Saçınızı Kısaltmadan Saç Tellerinizin Ucundaki Kırıklardan Nasıl Kurtulabilirsiniz

Saçınızın uçlarının kırılmasını durdurabilmek için beslenmenizi iyileştirmenizin çok büyük önem taşıdığını biliyor muydunuz? Böylece saçınızı iç organlarınızın sağlığını düzelterek korumuş ve güçlendirmiş olacaksınız. 
Saçınızı Kısaltmadan Saç Tellerinizin Ucundaki Kırıklardan Nasıl Kurtulabilirsiniz
Maria del Carmen Hernandez

tarafından incelendi ve onaylandı. dermatolog Maria del Carmen Hernandez.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Hasar görmüş saçlar herkesin kabusudur. Bunun yanında iş ve zorunluluklarla dolu sürekli değişen dünyada saçınıza iyi bakmak için zaman bulmak zor olabilir.

Saçınızın alabileceği ana hasarlardan biri saç uçlarındaki kırıklardır. Bu kırıklar nedeniyle saç tellerinizin uçları küçük parçalara ayrılır.

Endişelenmeyin!

Bu yazıda saçınızı kısaltmadan bu kırıklardan nasıl kurtulabileceğinizi size anlatacağız.

Evde herhangi bir tedavi uygularken çok dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca bir sorunla karşılaşmaktan kaçınmak için bir profesyonele de danışabilirsiniz.

Saçınızı kısaltmadan saç tellerinizin ucundaki kırıkları nasıl yok edebilirsiniz

saç uçlarını inceleyen kadın

1. Kuaförlerin tavsiyelerini uygulayın

Yapmanız gereken ilk şey pek çok kuaförün tavsiyesini uygulamak ve saçınızın uçlarını 28 günde bir kesmek. Bu, pek çok kişinin titizlikle uyguladığı bir formül ve çok iyi sonuç veriyor. Saçın sadece uçlarını kesmek, uzunluğunu koruyarak o nefret ettiğiniz saç kırıklarından kurtulabilmenizi sağlıyor.

Saçınızın uzunluğunu korumanıza yardımcı olan pek çok yeni alet ve kesim şekli var. Kuaförünüz saçınızı birkaç milimetreden fazla kısaltmadan sizi saç kırıklarından kurtarmasını bilecektir.

Bunun yanı sıra kesim işlemi sonlandığında kuaförünüz size yaygın olarak rastlanan bu sorunu önlemek için başvurabileceğiniz en iyi kimyasal metotlardan ve tedavilerden bahsedebilir.

2. Doğal hidrasyon tedavileri

Sık sık kuaföre giden insanlardan değilseniz saçınızı canlandıran ve nemlendiren tedavileri deneyebilirsiniz.

Bugünlerde pek çok saç boyası ve saç maskesi bulabilirsiniz. Ancak saçınıza iyi bakmak için doğal ürünler her zaman daha uygundur.

O doğal ürünlerden birine bir göz atalım!

banyoda saçını tarayan kadın

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı bal (25 g)
 • 1 avokadonun içi

Nasıl uygulamalısınız?

Eğer doğal çözümler dünyasıyla ilgili deneyimsizseniz, bu bal ve avokado karışımı başlangıç için iyi bir tariftir.

 • Pürüzsüz bir kıvam elde edene kadar iki malzemeyi karıştırın. Saçınızın uzunluğuna bağlı olarak karışımın miktarını artırmanız gerekebilir.
 • Saçınızı şampuanla yıkadıktan sonra karışımı uygulayın ve durulamadan önce 15 dakika saçınızda bekletin.

Saçınızı nemlendirmenin ve saç kırıklarından kurtulmanın bir diğer yolu da bu bal kabağı ve muz karışımıdır:

Malzemeler

 • 1 bardak bal kabağı püresi (200 g)
 • 1 adet muz
 • Zeytinyağı

Nasıl uygulamalısınız?

 • Üç malzemeyi karıştırın ve saçınız nemliyken uygulayın.
 • 15 – 30 dakika arası saçınızda bekletin ve bol suyla yıkayın. Saçınız nemlilik ve canlılık kazanacak.

3. Su ve saç kremi

saçını tutan havlulu kadın

Saçınızı her yıkayışınızda ve her şampuan uygulayışınızda saç kremi kullanmak saç kırıklarından kurtulmanın yollarından biridir.

Saçınızın mahvolmasını engellemek için onu nemlendirmeniz şarttır. Bunun yanında saç kurutma makinesi veya düzleştirici kullanmadan saçınızın hava alarak kurumasına izin vermelisiniz. O tür cihazları kullanmak saçınızı zayıflatıp canlılığını yok edebilir.

Ayrıca suyun her zaman iyi geldiğini unutmayın: Saçınızı taramadan önce her zaman ıslatın. Saçınızı ıslatıp sonrasında dikkatlice tararsanız, bu işlem saç kırıklarınızın fark edilmesini engellemeye yardımcı olacaktır.

4. İyi bir beslenme programı

Saçımız da tıpkı cildimiz gibi kolajen içerir. Bu yüzden onun da görüntüsü beslenme programımızla yakından ilişkilidir.

Bol su tüketmeye çalışın ve meyve ve sebze gibi besin değeri yüksek olan yiyecekleri tercih edin. Uygulayacağınız herhangi bir güzellik tedavisinin işe yarayıp yaramaması da yine sizin beslenme programınıza bağlıdır.

Böylece yalnızca iyi görünmekle kalmaz aynı zamanda iyi de hissedersiniz.

meyve sebze et çeşitleri

5. Saçınızı koruyun ve nemlendirin

Nemlilik ve canlılık kazandıran ürünlerin düzenli kullanılması, güneşe ve ısıya maruz kalmaktan kaçınmak saç uçlarında kötü görünümlü kırıklar oluşmasını engeller. Önlem almak çok önemlidir: Koruyucu kullanın, şapka takın, çok sıcak saatlerde güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçının ve her gün saçınızı tarayın.

Bunlar sinir bozucu saç kırıklarının önüne geçmek için başvurabileceğiniz yöntemlerden bazılarıdır.

Günlük bakım rutininizde bu yöntemleri de kullanın. Saçlarınızın hem sağlığının hem de görüntüsünün jet hızıyla iyleştiğini fark edeceksiniz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Rele, A. S., & Mohile, R. B. (2003). Effect of mineral oil, sunflower oil, and coconut oil on prevention of hair damage. Journal of cosmetic science54(2), 175-192.
 • Burlando, B., & Cornara, L. (2013). Honey in dermatology and skin care: a review. Journal of cosmetic dermatology12(4), 306-313.
 • Fernanda, M., & Dias, G. (2015). Hair cosmetics: An overview. International journal of trichology7(1), 2-2.
 • Gorzynik-Debicka, M., Przychodzen, P., Cappello, F., Kuban-Jankowska, A., Marino Gammazza, A., Knap, N., … & Gorska-Ponikowska, M. (2018). Potential health benefits of olive oil and plant polyphenols. International journal of molecular sciences19(3), 686.
 • Henao Padilla M. (2016). Contribución al estudio de formulación de un producto cosmético de uso capilar basado en aceite de aguacate [Tesis de maestría, Universidad Nacional de Colombia]. Archivo digital. https://repositorio.unal.edu.co/bitstream/handle/unal/59512/marianahenaopadilla.2016.pdf?sequence=1&isAllowed=y
 • Vallianou, N. G., Gounari, P., Skourtis, A., Panagos, J., & Kazazis, C. (2014). Honey and its anti-inflammatory, anti-bacterial and anti-oxidant properties. Gen Med (Los Angel)2(132), 1-5.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.