Artrit için Basit Kahvaltı Gıdaları

Kahvaltı, artrit ile birlikte gelen acı verici iltihaplarla mücadele etmenize yardımcı olabilecek gıdalar için mükemmel bir araçtır. Artrite karşı 5 harika kahvaltı gıdası hakkında bilgi edinin.
Artrit için Basit Kahvaltı Gıdaları
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 19 Mart, 2019

Artrit çok sık görülen bir hastalıktır. Bununla birlikte, hala tam olarak anlaşılamamıştır. Bu konuda konuştuğumuzda, genellikle aklımıza gelen ilk şey, eldeki birkaç parmağı etkileyen klasik şişme ve deformasyondur.

Bununla birlikte, “artrit” ten bahsettiğimiz zaman, sadece bir duruma atıfta bulunmakla kalmıyoruz. Gerçekte 100’ün üzerinde farklı artrit türü olmasının yanı sıra bağlantılı diğer hastalıklar da vardır.

Dahası, bu sadece yaşlıları etkileyen bir durum değildir. Romatizma benzeri artritten muzdarip çocuklar vardır ve ayrıca hayatın en güzel devresinde olan insanları da etkileyebilir. Hatta atletler bile artrite karşı bir savaş verebilir.

Buna ek olarak, kıkırdağın gücünü ve dayanıklılığını kaybettiği; en yaygın görülen artrit tipi olan osteoartriti unutmamak önemlidir. Artrit hakkında bilmek zorunda olduğumuz bir şey, tedavi edilememesi – aksine, bu durumdan muzdarip olanların yaşam kalitesini geliştirmeye yardımcı olmak adına günlük tedavi edilebilir olmasıdır.

İster inflamatuar, ister bulaşıcı veya metabolik artritten muzdarip olun, bilgi sahibi tıp uzmanlarından tavsiye istemek her zaman çok önemlidir. Bizim açımızdan, size sunmak için çok basit bir önerimiz var: ne yediğinize dikkat edin. Güne iyi bir kahvaltıyla başlamak büyük bir yardımcı olabilir ve bu makale aracılığıyla nasıl olacağını açıklayacağız.

Şu da ilginizi çekebilir: Artrit Tedavisi için 5 Bitkisel İlaç

Artrit Semptomlarını Azaltmak İçin En İyi Kahvaltı

Hepimiz biliyoruz ki, beslenme düzenimize dikkat etmek artriti iyileştirmeyecek, ancak bazı gıdaların özellikleri sayesinde aşağıdaki sonuçları elde edebiliriz:

 • Enflamasyonu azaltmak.
 • Eklemlerimizi güçlendirmek.
 • Kıkırdağımız için besleyici madde sağlamak.
 • Kollajen üretimini teşvik etmek.
 • Bağışıklık sistemimizi geliştirmek.

Aşağıda, güne mümkün olan en iyi şekilde başlamak için kahvaltıya hangi gıdaları eklememiz gerektiğini  anlatacağız.

1. Kırmızı Meyveler

kırmızı orman yemişleri

Meyvelerin büyük çoğunluğu oldukları gibi çok sağlıklıdır. Fakat çilek, kiraz, yaban mersini, erik ve üzüm gibi “kırmızı meyveler” kategorisine girenler özellikle artritten muzdarip olanlar için çok faydalıdır.

 • Antioksidanlar açısından zengin oldukları gibi askorbik asit (C vitamininin bir şekli) açısından da zenginlerdir.
 • Kırmızı meyvelerde bulunan antosiyaninler ve karotenoidlerin yanı sıra çoklu bileşikleri, iltihabı daha da kötüleştiren serbest radikallerle mücadele etmemize yardımcı olur.

Meyveleri en taze oldukları anda tüketmek her zaman en iyisidir. Bununla birlikte, bahsi geçen bu meyvelerin birçoğu bütün bir yıl boyunca kolaylıkla temin edilemeyeceğinden ötürü, donmuş halde almanız gerekiyorsa endişelenmeyin. Vitamin yükü daha düşük olmasına rağmen, yine de size büyük yardımı dokunabilir.

2. Kahve? Evet, Lütfen!

Endişelenmeyin: Artritten muzdarip olursanız, kahveden mahrum kalmak zorunda olmayacaksınız. Aslında, daha fazla bile gereklidir! Kahveyi ölçülü bir şekilde ve özellikle günün erken saatlerinde içerseniz, çok yardımcı olabilir.

 • Kahve, antioksidan polifenoller açısından zengindir. Bu sayede, hücresel hasarlardan korunmak, iltihaplanmalara karşı mücadele etmek ve kalp sağlığımızı geliştirmek için bize yardımcı olur.
 • Bir fincan kahveden maksimum fayda elde edebilmek için, beyaz şeker, krema veya tam yağlı süt eklememeniz gerektiğini hatırlamanız önemlidir. Kahvenizi tatlı tercih ederseniz, kahverengi şeker, bal, Hindistan cevizi yağı ya da yulaf gibi bitkisel bir üründen elde edilen süt eklemeyi deneyenin.

Bu yazımıza da bir göz atın: Artrit Tedavisi için 6 Yağ

3. Tam tahıllar

Kepekli tam tahıl içeren gıdaların, rafine edilmiş tahıl içeren gıdalara tercih edildiği gerçeğini göz önünde bulundurmanız kesinlikle önerilir. Rafine edilmiş tahıl ile buğday kepeği ve mikrop uzaklaştırılır. Bu nokta vitaminlerin, minerallerin ve proteinlerin çoğunun yoğunlaştığı yerdir.

Beyaz ekmek ve rafine beyaz un gibi işlenmiş gıdalarla aşırıya kaçarsak, eklemlerimizde oluşan iltihap artar. İşte bu nedenle, kahvaltıya aşağıda belirtilen daha sağlıklı seçeneklerden bazılarını eklemeliyiz:

 • Horozibiği Çiçeği: Bu hububat protein bakımından zengindir, hoş ve lezzetli bir tada sahiptir ve kahvaltıda lezzetli bir yulaf lapası için kullanılacak mükemmel bir bileşendir.
 • Yulaf: Bu asla başarısızlığa uğramayan bir seçenektir. Sansasyonel ve sağlıklı bir kahvaltı için çilek, elma ve bal ile birleştirin.
 • Karabuğday: Bu tahıl, protein açısından çok zengin olup, gözleme, krep ve kek yapmak için kullanılabilir.
 • Kinoa: Bu tahıl, artrit ile ilişkili iltihaplarla savaşan muhteşem bazı özelliklere sahiptir.

4. Havuç suyu

Kahvaltınıza eşlik edecek iyi bir doğal meyve suyu seçiminde sorun yaşıyorsanız, dikkat edin: havuç etrafınızdaki en iyi seçenektir. Doğal olarak oluşan antioksidanlar, karotenoidler, C, D ve K vitaminleri ve büyük bir dizi mineral, eklemlerin bakımı ve kollajen üretimini arttırmanıza yardımcı olur. Havuçlar muhteşem!

5. Antep Fıstığı

antep fıstığı

Şaşırdınız mı? Hali hazırda zaten bu süper kuru yemişi tüketiyorsunuz: her gün bir avuç antep fıstığının, kemiklerin ve eklemlerin sağlığını artırmak için harikalar yaratıyor olması muhtemeldir.

 • Antep fıstığı, artritten muzdarip olmanız durumunda, kesinlikle yararlanmanız gereken inanılmaz proteinlerin doğal bir kaynağıdır.
 • Kalsiyum, magnezyum, çinko, E vitamini, lif ve alfa-lipoik asit (ALA) bakımından zengindirler. Bütün bunlar bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur.

Ve tabii ki, şunu eklememiz gerekir; takip edilmesi gereken en iyi yol dengeli ve çeşit içeren bir beslenme düzeni sağlamaktır. Bununla birlikte, C vitamini açısından zengin olan ve anti-enflamatuar özelliklere sahip belirli gıdalara öncelik vermek artrit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Sağlığınız ve iyiliğiniz için bu gıdaları akılda tutmaya değer.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • DePhillipo NN., Aman ZS., Kennedy MI., Begley JP., et al., Efficacy of vitamin C supplementation on collagen synthesis and oxidative stress after musculoskeletal injuries: a systematic review. Orthop J Sports Med, 2018.
 • Yamagata K., Do coffee polyphenols have a preventive action on metabolic syndrome associated endothelial dysfunctions? An assessment of the current evidence. Antioxidants, 2018. 7 (2): 26.
 • Shaw G., Lee Barthel A., Ross ML., Wang B., Baar K., Vitamin C enriched gelatin supplementation before intermittent activity augments collagen synthesis. Am J Clin Nutr, 2017. 105 (1): 136-143.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.