Doğal Yoldan Bit ve Sirkelerden Kurtulmak

Bitler şüphesiz çocukların başbelası ve anneler için de endişe kaynağıdır. Çocuklarınızın okula, kreşe veya parka gittiğinde bit kapması (tıbbi ismi pedikülozistir) olasıdır. Bu yazımızda, bit ve sirkelerden kurtulmak için en etkili ilaçlardan bazılarını öğrenebilirsiniz.   

Kimyasal ilaçlara doğal alternatifler

Eczaneye veya süpermarkete gittiğinizde bit ve sirkelere karşı üretilmiş geniş bir ürün çeşidiyle karşılaşırsınız. Bunların içindeki maddelerin çocuklarınıza, hele de küçüklerse, zararlı olup olmadığından asla %100 emin olamazsınız.

Kafa derisi için çok kuvvetli olabilen bu ürünler pek çok kişide alerji veya döküntü yapar. Hiçbir zaman da tam etkili değildirler çünkü ilacı bıraktığınızda bit ve sirkeler geri dönerler.

bit2

Bu nedenle evde yapılan ilaçları kullanabilirsiniz, bunlar ebeveynlerimizin ve büyük dedelerimizin kanımızla beslenen ve kaşıntı ve rahatsızlık yaratan parazitleri öldürmek için kullandığı ilaçlardır.

Bitlerden kurtulmak için ev yapımı reçeteler

Eski reçeteler çok etkilidirler ve çocuklarınızdan ve kendinizden birkaç günde o dayanılmaz bitleri uzaklaştırırlar. Bunlar bitlere karşı bilinen en doğal ilaçlardır:

  • Okaliptüs yaprağı çayı: Bunu aktarlarda hazırlanmış olarak bulabilir veya kendiniz bir avuç okaliptüs yaprağıyla evde hazırlayabilirsiniz, üstelik harika aroması burun deliklerini de açar. İki fincan suyu kaynatın, yaprakları içine atıp birkaç dakika ılıyana veya soğuyana dek bekletin. İdeal ısıya geldiğinde, bitlerin yaşadığı ve yumurtalarını bıraktığı saç kökleri ve kafa derisine nazikçe masaj yapın. Yıkayabilir veya bu şekilde bırakabilirsiniz.
  • Biberiye çayı: Bitleri uzaklaştırmada çok etkilidir. Okaliptüs çayı ile aynı şekilde hazırlayın ve uygulayın.

bit6