Saçlarınızı Ne Sıklıkla Şampuan ile Yıkamalısınız?

Saç uzmanları arasında bile saçlarınızı ve kafa derisini ne sıklıkla şampuanlamak gerektiği konusunda bir çok tartışma var. İdeal olarak saç ve kafa derinizin ihtiyacı olan bir şampuanlama düzeni edinmelisiniz.
Saçlarınızı Ne Sıklıkla Şampuan ile Yıkamalısınız?

Son Güncelleme: 08 Ocak, 2019

Şampuan hepimizin temizlik rutininde olmazsa olmazlardandır. Peki ama saçlarımızı ne sıklıkla yıkamalıyız?

Saçlarımız ve cildimiz doğal olarak sebum ile nemlenir. Sebum olmadan cildimiz kuruyup pul pul olabilir, böylece çevredeki istenmeyen faktörlere karşı hassas hale gelir. Peki saçlarınız çabuk yağlanıyorsa ne yapacaksınız?

Günlük hijyen alışkanlıklarımız ve şampuanlama düzenimiz , saç ve kafa derimizin doğal düzenine uygun olmalı.

Genellikle saçlarımızı hergün şampuanlarız ve bunun birkaç nedeni vardır: Dış görünüme atfettiğimz önem, fazla yağlanma  ve kabul edilmiş hijyen standartları.

Asıl soru ise şu: Saçlarımızı ve kafa derimizi ne sıklıkla şampuan ile yıkamalıyız?

Şampuan kullanmalı mısınız?

Her gün şampuan kullanmak aslında yeni bir alışkanlık. 1950’li yıllarda kadınlar saçlarını haftada bir kez yıkardı ve bu da genelde kuaförlerde yapılırdı.

Ama  şampuan herkesin kullanımı için piyasaya sürülünce hemen her kadın evde saçlarını yıkamaya başladı. Peki, saçlarınızı her gün yıkamalı mısınız yoksa 50’lerin kadınlarının bir bildiği mi vardı?

şampuan kullanımı

Cevap kişisel tercihlere göre değişecektir. Uzmanlar saçları ve kafa derisini sıklıkla yıkamanın iyi olmadığını düşünüyorlar.

Bazı uzmanlar da şampuan kullanılmasının sınırlandırılmasını öneriyorlar çünkü sıklıkla saçları yıkamak aşırı sebum üretimine sebep oluyor. 

Bunun yanında saç yıkamanın ve saçlarımızı sebumdan düzenli olarak arındırmanın gözenekleri ve saç köklerini artıklardan temizlediğini ve cilde iyi geldiğini söyleyenler de var.

Onların öğütlerine rağmen, 2007’de Avusturalyalı bir radyo sunucusu saçlarını 10 yıldan fazladır yıkamadığını itiraf etti.

Bu olayın üzerine 500 dinleyici 6 haftalık gönüllü bir deneme sürecine girdi. %86’sı saçlarında yıkama yapmadıkları süre için olumlu veya olumsuz herhangi bir değişiklik olmadığını belirtti. 

Seçenekler

Soru hala aynı: Saçlarımızı ne sıklıkla yıkamalıyız? Bunun kolay bir cevabı yok ama olası en iyi cevap saçlarınız ve derisi için doğru olanı yapmak.

Saçlarınız inceyse günlük olarak yıkama ihtiyacı duyabilirsiniz. Kalın ve kıvırcık saçlarınız varsa 3 günde bir yıkamak daha uygun olur. Bazı insanlar saçlarını şampuanladıktan sonraki gün saçlarının parladığını da farkedebilirler.

şampuan ile saç yıkama

Uzmanların karar kıldığı cevap saçları haftada iki kez veya saçlarınızın ihtiyaç duyduğu kadar yıkamak. Eğer saçlarınız kalın, uzun veya kıvırcıksa yıkama, kurutma ve şekillendirmede daha fazla ilgi isteyebilir, bu durumda haftada bir kez şampuanlamalısınız. Ancak halen her gün saçlarını yıkamakta ısrarcı olan kişiler de vardır.

Sık şampuanlamaya saçlarınızın ve kafa derinizin nasıl tepki gösterdiğini fark edeceksiniz. Saçlarınızda yağlı bir tabaka hissederseniz, her gün yıkamayı tercih edebilirsiniz.

Ama doğal bir şampuan seçmenizde yarar var, çünkü kimyasallarla saçlarınızı yıkamak zarar verebilir.

Saçlarınız kuru ise yoğun bir şampuanlama yerine yumuşatıcı veya saçları nemlendiren bir ürünle daha az sıklıkta yıkayabilirsiniz. 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.