Çocuklar İçin Doğal Bit İlaçları

Çocuklar İçin Doğal Bit İlaçları

Son Güncelleme: 24 Mart, 2019

Kreşe ve okula giden çocukları bitlerden korumak için çeşitli önlemler almak gerekir. Ancak çocuğunuz halihazırda bit kapmışsa, evde bit ilaçları hazırlayabilirsiniz.

Kimse çocuğunun bitleneceğini aklından geçirmez ancak en temiz çocuk bile eve saçı bitlerle dolu halde dönebilir. Okullar ve parklar, bir çocuğun bit kapabileceği yerlerden bazılarıdır.

Bitleri doğal yollarla nasıl uzaklaştıracağınızı öğrenirseniz, zehirli maddeler içeren ilaçları kullanmanıza gerek kalmaz. Çocuğunuzun eve saçında bitlerle dönmesi zaten yeterince kötüyken kafasına zehirli maddeler içeren ilaçlar sürmek durumu daha da korkunçlaştırıyor.

Halen daha bazı bit ilaçları, tarımda kullanılması yasaklanmış zehirlerle yapılmaktadır. Ayrıca bit ilaçlarının büyük bir çoğunluğu yanıcıdır. Bu maddelerin çoğu, uzun süreli kullanımda veya çok küçük yaştaki çocuklarda ciddi problemlere yol açabilirler.

Herhangi bir bit ilacı kullanırsanız, en azından reçetesini dikkatle okuyun ve talimatları birebir uygulayın. İsterseniz, yazımızdaki önerileri takip ederek bitleri, evde doğal yollarla da tedavi edebilirsiniz.

Böcekleri öldürün

Mayonez çabucak, kolayca, masrafsız ve güvenli şekilde etkisini gösterecek bit ilaçları arasındadır. Marketinizden bir kavanoz mayonez almanız yeterli. Bir veya birkaç avuç dolusu mayonezi alıp çocuğunuzun kafasını mayonezle kaplayın. Kulakların arkasına ve enseye de sürdüğünüze emin olun.

Mayonezin etrafa bulaşmaması için çocuğunuzun başına plastik duş başlığı geçirebilirsiniz. Bitlerin boğulup yumurtaların parçalanması için iki saat bekleyin. Ardından, duş başlığını çıkarıp atın.

Ellerinizi sabunla, çocuğunuzun saçını da şampuanla iyice yıkayın. Saçı iyice temizlemek için iki veya daha fazla kez şampuanlayabilirsiniz.

Mayoneziniz yoksa, vazelin kullanarak aynı işlemi uygulayabilirsiniz. Bu durumda unutmayın ki saçtan vazelini çıkarmanın tek yolu bebek yağı kullanarak saçı iyice ovalamaktır. Ardından şampuan ve sıcak suyla saçı üç kere yıkamalısınız.

İsterseniz vazelini saçta bir gece boyunca bekletebilirsiniz. Bunu mayonezle yapmayın çünkü mayonez dışarda bekletildiğinde bozulur ve zehirli hale gelir. Çocuğunuz gece saçını kaşıdıktan sonra elini ağzına götürebilir.

Bit ilaçları olarak mayonez ve vazelini kullanmak istemezseniz, doğal bir bit şampuanı yapabilirsiniz. Beş çay kaşığı zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı içersine beş damla çay ağacı yağı, beş damla biberiye yağı, beş damla lavanta yağı, beş damla nane yağı ve beş damla okaliptüs yağını ekleyin.

Bu karışıma az bir miktar normal şampuan ekleyerek saça yayın. Damlamasını önleyecek şekilde sıkıca sarılmış bir havlu veya duş başlığı ile kapatın ve bir saat bekleyin. Saçı durulayın ve saç kremi kullanmayın. Bu yağlı karışımı kullandıktan sonra saçın ne kadar kolay tarandığını da göreceksiniz.

Önemli uyarılar:

1) Beş yaşın altındaki çocukların nane yağı ve okaliptüs yağını yakından solumaları halinde nefes almada yavaşlama hatta tamamen durma görülebilir.
2) Nane yağı hipertansiyonu ağırlaştırabilir.
3) Nane veya biber yağı hamilelik sırasında tehlikeli olabilir. Reçeteyi bunları kullanmadan uygulayabilirsiniz.

Yumurtaları temizleyin

Şampuanın ardından saçı ve saç derisini sirke ile durulayın. Bu sayede yumurtaların saç kılına tutunmalarını sağlayan yapıştırıcı madde eriyecektir. Ardından çocuğunuzu yakmayacak derecede sıcak suyla durulayın.

Bit ilaçları

Yumurtaların çoğu sirke ile durulama işleminden sonra yok olacaktır. Ancak kalan yumurtalarla halen savaşmanız gerekir.

Mayonez çok genç yumurtaları öldürmez çünkü bit halen yumurta içindedir ve havaya muhtaç olacak kadar gelişmemiştir. Eğer öldürmüş olsa bile, kreş ve okullar çocukları yumurtalardan tamamen temizlenene dek kabul etmezler.

Saçı normal bir tarakla tarayın. Ardından, bit ve sirkeleri uzaklaştırmak için yapılmış taraklardan kullanın. Bunları eczanelerde bit şampuanlarının yanı başında bulabilirsiniz.

Saçı kontrol edin

Bitirdiğinizi düşündüğünüzde, saç kuruyunca iyi bir ışık kaynağı altında tüm kafayı iyice inceleyin. Kuru saçta yumurtaları görmek daha kolaydır.

Yumurtalar çok küçüktür ama belli bir açıdan bakıldığında parlarlar. Saç kılının üzerine yerleşirler, en gençleri tam kafa derisinde, daha yaşlıları ise kafa derisinden yaklaşık iki santimetre uzakta bulunurlar.

Saçı küçük bölümlere ayırarak kontrol etmelisiniz. Özellikle yanlara, enseye, kulak arkasına bakmayı ihmal etmeyin. Yumurtalara rastlarsanız parmaklarınız veya bir tarak aracılığıyla çıkarabilirsiniz.

Üzerinde yumurta olan saçı kesmek de başka bir yöntemdir. Çıkardığınız her yumurtayı veya saç parçasını sirke dolu veya amonyak eklenmiş sabunlu sıcak su dolu bir kaba koymayı unutmayın.

Tekrar durulayın

Yumurta sayısının fazla olduğunu fark ederseniz saçı daha iyi temizlemek için sirke maskesi yapabilirsiniz. Yarısı sirke yarısı su olarak hazırlanmış karışıma bir havlu batırın ve çocuğunuzun başını bununla sarın, bir saat böylece bekletin. Saç kuruduktan sonra tekrar yumurta kontrolü yapın.

Kaş ve kirpikler

Kaş ve kirpiklerde yumurta varsa vazelin ile kaplayabilirsiniz. Vazelin kaş ve kirpiklere zarar vermez. Günde dört kere uygulamalısınız.

Tekrar kontrol edin

Saçı her gün kontrol edip büyüyen başka yumurtalar olup olmadığına bakmalısınız. Tek bir yumurta bile kalırsa bütün işlemi tekrar uygulamanız gerekecektir çünkü bir yumurtadan çıkan bit, günde sekiz yeni yumurta üretir.

This might interest you...
Bağırsak Parazitlerine Ev Yapımı Tedaviler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bağırsak Parazitlerine Ev Yapımı Tedaviler

Bağırsaklarınız parazit gibi davetsiz misafire ev sahipliği yapabilir. Bu yazımızda sizlere bağırsak parazitlerine karşı nasıl korunacağınızı anlat...