Saç Dökülmesini Önlemek için Farklı Yöntemler

Saç Dökülmesini Önlemek için Farklı Yöntemler

Son Güncelleme: 14 Kasım, 2018

Günümüzde saç dökülmesi hem kadınlarda hem de erkeklerde sık görülen bir problemdir. Peki saç dökülmesini önlemek için neler yapabiliriz? Öğrenmek için okumaya devam edin!

Saç dökülmesi pek fazla dikkat çekmeyen bir durumdur; ama gün içerisinde maruz kaldığımız bir çok durum saç dökülmesinin sebepleri arasındadır.

Genel olarak, günde yaklaşık 100 tel saçın dökülmesi normaldir. Ancak bir çok kişi saçlarının sık ve büyük miktarlarda dökülmeye başladığını fark edince endişelenmeye başlar.

Saçlarınızın dökülmeye başladığını fark ettiğiniz zaman, bunun sebeplerini iyice değerlendirmeniz gerekir. Hava sıcaklıkları, stres, anemi, zayıf beslenme, sağlıksız dolaşım sistemi ve genetik faktörler insanların saç dökülmesi yaşamasının nedenlerinden sadece bazılarıdır.

Saç Sağlığınızı Korumak ve Saç Dökülmesini Önlemek için Püf Noktalar

 • Saçlarınızın cansızlaştığını ve sürekli döküldüğünü fark ettiğiniz zaman fön ve saç kurutma gibi saçları aşırı sıcağa maruz bırakacak her türlü işlemden uzak durmalısınız.
 • Bu gibi alışkanlıklar saçlarınızın dökülmesine sebep olur. Aynı zamanda zayıf bir saç tipine sahipseniz süreci daha da hızlandırabilir.
 • Düzenli ve dengeli beslenme saç sağlığınızı önemli ölçüde etkiler.İçinde bol miktarda A, B, C vitamini, biyotin, bakır, demir, çinko ve bol su bulunan besinler tüketmenizi öneriyoruz.
 • Saçları çok sıkı toplamak, kadınlarda saç dökülmesinin bir diğer nedenidir. Bunun gibi alışkanlıklar saçların çekilmesine, sonuç olarak da dökülmesine yol açar.
 • Yeterince dinlenmeye ve uykunuzu almaya dikkat edin. Yapılan çalışmalar iyi uyuyan insanların daha az saç dökülmesi yaşadığını ortaya koyuyor.
 • Kuvvetli kimyasal maddeler kullanmak da saçlarınız ve saç derinizi zayıflatır; dolayısıyla saçlarınız çok dökülür.
 • Saçlar sürekli boyanırsa ve kuvvetli şampuanlarla yıkanırsa canlılığını yitirir. Bunları kullanmaktan sakınmanızı ve doğal ürünler kullanmanızı öneriyoruz.
 • Genellikle her gün saçımızı yıkarız; ancak bu o kadar da gerekli değildir. Saçlar günlerce temiz kalabilir. Saçlarınız için nemlendirici ve diğer ürünleri kullanmaya biraz ara verin.
 • Herhangi bir saç modeli uygulamadan önce saçlarınızın kuru olmasına dikkat edin. Islak saçlar saç diplerini genişletir. Bu durumda daha çok saç dökülmesi yaşanır.
 • İnanmayabilirsiniz; ama egzersiz yapmak saçınızın sağlığı için çok önemlidir. Düzenli fiziksel aktivite saç deriniz dahil tüm kan dolaşımınızı uyarır.
 • Stres yaratan durumlardan ve endişeden kaçının. Bu faktörler saçların dökülmesine yol açar ve hatta saç dökülmesinin ana nedeni bile olabilirler.
 • Sürekli saç dökülmesi yaşıyorsanız sorunun detaylı nedenini ve uygun tedavisini bulmak için bir deri hastalıkları uzmanına başvurmanızı öneriyoruz.

Saç Dökülmesi için Doğal Tedaviler

Aloe Vera

aloe vera jeli

Saç derinizi aloe vera kristalleriyle ovun.

Soğan ve Limon

 • Saç dökülmesini önlemek için, eşit miktarda limon ve soğan suyunu saç derinize sürün.
 • 15 dakika bekletin ve suyla durulayın. 

Hindistan cevizi Sütü

Hindistan cevizi sütü

Saçlarınızı güçlendirerek dökülmesini önlemek için saç köklerini hindistancevizi sütü ile ovun. Hindistan cevizi sütü aynı zamanda saçınızın uzamasını ve parlak olmasını sağlar.

Morina Balığı Karaciğer Yağı

Morina balığı karaciğer yağı saç dökülmesini gözle görülür biçimde önler. Gece yağı saç derinize sürün ve bir sonraki güne kadar bekletin.

Domates

dilimlenmiş domates

Domates saçları dökülmeye karşı korur. Bir domatesi karanfil ile rendeleyin ve hazırladığınız macunu 10 dakika boyunca saç derinize sürün.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.