Sağlıklı ve Güzel Kirpikler İçin Ne Yapmalısınız?

Sağlıklı ve Güzel Kirpikler İçin Ne Yapmalısınız?

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Tüm kadınlar gözlerini ortaya çıkaran, sağlıklı, uzun ve çekici kirpiklere sahip olmak ister. Fakat bazen kirpikler sağlığını yitirip, güzel görüntüsünü kaybedebilir. Bu yazımızda sağlıklı ve güzel kirpikler için yapılabilecek şeylerden bahsediyoruz.

Kirpiklerin sağlıklı olması, güzel bir görüntü sağlamasının yanı sıra göz sağlığı için de çok önemlidir. Sağlıklı kirpikler, zararlı güneş ışınlarını filtreleyerek gözleri korurlar, ayrıca toz gibi yabancı maddelerin gözlerle temas etmesini engellerler.

Kirpiklerin görme becerisi için ne kadar önemli olduğunu unutmamalıyız. Kirpikler ne kadar uzun ve kalın olursa, göz sağlığı için de bir o kadar faydalıdır.

Kirpiklerinizi nasıl daha sağlıklı hale getirebileceğinizi öğrenmek ister misiniz? Bu yazıda güzel kirpikler için yapmanız gerekenleri bulabilirsiniz. Ama öncelikle kirpiklerin sağlığını kaybetmesine neden olan faktörlere bir göz atalım:

Kirpiklerin sağlığını kaybetme nedenleri

rimel süren kadın

Uzmanlar bir kirpiğin ortalama ömrünün 5 ay olduğunu ve bu süre sonunda yerine yenisinin çıktığını söylemektedir. Fakat bazen kirpikler fazla kırılgan olabilir ve hatta yeni kirpikler çıkmayabilir. İşte kirpik sorunlarının temel nedenleri:

  • Kötü beslenme: Eğer beslenme düzeninizde çeşitli vitamin ve minerallere yer vermiyorsanız kirpikleriniz kırılgan olabilir veya hiç çıkmayabilir. Kirpik dökülmesinin nedeni ile saç dökülmesinin nedeni aynıdır. B vitamini, A vitamini, E vitamini, H vitamini (biyotin) yetersizliğini ortadan kaldıran ve  yeterli miktarda demir ve magnezyum içeren dengeli bir beslenme düzeniniz olmalıdır. Bunun için ıspanak, Brüksel lahanası, brokoli gibi yeşil sebzeler, tahıllar, Bira mayası, kuru meyveler ve badem, antep fıstığı, ceviz gibi kuru yemişler ve somon gibi Omega 3 yağ asitleri içeren besinleri tüketmelisiniz.
  • Kötü makyaj alışkanlıkları: Yatarken makyajınızı çıkartmamak çok büyük bir hatadır. Yine de pek çok kişi yatağa gitmeden makyajını çıkarmayı unutuyor ve bu yüzünüzde kir birikmesine neden oluyor. Suya karşı dayanıklı rimel genelde en zarar verici makyaj ürünü, çünkü hem gözleri temizlemeyi zorlaştırıyor hem de kirpiklerden tamamen çıkartmak zor. Rimelinizi çıkartmak için, uygun bir makyaj çıkartıcı kullanın, yavaş ve nazik hareketlerle içten dışa doğru silin.
  • Kirpik kıvırma aleti kullanmak: Bazen makyaj yaparken acele içindesinizdir ve kirpik kıvırıcınızın ne halde olduğunu umursamayabilirsiniz. Metal kıvırıcının ucundaki plastik parça kolayca zedelenebilir ve bu da kirpiklerinize hasar verebilir hatta kopartabilir. Kirpik kıvırıcınızın ucundaki plastik parçayı sık sık değiştirmelisiniz.
  • Arpacıklar:  Arpacık, göz kapağının apse veya yağ birikmesi yüzünden şişmesidir (göz kapağı yangısı). Bakteri ile temas sonucu oluşur, özellikle de gözlerinize elleriniz kirliyken dokunduğunuzda.
  • Sebore (aşırı yağ salgılama): Bu durum göz kapağının ucunda çok yağ biriktiğinde oluşur. Kirpiklerin birbirine yapışmasına ve göz kapağında beyaz çapak oluşmasına neden olur. Bu duruma beslenme bozuklukları veya hormonal değişiklikler nedeniyle gençlerde sık rastlanır.

Sağlıklı ve güzel kirpikler için yapabilecekleriniz

Kirpikler için besleyici meyve suyu

taze sıkılmış meyve suyu

Sabahları besleyici bir meyve suyu içmek hem kirpiklerinizin güzel ve sağlıklı olmasını hem de saçınızın güçlü ve parlak olmasını sağlar.

İki havuç, bir portakal, iki yemek kaşığı çiçek poleni, bir yemek kaşığı b, iki tane ezilmiş ceviz ve birkaç adet çam fıstığını blendırda iyice karıştırın ve bekletmeden için. Bu karışımda ihtiyacınız olan vitamin ve mineraller bulunuyor.

Ayrıca bakınız: Portakal Suyunun Yararları

Kirpiklerinizi güçlendirin

ketenotu yagi

Eğer sık sık makyaj yapıyorsanız, rimel sürmeden önce, besleyicilerle zenginleştirilmiş şeffaf bir rimel sürün. Sık makyaj yapmıyorsanız bile kirpiklerinizi her gün özel minik bir fırçayla taramak faydalı olacaktır.

Kirpiklerinize ince bir tabaka vazelin sürün, hatta isterseniz hint yağı sürebilirsiniz. Bu kirpiklerinizin daha sağlıklı ve güçlü büyümesini sağlayacaktır. Ama dikkatli olun çünkü çok fazla sürüp gözlerinize zarar verebilir veya konjonktivit (göz iltihabı) olabilirsiniz.

Papatya suyu

papatya çayı

Papatya suyu kirpiklerinizin sağlıklı ve parlak olmasını sağlar. Bu tarifin işe yaraması için organik papatya kullanmanız gerekiyor, çay poşetlerindeki papatya işinize yaramaz. Tek yapmanız gereken, 2-3 papatya çiçeğini bir bardak suda demlemek. Arından bir pamuk yardımıyla göz kapaklarınıza sürüp kirpiklerinizi nemlendirin.

Sık sız göz kırpın

Uzmanlar göre, gözlerinizi kırpıştırmak; göz kapağındaki kan dolaşımını tetikliyor ve kirpiklerin uzamasını sağlıyor.

Size uygun bir kirpik maskesi kullanın

B5 vitamini, seramid ve güneş koruma faktörü içerdiği için daima pantenol içeren rimel kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü suya karşı dayanıklı rimeller genellikle kirpikleriniz için daha fazla zararlıdır, çünkü çıkartması daha da zordur. Ayrıca kıvırma aletinizi sık sık temizlemeyi unutmayın, aksi halde üstünde bakteri birikecektir.

İlginizi çekebilir ...
Bu 5 Ev Hilesi ile Daha Uzun Kirpiklere Sahip Olun
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bu 5 Ev Hilesi ile Daha Uzun Kirpiklere Sahip Olun

Daha uzun kirpikler için çözümlerimiz var! Bunun için ev çareleri kullanmak mükemmel bir yoldur, yapay malzemeleri mümkün olduğunca az kullanırsını...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ladda, P. L., & Kamthane, R. B. (2014). Ricinus communis (Castor): An Overview. Int. J. of Res. in Pharmacology & Pharmacotherapeutics.
  • Amador, G. J., Mao, W., DeMercurio, P., Montero, C., Clewis, J., Alexeev, A., & Hu, D. L. (2015). Eyelashes divert airflow to protect the eye. Journal of the Royal Society Interface.
  • Kim, M. J., Seo, Y. K., Boo, Y. C., & Koh, J. S. (2016). A proposal of a standardized protocol to evaluate waterproof effect of eyeliner and mascara. International Journal of Cosmetic Science
  • American Academy of Ophthalmology. [Internet]. Uso de maquillaje en los ojos. 2011. Disponible en: https://www.aao.org/salud-ocular/consejos/uso-de-maquillaje-en-los-ojos
  • Amador, G. J., Mao, W., DeMercurio, P., Montero, C., Clewis, J., Alexeev, A., & Hu, D. L. (2015). Eyelashes divert airflow to protect the eye. Journal of the Royal Society Interface.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.