Artrit Tedavisi için 6 Yağ

Anti-inflamatuar ve analjezik özellikleri sayesinde, artritle savaşmak için kullanabileceğiniz bazı yağlar vardır. Bunlardan aynı zamanda birçok sağlık avantajı elde edebilirsiniz!
Artrit Tedavisi için 6 Yağ
José Gerardo Rosciano Paganelli

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Artrit ağrısı, birinin yaşayabileceği en büyük acılardan biridir.Bu hastalık iki kemiğin buluştuğu noktalar olan eklemlerin iltihabına neden olur. Artrit, kıkırdakların yıpranması sonucunda ortaya çıkar. Tedavisi ilaç gerektirir. Bunlar midenizdeki mukozada toksik yan etkilere neden olabilirler.

Bu, bir ağrıyı iyileştirmenin başka bir ağrıya neden olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, artrit ya da karın ağrısı arasında seçim yapmak zorunda kalmanız gerekmez. Bu sorunu yaşıyorsanız aşağıdaki doğal yağları deneyin.

1. Artrit tedavisi için papatya yağı

papatya yağı

Papatya vücuda çok sayıda fayda sağlar. Bunların arasında şunlar var:
 • Hipoalerjenik özelliklere sahiptir. Sonuç olarak, rinit ya da saman nezlesi olan hastalar için önerilir.
 • İyileşmeyi teşvik eder. Aynı zamanda keloidlerin oluşma olasılığını azaltır.
 • Bir cilt nemlendiricisidir.
 • Anti-inflamatuar etkilere sahiptir.

Papatya yağı, antienflamatuar özellikleri sayesinde aşağıdakileri rahatlatır:

 • Kas ağrısı
 • Spazmlar
 • Lumbago
 • Baş ağrısı
 • PMS’nin neden olduğu ağrı
 • Artrit kaynaklı ağrı

Bu yağdan faydalanmanın en iyi yolu, masaj yaparak etkilenen bölgeye uygulamaktır. Vücut yağı tamamen emene kadar sürün.

2. Biberiye yağı

Biberiye aromalı bir bitkidir. Nane ailesine aittir ve Akdeniz bölgesinden gelir. Bu bitki pek çok tarifte malzeme olarak kullanılır. Ancak, aynı zamanda aromaterapide en çok kullanılan yağlardan biridir. Uzun yıllar boyunca terapötik özellikleri dikkat çekmiştir. Günümüzde şu amaçlar için kullanılır:

 • Alzheimer ile ilişkili sorunları kontrol altına alma.
 • Zihinsel netlik, konsantrasyon ve hafızanızın güçlendirilmesi.
 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek.
 • Artrit kaynaklı baş ağrıları ve kas ağrılarını hafifletmek

Biberiye yağından faydalanabilmek için, etkilenen bölgeye bu yağla masaj yapmanız yeterlidir.

3. Zencefil yağı

Zencefil yağı farklı bir tada sahiptir. Biberlerden aldığınız lezzete benzer. Zencefil yemek iltihaplanmayı hafifletir. Bu nedenle, günlük hayatınızda az miktarda zencefil kullanmanız önerilir.

Bununla birlikte, herkesin bu kökün tadından hoşlanmadığını biliyoruz. Bu insanlardan biriyseniz, artrit ağrınızı tedavi etmek için biraz zencefil yağı kullanmanızı öneririz. Bu ekstrakt nonsteroid antienflamatuvar ilaçların yerini alabilir.

4. Mercanköşk yağı

Mercanköşk yağı çeşitli hastalıklardan kaynaklanan ağrıyı azaltma özelliğine sahiptir. Bunlar arasında soğuk algınlığı, ateş, iltihaplanma, bacak ağrısı ve diğerleri bulunur.

Bunun antispazmodik özellikleri de öne çıkmasına neden olur. Kas spazmlarının iyileşmesi için yararlıdır ve hatta havalenin iyileşmesine yardımcı olur.

Mercanköşk yağı, yaraları dezenfekte etmek ve iyileşme süresini hızlandırmak için kullanabileceğiniz bir antiseptiktir. Mercanköşk yağından fayda elde etmek için, artrit ağrısından etkilenen bölgeye bir miktar sürün.

Yağın oda sıcaklığında olduğundan emin olun ya da dokunuşlarınızla biraz ısıtın.

5. Nane yağı

nane yağı

Nane yağı nane yapraklarından elde edilir. İnsanlar bunu genellikle mide ağrısı, kas ağrısı ve baş ağrısı için bir evde çare olarak kullanıyorlar. Nane analjezik, uyarıcı, tonik, antispazmodik, mukus azaltıcı ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Bu uçucu yağın çeşitli mineralleri vardır. Bunlara manganez, demir, magnezyum ve kalsiyum da dahildir. Ayrıca omega 3 yağ asidi ve vitaminler taşır.

6. Zerdeçal yağı

Ne kadar zerdeçal yemek yersiniz? Bu madde sadece yemeklerinize özel bir dokunuş sunmaz. Ayrıca size inanılmaz faydalar sağlar. Tadından hoşlanmıyorsanız, ama iltihap ile ilgili sorun yaşıyorsanız yapabileceğiniz bir şey var. Fayda sağlamak için biraz zerdeçal yağı almanızı öneririz.

Etkilerini arttırmak için, zerdeçal yağını yukarıda bahsettiğimiz yağlardan herhangi biriyle kombine edebilirsiniz. Ağrının birkaç dakika içinde kaybolduğunu göreceksiniz. Bu, hayatı daha katlanılabilir kılar.

Bu yağları nasıl kullanmalısınız?

Bu yağları tek başlarına kullanabilir ya da karıştırabilirsiniz. Karıştırırsanız etkilerini artırabilirsiniz. Bununla birlikte, tahriş ve benzeri bilinmeyen etkilerden kaçınmak için bu yağları hiç bir zaman doğrudan cildinize sürmemeniz önemlidir.

Bunun yerine, bunları taşıyıcı bir yağda seyreltin. Taşıyıcı yağlar zeytinyağı, jojoba ya da badem yağlarıdır. Bunlar cildin tahriş olmasını önlemeye yardımcı olur.

Bunlar 3 farklı şekilde uygulanabilir:

 • Ağrıyan alana doğrudan dairesel masaj yaparak.
 • Etkilenen bölgede 10-15 dakika soğuk kompres uygulayarak.
 • Alabildiğiniz kadar sıcak kompres ile rahatça uygulayabilirsiniz. Bunu etkilenen bölgeye en fazla 20 dakika süreyle uygulamanız gerekir.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.