Saç Dökülmesini Önlemenin Yolları

Günümüzde saç dökülmesi hem kadınlarda hem de erkeklerde sık görülen bir problem. Bu pek fazla dikkat çekmeyen bir durum ama gün içerisinde maruz kaldığımız bir çok durum saç dökülmesinin sebepleri arasında. Genel olarak, günde yaklaşık 100 tel saçın dökülmesi normaldir. Ancak, bir çok kişi saçlarının sık ve büyük miktarlarda dökülmeye başladığını fark edince endişe ortaya çıkıyor.

Saç dökülmesi yaşadığınızı fark ettiğiniz zaman, bunun sebeplerini iyice değerlendirmeniz gerekir. Hava sıcaklıkları, stres, anemi, zayıf beslenme, sağlıksız dolaşım sistemi ve genetik faktörler insanların saç dökülmesi yaşamasının nedenlerinden sadece bazıları. 

Saç Sağlığınızı Korumak ve Saç Dökülmesini Önlemek için Püf Noktalar

 • Saçlarınızın cansızlaştığını ve sürekli döküldüğünü fark ettiğiniz zaman fön ve saç kurutma gibi saçları aşırı sıcağa maruz bırakacak her türlü işlemden uzak durmalısınız. Bu gibi alışkanlıklar saçlarınızın dökülmesine sebep olur. Aynı zamanda zayıf bir saç tipine sahipseniz süreci daha da hızlandırabilir.
 • Düzenli ve dengeli beslenme saç sağlığınızı önemli ölçüde etkiler. Beslenme eksikliği saçların yapısını zayıflattığı ve kırılmalarına sebep olduğu için saç dökülmesini etkiler. İçinde bol vitamin A, B, C, biyotin, bakır, demir, çinko ve bol su bulunan besinler tüketmenizi öneriyoruz.
 • Sıkı saç tarzı kadınlarda aloe

  Saç derinizi aloe vera kristalleriyle ovun.

  Soğan ve Limon

  Saç dökülmesini önlemek için, eşit miktarda limon ve soğan suyunu saç derinize sürün. 15 dakika bekletin ve suyla durulayın. 

  Hindistancevizi Sütü

  coconut-milk

  Saçlarınızı güçlendirerek dökülmesini önlemek için saç köklerini hindistancevizi sütü ile ovun. Hindistancevizi sütü aynı zamanda saçınızın uzamasını ve parlaklığını teşvik eder.

  Balık Karaciğer Yağı

  Balık karaciğer yağı saçları dökülmeye karşı korur ve gözle görülür biçimde dökülmeyi önler. Gece yağı saç derinize sürün ve bir sonraki güne kadar bekletin.

  Domates

  domates

  Domates saçları dökülmeye karşı korur ve gözle görülür biçimde dökülmeyi önler. Bir domatesi karanfil ile rendeleyin ve hazırladığınız macunu 10 dakika boyunca saç derinize sürün.