Diz Ağrısı: Nedenleri ve Tedavileri

Diz Ağrısı: Nedenleri ve Tedavileri

Son Güncelleme: 15 Eylül, 2018

Diz ağrısı çeşitli nedenlerden ortaya çıkabilir. Bu yazımızda size bunlardan bahsedecek ve tedavi için birkaç öneride bulunacağız.

Diz eklemlerimiz sayesinde merdiven çıkabiliyor, yürüyebiliyor ve koşabiliyoruz. Söz konusu hareket etmek olduğunda, dizler bedenin en önemli parçalarındandır ve bu nedenle olabilecek her türlü ağrı, rahatsızlık, iltihap veya yıpranma bizlere büyük sıkıntı yaratabilir.

Diz ağrısı her yaşta olabilir. Zedelenme, bağ sorunları veya artrit başlangıcı en yaygın nedenler arasındadır. Kesin olan tek şey, diz ağrısının çok şiddetli olabileceği ve yaşam kalitenizi düşüreceğidir.

Düzgün beslenip, aktif bir yaşam tarzıyla bu sorunun ortaya çıkmasını önleyebilirsiniz. Diz ağrısı yaşamaya başladığınızdaysa, birkaç basit yöntemle ağrıyı geçirebilirsiniz. Haydi bu yöntemlere bir göz atalım.

Diz ağrısının nedenleri nelerdir?

diz ağrısı

Dizler, bedenimizdeki en büyük eklemlerdir. Neredeyse yaptığımız tüm hareketleri dizlerimiz sayesinde yapıyoruz. Dizlerinizin esneyebilmesi için kemiklerin, kıkırdağın, bağların, kasların ve tendonların sağlıklı olması gereklidir. Bedenimizin bu kısmında ağrıya ve acıya nelerin neden olduğunu analiz edeceğiz.

Ağrı ters bir hareketten sonra mı ortaya çıkıyor?

Bazen dizinizi ters yöne döndürerek, çarparak veya ters bir hareket yaparak dizinizde ani bir acıya neden olabilirsiniz. Herhangi bir hareket sonrası oluşan ağrıların nedenleri şunlar olabilir:

  • Menisküs zedelenmeniz olabilir. Menisküs zedelenmesi kendini diz boyunca yayılmış bir ağrı olarak gösterir ve darbeden 24 saat sonra en yoğun şekilde hissedilir.
  • Bağ zedelenmesi olabilir. Eğer ağrınız varsa ve yere basamıyorsanız, diz ekleminizin içindeki iki bağdan birini veya ikisini birden zedelemiş olabilirsiniz. Bu tür zedelenmenin iyileşmesi uzun sürer.
  • Tendinit ve diz bursiti de ters bir hareket veya çarpma sonucu oluşan yaygın diz zedelenmelerindendir. Kemik ve kaslar veya tendonlar arasında yastık görevi gören, içi sıvı dolu ufak kesenin iltihaplanması ile ortaya çıkar.

Ağrı nedensiz yere mi ortaya çıkıyor?

  • Artroz: Eklem kıkırdağında yıpranma ve yırtılmaya denir. Kemiklerin birbirine sürtünmesi, merdiven çıkmak gibi en basit durumda bile ağrı ve acıya neden olacaktır. Bu diz ağrısı, geceleri en şiddetli haline ulaşır. Ne yazık ki artrozun tedavisi bulunmamaktadır. Sadece, ilaçlar veya doğal çözümlerle ağrısını hafifletebilirsiniz.
  • Romatoid artrit: Eklemleri etkileyen bir hastalıktır. Kırgınlık, yorgunluk, ağrı ve ateşe neden olur. Birden bire ortaya çıkabilir ve aynı şekilde yok olabilir. İlaç tedavisi veya diz kıkırdağının değiştirilmesiyle düzelir. Hangi yöntemin tercih edileceğine doktorunuz karar vermelidir.

Diz ağrısını dindirmek için çözümler

Bitki yağları

bitki yağları

Zeytinyağı ağrı dindirmek için iyi bir üründür. Hem anti-enflamatuar özellikleri vardır hem de dolaşımı hızlandırır. Günde iki kere, iki kaşık zeytinyağı ile dizinize masaj yapıp ardından gazlı bezle sarabilirsiniz.

Buz koyma

buz

Bu hem enflamasyonu azaltmak hem de ağrıyı dindirmek için etkili bir yöntemdir. 20 dakika boyunca bir buz poşetini dizinizin üstüne koyun. Buzu daha uzun süre tutarsanız cildinize zarar verebilirsiniz.

Buğday unu ve zerdeçal tedavisi

zerdeçal

Süt, buğday unu, Hint yağı ve zerdeçal tozu ile enflamasyon giderici bir krem hazırlayabilirsiniz. Yarım bardak sıcak suyun içerisine 3 yemek kaşığı buğday unu, bir yemek kaşığı Hint yağı ve bir tutam zerdeçal ekleyin.

Malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra, hala sıcakken dizinize uygulayın. Bu tedavi dizinizin rahatlamasını sağlayacaktır.

Doğal enflamasyon önleyiciler

kurutulmuş meyveler

Çeşitli yiyecekler dizlerdeki enflamasyonu azaltırlar. Beslenme düzeninize bu yiyecekleri dahil ederseniz, sizin için çok faydalı olacaktır. Bol miktarda Omega 3 içeren yiyecekler (somon, ringa balığı, sardalya…), chia tohumu, keten tohumu, brokoli, kızılcık, kurt üzümü, zerdeçal, ananas ve yeşil çay tüketebilirsiniz.

Diz sağlığı ile alakalı diğer öneriler

  • Fazla kilo almamaya çalışın. Obezite dizlerinize zarar verir.
  • Yüzme, dizlerinizi güçlendirerek büyük fayda sağlayacaktır.
  • Diz artrozunuz varsa, koşmak veya uzun süre bisiklete binmek gibi yorucu egzersizlerden uzak durun. Keskin ağrı ve acı olan dönemlerde dinlenmelisiniz.
  • Enflamasyon önleyen ilaçların pek çok yan etkisi vardır. Eğer ilaç kullanmanız gerekiyorsa parasetamol daha iyi bir seçenek olacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.