Eklem Ağrısını Geçirmek: 5 Denenmiş Çözüm

28 Kasım, 2018

Eklem ağrısını geçirmek mi istiyorsunuz? Size ağrınızı azaltıp dindirebilecek beş önerimiz var.

Daha önce hiç sanki tüm gece hiç uyumamış gibi yorgun uyandığınız oldu mu? Ellerinizi bile oynatmak canınızı yakar, merdivenlerden inerken dizleriniz acır.

Bu dayanılmaz eklem ağrılarını nasıl tedavi edebilirsiniz? Size bu konuda günlük hayatınızda uygulayabileceğiniz bazı önerilerimiz olacak.

Eklem ağrısını geçirmek için öneriler

Pek çok kişi romatizma, artrit ve osteoartrit gibi hastalıkların neden olduğu eklem ağrılarından şikayetçidir. Bu ağrılar her zaman geçirilemeyebilir ancak çeşitli taktikler sayesinde ağrıların şiddeti azaltılıp yaşam kalitesini düşürmesi önlenebilir.

Her zaman doktorunuzun önerilerine uymalı ve anti-enflamatuar alımını abartmamalısınız çünkü onların da zararlı yan etkileri olabilir. Bu yüzden size çeşitli doğal çözümler öneriyoruz!

1: Her gün zencefil

zencefil

Yakın dönemde Miami Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, günde 2 kapsül zencefil tüketmenin eklem ağrısı ve enflamasyonuna iyi geldiğini ortaya çıkartmıştır.

Zencefil, ibuprofenden hem daha faydalıdır hem de mide yanması ve dolaşım bozukluğu riski taşımaz.

İster sağlık ürünü satan yerlerden ister marketlerden zencefil alabilirsiniz.

Her gün, günde iki sefer bir yemek kaşığı zencefili bir bardak su ile tüketirseniz günlük önerilen miktarda tüketmiş olursunuz.

Ayrıca bakınız: Zencefilli İçecek Tarifleri

2: Çeşitli yiyeceklere dikkat edin

süt

Bu yiyecekleri ya hiç tüketmemelisiniz ya da çok az miktarda tüketmelisiniz:

Laktoz

Laktozun içindeki süt proteini eklem enflamasyonuna neden olur.

Eğer çok sık süt ve yoğurt tüketiyorsanız, yaşam kalitenizi arttırmak için bu besinleri yavaş yavaş beslenme düzeninizden çıkartmalısınız.

Kırmızı et

Kırmızı etleri tamamen hayatınızdan çıkartmaya çalışın, kırmızı et hem sağlıklı değildir hem de damarlarda kolesterol sorunlarına yol açabilir.

Buğday

Şaşırdınız mı? Yapılan çalışmalar buğday ve diğer tahılların içerdiği glutenin, artriti olan kişilerde eklem ağrısı ve enflamasyona neden olduğunu göstermektedir.

Beslenme düzeninizden gluteni çıkartmak biraz rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Gluten tüketmeyi bıraktıktan sonra bir değişiklik görmediklerini söyleyen bazı kişiler olsa da, pek çok kişi gluteni tamamen hayatlarından çıkarttıktan sonra yaşam kalitelerinde ciddi bir artış olduğunu belirtmektedir.

Yumurta

Eklem ağrılarını şiddetlendirecek diğer şeylerin yanısıra sarısında kolesterol barındıran bu hayvansal ürünü tüketirken dikkatli olmalısınız.

Yumurta hem sağlıklı bir besin hem de iyi bir protein kaynağı olsa da, istenmeyen yan etkilere neden olabilirler.

Patlıcangiller

Bu ismi daha önce duydunuz mu? Patlıcangiller derken domates, biber, patlıcan gibi yiyeceklerden bahsediyoruz.

Bu çiğ sebzeler kas-iskelet sisteminde soğukluğa neden olabilirler; ayrıca eklem enflamasyonu ve migrene de neden olabilirler.

Bunun nedeni solanin adı verilen bir toksik bir alkaloittir ve bu madde, enflamasyona neden olabilir veya zaten bu tarz bir şikayeti olan kişinin durumunu kötüleştirebilir.

Bu durumda tüketebileceğiniz en sağlıklı sebze havuçtur.

3: Sabahları yeşil çay

Yeşil çay sever misiniz? Seviyorsanız çok şanslısınız!

Yeşil çayın içerdiği antioksidanlar, artrit ve eklem ağrısını geçirmek için birebirdir.

Her sabah bir bardak içmeyi unutmayın.

Ayrıca bakınız: Yeşil Çay İçmenin 6 Önemli Yararı

4: E vitamini, en büyük yandaşınız

e vitamini

E vitamininin artrite karşı olan faydalarını biliyor musunuz?

E vitamini kapsüllerini eczane veya sağlıklı yaşam mağazalarından alabilirsiniz.

Ayrıca pek çok yeşil yapraklı sebze de E vitamini içerir ama gerekli miktarda E vitamini alabilmeniz için günde 2 kapsül almanızı öneriyoruz.

5: Ağrınızı azaltıp ruh halinize iyi gelecek besinler

süt

Yaşam kalitenizi arttırmanız çok önemlidir. Bunu düzgün beslenerek başarabilirsiniz.

Eklem ağrısını geçirmek için, yiyeceklerin yanı sıra kendinizi de daha iyi hissetmenizi sağlayacak şeyler de tüketmelisiniz. Peki bunu nasıl mı yapabilirsiniz?

 • Taze ürünler tüketin, özellikle de sebze ve meyve. Dondurulmuş veya önceden hazırlanmış çeşitli kimyasallar içeren yiyecekler eklem ağrılarını arttırır.
 • Kuru meyveler: Badem, antepfıstığı ve benzeri yemişler sağlıklı birer enerji kaynağıdır.
 • Limon suyu: Limon suyu ihtiyacımız olan antioksidanları almamızı sağlar ve daha etkili olması için sabahları içilmelidir.
 • Balıkyağı: Eklem ağrılarının şiddetini azaltmaya yardımcı olduğu kanıtlanmış bir Omega 3 kaynağıdır. Her gün bir çay kaşığı tüketmeyi unutmayın.
 • Organik elma sirkesi: Ağrıyı azaltmaya yardımcı olur ve genel sağlığınız için yararlıdır.
 • Kinoa ve Amarant: Bu iki besini denediniz mi? Süper besin olarak adlandırılan bu tahıllar hem tükettikçe size harika faydalar sağlayacak hem de eklem ağrısını azaltmaya yardımcı olacaktır.
 • Romero, M. (1998). Artritis reumatoide. Guias Clínicas. https://doi.org/10.1016/B978-84-458-1911-1.50048-8
 • Cilveti Gubía, S., & Idoate García, V. (2001). Posturas Forzadas. Ministerio de Sanidad y Consumo. https://doi.org/http://dx.doi.org/10.1016/0012-365X(91)90424-Z
 • Peña Ayala, A. H., & Fernández-López, J. C. (2007). Prevalencia y factores de riesgo de la osteoartritis. Reumatología Clínica. https://doi.org/10.1016/S1699-258X(07)73648-3
 • Int J Prev Med. 2013 Apr; 4(Suppl 1): S36–S42. Anti-Oxidative and Anti-Inflammatory Effects of Ginger in Health and Physical Activity: Review of Current Evidence. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3665023/
 • Dent Res J (Isfahan). 2017 Jan-Feb; 14(1): 1–7. Comparison of anti-inflammatory and analgesic effects of Ginger powder and Ibuprofen in postsurgical pain model: A randomized, double-blind, case–control clinical trial. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5356382/
 • Arthritis Foundations. Alimentación adecuada en personas con artritis. http://espanol.arthritis.org/espanol/disease-center/imprimia-un-folleto/alimentacion-adecuada-en-personas-con-artritis/
 • Arthritis Foundation. The Connection Between Gluten and Arthritis. https://www.arthritis.org/health-wellness/healthy-living/nutrition/anti-inflammatory/the-connection-between-gluten-and-arthritis
 • Arthritis Res Ther. 2011; 13(4): 121. Published online 2011 Aug 10. Green tea: a new option for the prevention or control of osteoarthritis. doi: 10.1186/ar3428
 • Pharmacol. 2018; 9: 946. Published online 2018 Aug 21. The Role of Vitamin E in Preventing and Treating Osteoarthritis – A Review of the Current Evidence. doi: 10.3389/fphar.2018.00946