Saç Dökülmesini Önlemenin Yolları

Günümüzde saç dökülmesi hem kadınlarda hem de erkeklerde sık görülen bir problem. Bu pek fazla dikkat çekmeyen bir durum ama gün içerisinde maruz kaldığımız bir çok durum saç dökülmesinin sebepleri arasında. Genel olarak, günde yaklaşık 100 tel saçın dökülmesi normaldir. Ancak, bir çok kişi saçlarının sık ve büyük miktarlarda dökülmeye başladığını fark edince endişe ortaya çıkıyor.

Saç dökülmesi yaşadığınızı fark ettiğiniz zaman, bunun sebeplerini iyice değerlendirmeniz gerekir. Hava sıcaklıkları, stres, anemi, zayıf beslenme, sağlıksız dolaşım sistemi ve genetik faktörler insanların saç dökülmesi yaşamasının nedenlerinden sadece bazıları. 

Saç Sağlığınızı Korumak ve Saç Dökülmesini Önlemek için Püf Noktalar

  • Saçlarınızın cansızlaştığını ve sürekli döküldüğünü fark ettiğiniz zaman fön ve saç kurutma gibi saçları aşırı sıcağa maruz bırakacak her türlü işlemden uzak durmalısınız. Bu gibi alışkanlıklar saçlarınızın dökülmesine sebep olur. Aynı zamanda zayıf bir saç tipine sahipseniz süreci daha da hızlandırabilir.
  • Düzenli ve dengeli beslenme saç sağlığınızı önemli ölçüde etkiler. Beslenme eksikliği saçların yapısını zayıflattığı ve kırılmalarına sebep olduğu için saç dökülmesini etkiler. İçinde bol vitamin A, B, C, biyotin, bakır, demir, çinko ve bol su bulunan besinler tüketmenizi öneriyoruz.
  • Sıkı saç tarzı kadınlarda saç dökülmesinin bir diğer nedeni. Bunun gibi alışkanlıklar saçların çekilmesine, sonuç olarak da dökülmesine yol açar.
  • Yeterince dinlenmeye ve uyku almaya dikkat edin. Yapılan çalışmalar iyi uyuyan insanların daha az saç dökülmesi yaşadığını ortaya koyuyor. Aşırı yorgunluk da saç dökülmesinin nedenleri arasında.
  • Kuvvetli kimyasal maddeler kullanmak da saçlarınız ve saç derinizi zayıflatır, dolayısıyla da sonuç aşırı saç dökülmesi olur. Saçlar sürekli boyanırsa ve kuvvetli şampuanlarla yıkanırsa canlılığını yitirir. Bunları kullanmaktan sakınmanızı ve doğal ürünler kullanmanızı öneriyoruz.
  • Genellikle her gün saçımızı yıkarız, ancak bu o kadar da gerekli değil. Saçlar günlerce temiz kalabilir. Bu durumdan yararlanın ve saçlarınız için nemlendiricler ve diğer ürünleri kullanmaya biraz ara verin.
  • Herhangi bir saç modeli uygulamadan önce saçlarınızın kuru olmasına dikkat edin. Islak saçlar saç diplerini genişletir, dolayısıyla bu durumda daha çok saç dökülmesi yaşanır.
  • İnanmayabilirsiniz ama egzersiz yapmak saçınızın sağlığı için çok önemlidir. Düzenli fiziksel aktivite saç deriniz dahil tüm kan dolaşımınızı uyarır.
  • Stres yaratan durumlardan ve endişe etmekten kaçının. Bu faktörler saçların dökülmesine yol açar ve hatta saç dökülmesinin ana nedeni bile olabilirler.
  • Sürekli saç dökülmesi yaşıyorsanız sorunun detaylı nedenini ve uygun tedavisini bulmak için bir deri hastalıkları uzmanına başvurmanızı öneriyoruz.

Saç Dökülmesi için Doğal Tedaviler

Aloe Vera

aloe

Saç derinizi aloe vera kristalleriyle ovun.

Soğan ve Limon

Saç dökülmesini önlemek için, eşit miktarda limon ve soğan suyunu saç derinize sürün. 15 dakika bekletin ve suyla durulayın. 

Hindistancevizi Sütü

coconut-milk

Saçlarınızı güçlendirerek dökülmesini önlemek için saç köklerini hindistancevizi sütü ile ovun. Hindistancevizi sütü aynı zamanda saçınızın uzamasını ve parlaklığını teşvik eder.

Balık Karaciğer Yağı

Balık karaciğer yağı saçları dökülmeye karşı korur ve gözle görülür biçimde dökülmeyi önler. Gece yağı saç derinize sürün ve bir sonraki güne kadar bekletin.

Domates

domates

Domates saçları dökülmeye karşı korur ve gözle görülür biçimde dökülmeyi önler. Bir domatesi karanfil ile rendeleyin ve hazırladığınız macunu 10 dakika boyunca saç derinize sürün.