Saçlarınızı Ne Sıklıkla Şampuanlamalısınız?

· 16 Kasım, 2015
Saç uzmanları arasında bile saçlarınızı ve kafa derisini ne sıklıkla şampuanlamak gerektiği konusunda bir çok tartışma var. İdeal olarak saç ve kafa derinizin ihtiyacı olan bir şampuanlama düzeni edinmelisiniz.

Saçlarımız ve cildimiz doğal olarak sebum ile nemlenir. Sebum olmadan cildimiz kuruyup pul pul olabilir, böylece çevredeki istenmeyen faktörlere karşı hassas hale gelir. Peki eğer yağlı saçlarınız varsa ne yapacaksınız?

Günlük hijyen alışkanlıklarımız ve şampuanlama düzenimiz şampuan ve yumuşatıcılardan gelen doğal yağ üretimine olduğu kadar doğal saç ve kafa derisi gelişimimize de uygun olmalı. Genellikle saçlarımızı hergün şampuanlarız ve bunun birkaç nedeni vardır: kabul edilen batı pratikleri, istenmeyen saç yağları, ve kabul edilmiş hijyen standartları. Soru ise şurada yatıyor: Saçlarımızı ve kafa derimizi ne sıklıkla şampuanlamalıyız?

Şampuanı kullanmalı mısınız?

Her gün şampuan kullanmak aslında yeni bir alışkanlık. 1950’li yıllarda kadınlar saçlarını haftada bir kez yıkardı ve bu da genelde kuaförlerde yapılırdı. Bu, şampuanın herkesin kullanımı için artmasıyla hemen evde yıkamaya dönüştü. Ama saçları her gün şampuanlamalı mısınız yoksa 50’lerin kadınlarının bir bildiği mi vardı?

sac2

Cevap kişisel tercihlere göre belirlenir. Uzmanlar saçları ve kafa derisini sıklıkla yıkamanın iyi olmadığını düşünüyorlar. Bazıları şampuan kullanılmasının sınırlandırılmasını öneriyorlar çünkü sıklıkla saçları yıkamak aşırı sebum üretimine sebep oluyor. Bazıları ise sebumdan düzenli olarak arınmanın gözenekleri ve saç köklerini artıklardan temizlediğini ve cilde iyi geldiğini söylüyor.

Onların öğütlerine rağmen, 2007’de Avusturalyalı bir radyo sunucusu saçlarını 10 yıldan fazladır yıkamadığını itiraf etti. 500 dinleyici 6 haftalık gönüllü bir deneme sürecine girdi. %86’sı saçlarında yıkama yapmadıkları süre için olumlu veya olumsuz herhangi bir değişiklik olmadığını belirtti. 

Seçenekler

Soru hala aynı: Saçlarımızı ne sıklıkla şampuanlamalıyız? Bunun kolay bir cevabı yok, ama olası en iyi cevap saçlarınız ve derisi için doğru olanı yapmak.

Saçlarınız inceyse günlük olarak yıkama ihtiyacı duyabilirsiniz. Kalın ve kıvırcık saçlarınız varsa 3 günde bir yıkamak daha uygun olur. Bazı insanlar saçlarını şampuanladıktan sonraki gün saçlarının parladığını da farkedebilirler.

sac3

Uzmanların karar kıldığı cevap saçları haftada iki kez veya saçlarınızın ihtiyaç duyduğu kadar yıkamak. Eğer saçlarınız kalın, uzun veya kıvırcıksa yıkama, kurutma ve şekillendirmede daha fazla ilgi isteyebilir, bu durumda haftada bir kez şampuanlamalısınız. Ancak halen her gün saçlarını yıkamakta ısrarcı olan kişiler de vardır.

Sık şampuanlamaya saçlarınızın ve kafa derinizin nasıl tepki gösterdiğini fark edeceksiniz. Saçlarınızda yağlı bir tabaka hissederseniz, her gün yıkamayı tercih edebilirsiniz. Ama doğal bir şampuan seçmenizde yarar var, çünkü kimyasallarla saçlarınızı yıkamak zarar verebilir. Saçlarınız kuru ise, yoğun bir şampuanlama yerine yumuşatıcı veya saçları nemlendiren bir ürünle daha az yıkayabilirsiniz.