Sağlıklı ve Güzel Kirpikler İçin Ne Yapmalısınız?

· 12 Şubat, 2015

Herkes gözlerini ortaya çıkaran, sağlıklı, uzun ve çekici kirpiklere sahip olmak ister. Ama bazen kirpikleriniz dökülür veya kepek olur ve kaşınır, veya istediğiniz gibi görünmesini önleyen başka sorunlar olur.

Kirpiklerimiz güzel görünmenin ötesinde, gözlerimizin sağlığı için de çok önemlidir; güneş ışıklarını filtreleyerek gözlerimizi korurlar ve toz gibi yabancı maddelerin gözlerimize girmesini engellerler. Hepimiz uzun ve güzel kirpikler istiyoruz ama kirpiklerimizin görme becerimiz için ne kadar önemli olduğunu unutmamalıyız. Kirpiklerimiz ne kadar uzun ve kalınsa, göz sağlığımız için de o kadar faydalıdır. Kirpiklerinizi nasıl daha sağlıklı hale getirebileceğinizi öğrenmek ister misiniz?

Kirpik sorunlarının ana nedenleri

kirpikler2

Cildiyeciler bir kirpiğin ortalama ömrünün 5 ay olduğunu ve bu süre sonunda yerine yenisinin çıktığını söylüyorlar. Yeni bir kirpiğin çıkması birazdan bahsedeceğimiz çeşitli şeylere bağlı. Kirpiklerin neden kırılgan olduklarını veya bazen neden çıkmadıklarını merak mı ediyorsunuz?

  • Kötü beslenme: Eğer beslenme düzeninizde çeşitli vitamin ve minerallere yer vermiyorsanız kirpikleriniz kırılgan olabilir veya hiç çıkmayabilir. Kirpik dökülmesinin nedeni ile saç dökülmesinin nedeni aynıdır. B vitamini, A vitamini, E vitamini, H vitamini (biyotin) yetersizliğini ortadan kaldıran ve  yeterli miktarda demir ve magnezyum içeren dengeli bir beslenme düzeniniz olmalı. Bunun için ıspanak, Brüksel lahanası, brokoli gibi yeşil sebzeler, tahıllar, Bira mayası, kuru meyveler ve badem, antepfıstığı, ceviz gibi kuru yemişler ve somon gibi Omega 3 yağ asitleri içeren besinleri tüketmelisiniz.
  • Kötü makyaj alışkanlıkları: Yatarken makyajınızı çıkartmamak çok büyük bir hatadır. Yine de pek çok kişi yatağa gitmeden makyajını çıkarmayı unutuyor ve bu yüzünüzde kir birikmesine neden oluyor. Suya karşı dayanıklı rimel genelde en zarar verici makyaj ürünü, çünkü hem gözleri temizlemeyi zorlaştırıyor hem de kirpiklerden tamamen çıkartmak zor. Rimelinizi çıkartmak için, uygun bir makyaj çıkartıcı kullanın, yavaş ve nazik hareketlerle içten dışa doğru silin.
  • Kirpik kıvırma aleti kullanmak: Bazen makyaj yaparken acele içindesinizdir ve kirpik kıvırıcınızın ne halde olduğunu umursamayabilirsiniz. Metal kıvırıcının ucundaki plastik parça kolayca zedelenebilir ve bu da kirpiklerinize hasar verebilir hatta kopartabilir. Kirpik kıvırıcınızın ucundaki plastik parçayı sık sık değiştirmelisiniz.
  • Arpacıklar:  Arpacık, göz kapağının apse veya yağ birikmesi yüzünden şişmesidir (göz kapağı yangısı). Bakteri ile temas sonucu oluşur, özellikle de gözlerinize elleriniz kirliyken dokunduğunuzda.
  • Sebore (aşırı yağ salgılama): Bu durum göz kapağının ucunda çok yağ biriktiğinde oluşur. Kirpiklerin birbirine yapışmasına ve göz kapağında beyaz çapak oluşmasına neden olur. Bu duruma beslenme bozuklukları veya hormonal değişiklikler nedeniyle gençlerde sık rastlanır.

Sağlıklı ve güzel kirpikler için yapabilecekleriniz

Kirpikler için besleyici meyve suyu

Beet-juiceFood-Thinkers

Sabahları doğru malzemelerle yapılmış besleyici bir meyve suyu içmek hem kirpiklerinizin güzel ve sağlıklı olmasını hem de saçınızın güçlü ve parlak olmasını sağlar. İki havuç, bir portakal, iki yemek kaşığı çiçek poleni, bir yemek kaşığı bal, iki tane ezilmiş ceviz ve birkaç adet çam fıstığını blendırda iyice karıştırın ve bekletmeden için. Bu karışımda ihtiyacınız olan vitamin ve mineraller bulunuyor.

Kirpiklerinizi güçlendirin

ketenotu yagi

Eğer sık sık makyaj yapıyorsanız, kirpiklerinize normal rimelinizi sürmeden önce, besleyicilerle zenginleştirilmiş şeffaf bir rimel sürün. Sık makyaj yapmıyorsanız bile kirpiklerinizi her gün özel minik bir fırçayla taramak, sizin için faydalı olacaktır. Üzerlerine ince bir tabaka vazelin sürün, hatta isterseniz keneotu yağı bile sürebilirsiniz. Bu kirpiklerinizin daha sağlıklı ve güçlü büyümesini sağlayacaktır. Ama dikkatli olun çünkü çok fazla sürüp gözlerinize zarar verebilir veya konjonktivit (göz iltihabı) olabilirsiniz.

Papatya

papatya

Bunu geceleri yapabilirsiniz ve kirpiklerinizin sağlıklı ve parlak olmasını sağlar. Bu tarifimizin işe yaraması için organik papatya kullanmanız gerekiyor, çay poşetlerindeki papatya işinize yaramaz. Tek yapmanız gereken, 2-3 papatya çiçeğini bir bardak suda demlemek. Arından bir pamuk yardımıyla gözkapaklarınıza sürüp kirpiklerinizi nemlendirin.

Sık sız göz kırpın

Cildiyecilere göre, gözlerinizi kırpıştırmak; göz kapağındaki kan dolaşımını tetikliyor ve kirpiklerin uzamasını sağlıyor.

Size uygun bir kirpik maskesi kullanın

 Daima pantenol içeren bir rimel alın çünkü, B5 vitamini, seramid ve güneş koruma faktörü içeriyorlar. Suya karşı dayanıklı rimeller (su ile çıkartamadıklarınız) genelde kirpikleriniz için biraz daha fazla zararlıdırlar çünkü onları çıkartması daha da zordur. Ayrıca kıvırma aletinizi sık sık temizlemeyi unutmayın aksi halde üstünde bakteri birikecektir.