Saç Uçlarındaki Kırıklardan Kurtulmak için 9 Tavsiye

Saç uçlarındaki kırıklardan kurtulmak için bir çok yöntem denemişsinizdir ancak muhtemelen çoğu işe yaramamıştır. Endişelenmeyin: kırık saç uçlarıyla mücadele etmek için daha kolay, sağlıklı ve ucuz yöntemler bulunmaktadır.
Saç Uçlarındaki Kırıklardan Kurtulmak için 9 Tavsiye
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Saç uçlarındaki kırıklardan kurtulmak için saçınızı kestirmekten bıktınız mı?

Saç Uçlarındaki Kırıklardan Kurtulmak için 9 Tavsiye

Kırıkları önlemek için saç kremi, serum gibi bir çok farklı ürün denemişsinizdir. Ancak hiçbiri kırıklardan kurtulmak için yeterli olmamıştır.

Bu yazımızda, kırıkları önlerken daha uzun, sağlıklı ve nemli saçlara sahip olmanız için bazı doğal tavsiyelerde bulunacağız. 

1. Saçınıza doğal bir yağ sürün

Pahalı ve saçınızı anlık yumuşatan kimyasal serumlardan vazgeçin.

Bunların yerine doğal yağları tercih edin. Saç uçlarınızı sağlıklı tutmak için birkaç damla yeterli olacaktır. 

Hindistan cevizi, jojoba ya da argan yağını deneyebilirsiniz. Gerçekten işe yarıyorlar!

2. Her 3 ayda bir saçınızı uçlarından kestirin

saç kestirmek

Özellikle saçınızı uzatıyorsanız bunu duymak biraz üzücü olabilir.

Ancak 3 ayda bir yarım santimetre kadar kestirirseniz, kestirdiğinizin farkına bile varmazsınız. Aksine, saçınız güçlü ve sağlıklı bir şekilde uzamaya devam eder. 

Bu şekilde, tek seferde saçınızı çok kısa kestirmenize gerek kalmaz.

3. Doğal bir şampuan tercih edin

Şampuanın oldukça büyük etkisi vardır. Sülfat içeren şampuanlar, her ne kadar saçınızı temizleyip ilk gün harika bir his bıraksalar da saçı kurutur ve özellikle uçlarına zarar verir. 

Bu yüzden doğal, sülfat içermeyen bir şampuan kullanmanızı ve sadece saç diplerinizi yıkamanızı öneriyoruz. Köpük tüm saçınızı temizleyeceği için asla saç uçlarınıza doğrudan şampuan uygulamayın.

Bu şekilde saç uçlarınızda kırık oluşumunu azaltabilirsiniz.

4. Saç maskelerini saçınız kuruyken uygulayın

Her ne kadar saç ürünlerin iyi yaramasını istesek de genelde aceleye getiriyoruz. Üreticiler de bu durumun farkında ve bu yüzden ürünlerin üzerinde maskenin en fazla 1 ya da 2 dakika bekletilmesi gerektiğini yazıyorlar.

Ancak, bir saç maskesinin gerçekten etki etmesi için kuru saça uygulanması ve en az 10 dakika bekletilmesi gerekmektedir. 

Başka bir işle meşgulken maskeyi saçınızda bekletebilirsiniz ya da sabah duş alacak vaktiniz yoksa maskeyi bir gece öncesinden uygulayabilirsiniz.

5. Saçınızı doğru bir fırça ile tarayın

saç taramak

Saç uçlarındaki kırıkları önlemek için iyi bir tarak gereklidir. Pahalı, profesyonel taraklardan bahsetmiyoruz ancak ahşap ve doğal kıllara sahip olanlar en iyisidir. 

Bu tip fırçalar, plastik ya da diğer sentetik maddelerden yapılmış ürünlere kıyasla saçınıza zarar vermez ve statik elektrik oluşturmaz. 

Her akşam uyumadan önce, kafa derinizdeki doğal yağların saçınızı yumuşatabilmesi için dikkatlice saçınızı taramalısınız. 

6. Düzleştiriciye ve saç kurutma makinesine dikkat edin

Düzleştiricinin ve saç kurutma makinesinin saçtaki liflere zarar verdiğini ve saçı güçsüzleştirdiğini çoktan biliyorsunuzdur. Bu şekilde saçınız daha kırılgan hale gelir ve saç uçları daha çabuk kırılır.

Bu sebeple, mümkün olduğunca bu aletleri kullanmaktan kaçının. Eğer kullanıyorsanız, seramik ya da kızılötesi materyallerin kullanıldığı, saçınıza daha az zarar veren ürünleri tercih edebilirsiniz.

7. Dengeli beslenin

Bazı durumlarda, saç uçlarındaki kırıklar vitamin, mineral, protein ve yağ asitlerinin eksikliğinden kaynaklanır. 

Gerekli besinleri almadığınızda, vücudunuz bu vitaminleri saçınızdan alır ve daha önemli işler için kullanır.

Her gün tüketmeniz gereken yiyecekler arasında:

  • Çiğ meyve ve sebzeler
  • Kuru yemişler ve çekirdekler
  • Avokado
  • Sebze
  • Yağlı balıklar
  • Tam tahıllar

8. Su için

Saç uçlarındaki kırıklar aynı zamanda vücudunuzun yeteri kadar su almamasından kaynaklanır. 

Vücudun geri kalanı gibi saçın da suya ihtiyacı vardır. Her gün en az 8 bardak su içmenizi öneriyoruz. 

Sabah 2 bardak boş mideye, 2 bardak sabahları, 2 bardak öğleden sonra, 2 bardak akşam ve her zaman yemeklerden sonra su için.

9. Kafa derinize masaj yapın

Oldukça rahatlatıcı olmasının yanında saç derisine masaj yapmak, kan dolaşımını harekete geçirir ve besinlerin saçınıza ulaşmasına yardımcı olur. 

Günde bir kez, parmak uçlarınızla dairesel hareketler yaparak saç derinize masaj yapın. Alternatif olarak, masajın tadına varmak ve tüm yararlarından faydalanmak için birine de yaptırabilirsiniz.

Kırıklardan kurtulmak için bu yöntemleri uygulayın ve etkilerini kendi gözlerinizle görün!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Aburjai, T., & Natsheh, F. M. (2003). Plants Used in Cosmetics. Phytotherapy Research. https://doi.org/10.1002/ptr.1363
  • Lee, B. S. (2012). Natural products for promoting hair growth. Section Title: Essential Oils and Cosmetics.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.