentary behavior and physical function: objective evidence from the Osteoarthritis Initiative. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed
 • Casey Kerrigan; Jennifer LLelas; Mark E. Karvosky. 2001. Women’s shoes and knee osteoarthritis. The Lancet. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0140673600043129
 • Perlman AI, Sabina A, Williams A, Njike VY, Katz DL. Massage Therapy for Osteoarthritis of the Knee: A Randomized Controlled Trial. Arch Intern Med. 2006;166(22):2533–2538. doi:10.1001/archinte.166.22.2533
 • Atkins, D. V., & Eichler, D. A. (2013). The effects of self-massage on osteoarthritis of the knee: a randomized, controlled trial. International journal of therapeutic massage & bodywork, 6(1), 4–14. https://doi.org/10.3822/ijtmb.v6i1.119
 • Altman RD; Marcussen KC. 2001. Effects of a ginger extract on knee pain in patients with osteoarthritis. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11710709
 • Mona Ghasemian; Sina Owlia; Mohammad Bagher Owlia. 2016. Review of Anti-Inflammatory Herbal Medicines. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4877453/