Başkasıyla Paylaşmamanız Gereken 8 Güzellik Ürünü

Kulağa biraz uç bir uyarı gibi gelse de, güzellik ürünlerinizi başkalarıyla paylaşmaktan kaçınarak tehlikeleri önleyebilirsiniz.
Başkasıyla Paylaşmamanız Gereken 8 Güzellik Ürünü
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Başkasıyla paylaşmamanız gereken bir sürü güzellik ürünü vardır.

Bazen bu ürünleri arkadaşlarınızla veya ailenizle ortak kullanıyor olabilirsiniz ancak bunun cilt problemlerine ve enfeksiyon riskine yol açabileceğini unutmamak gerekir.

“Zararsız” görünür ve çoğu zaman kötü şeyler olacağını düşünmezsiniz. Ancak, makyaj malzemelerinizi başkalarıyla paylaşırsanız bulaşıcı hastalıklardan muzdarip olabilirsiniz. Bu ürünler aracılığıyla zararlı mikropları da paylaşmış olursunuz.

Bununla birlikte, pek çok insan bu riskleri görmezden gelmektedir. Bu nedenle, bu yazımızda sizinle dikkatli olmanız gereken 8 ürünü ve risklerini paylaşacağız.

Mutlaka okuyun!

1. Rimel

rimel süren kadın

Rimel, kirpiklerinizin köklerinden itibaren uygulandığında göz kapağınıza temas eden bir üründür.

Bu yüzden, enfeksiyonlar ve bakteriler rimel aracılığıyla bulaşabilir. Pek çok kez, kızaran gözlerin sorumlusu bu bakterilerdir.

 • Yani, eğer göz enfeksiyonunuz varsa rimel kullanmayı bırakmalısınız.

2. Göz kalemi

Kalem veya likit eyeliner da, rimel gibi kullanım sırasında bakterilerin bulaşmasına neden olabilir.

 • Eğer arkadaşınızın gözlerinde bir virüs veya bakteri varsa, sizin de gözünüzde enfeksiyon olma riski oldukça yüksektir.
 • En sık karşılaşılan problemerden bir tanesi keratittir. Bu, korneanın iltihaplanmasıdır.

3. Ruj ve dudak nemlendiricileri

kırmızı ruj süren kadın

Ağız, bakterilerle doludur ancak herkeste enfeksiyon yoktur.

Yine de, ruj ve dudak nemlendiricileri aracılığıyla bazı enfeksiyonların bulaşma riski vardır.

 • Bunun sebebi, bu ürünlerin cildinizle doğrudan temasta olmasıdır. Ortak kullanıldığında, boğaz ağrısı gibi enfeksiyonlu hastalıklar kişiden kişiye geçebilmektedir.
 • Bazı bakteriler, bu ürünler aracılığıyla bulaşır ve dudaklarınızdaki hassas derinin pH seviyesini değiştirir.

4. Fırça ve makyaj süngerleri

Cilt hastalıkları ve enfeksiyon riskini azaltmak için, her gün kullandığınız bu ürünleri düzenli olarak yıkamak önemlidir. Fırçalarınıza ve süngerlerinize özellikle dikkat etmelisiniz.

İlk bakışta fark edemeyebilirsiniz ancak bu ürünler mikropları ve ölü deri hücrelerini içerisinde barındırır. Birkaç gün geçtikten sonra ise bu maddeler cilt sağlığınızı etkilemeye başlar.

 • Bu sebeplerden dolayı bu ürünleri başka insanlarla paylaşmamalısınız. Özellikle, karşınızdaki insanın alerjisi, cilt hastalıkları ve akne problemi varsa özellikle dikkatli olmalısınız.
 • Yüzünüzü ne kadar fazla yıkarsanız, bu sorunlara yakalanma riskiniz de o kadar artar.

5. Deodorant

deodorant kullanımı

Deodorantlar da asla paylaşmamanız gereken ürünlerdendir. Amacının aksine, kötü kokuya ve enfeksiyonlara neden olabilir.

 • Deodorantların kişisel olması, sağlık ve hijyen açısından oldukça önemlidir. Ancak, eğer deodorantınızı arkadaşlarınız veya ailenizle paylaşıyorsanız, bakterilere maruz kalırsınız ve deodorantın yüzeyindeki partiküller sağlığınız için zararlı olabilir.
 • Bunun sonucunda da olumsuz sonuçlardan muzdarip olabilirsiniz.

6. Jilet ve tıraş makinesi

Jilet, vücudun herhangi bir bölgesindeki istenmeyen tüylerden kurtulmayı kolaylaştırmak için tasarlanan bir üründür.

Jilet, bunun kolay ve hijyenik bir yoludur ancak ne jiletinizi ne de tıraş makinenizi başka insanlarla paylaşmalısınız.

 • Jilet kullanırken kendinizi kesebilirsiniz bu nedenle dikkatli olmak gerekir. Bu durumda da, daha sonradan jiletin bıçakları üzerinde enfeksiyon oluşabilir.
 • Buna ek olarak, bu ürünler ölü deri hücrelerini yüzeyinde biriktirebilir ve bu da gözeneklerinizi tıkayabilir.

7. Tırnak makası

tırnak makası

Tırnaklarınızın sağlıklı ve güzel olmasını istiyorsanız, kendi tırnak makasınızı kullanmanız oldukça önemlidir.

Tırnak makasını ortak kullanmak normal ve önemsiz bir durum gibi görünebilir. Ancak, tırnak makası enfeksiyonların yayılmasına neden olmaktadır.

 • Parmaklarınız ve tırnaklarınızda bakteri, mantar ve virüsler birikir. Siz bunları görmeseniz bile, sorunlara neden olabilirler.
 • Tırnak makasını paylaşmak, cildinizde ve tırnak diplerinizde mantar birikme riskini artırarak siğillere ve cilt enfeksiyonlarına neden olur.

8. Kavanozdaki vücut kremleri

Elinizi krem kavanozuna her daldırdığınızda, içerisine bakterilerinizi bırakıyorsunuz. Bazı ortamlarda bu bakteriler çoğalmaktadır. Eğer bu kremi paylaşırsanız neler olabileceğini tahmin ediyor musunuz?

 • Diğer insanların da ellerinde mikroplar olacağını göz önünde bulundurun. Ayrıca, bu mikropların ne kadar zararlı olabileceğini de bilmiyorsunuz.
 • Çok endişe verici olmasa da, en iyisini sorunları önlemek için kreminizi paylaşmamak olacaktır.
 • Buna ek olarak, ellerinizi yıkamadan krem kullanmamayı da bir alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Mutlaka daha önce bu ürünlerden bir tanesini ailenizle veya arkadaşınızla paylaşmışsınızdır.

Şimdi, bu konuyla ilgili riskleri biliyorsunuz. Bu ürünleri tek başınıza kullanmaya çalışın. Veya paylaşmak dışında bir seçeneğiniz yoksa bu ürünleri dezenfekte etmek için önlem alın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Lens, C., Malet, G., and Cupferman, S. (2016). Antimicrobial activity of Butyl acetate, Ethyl acetate and Isopropyl alcohol on undesirable microorganisms in cosmetic products. International Journal of Cosmetic Science 38, 476–480.
 • Wilson, S.E., Bannan, R.A., McDonald, M.B., and Kaufman, H.E. (1990). Corneal trauma and infection caused by manipulation of the eyelashes after application of mascara. Cornea 9, 181–182.
 • Dadwal, S.S., and Ito, J.I. (2016). Herpes Simplex Virus Infections. In Thomas’ Hematopoietic Cell Transplantation: Fifth Edition, (Wiley Blackwell), pp. 1078–1086.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.