Hafızanızı Kuvvetlendirmek İçin Faydalı Besinler

Hafıza probleminiz varsa küçük şeyleri unutabilir, ya da büyük çaplı hafıza kayıpları yaşayabilirsiniz. Hafıza kayıpları bir anda, sebepsiz yere meydana gelebilir. Stresli ya da aşırı duygusal olduğunuz bir anda ortaya çıkabilir.

Bu yazımızda, hafızanızı etkili bir şekilde kuvvetlendirmenize yardımcı olacak son derece doğal yöntemler hakkında konuşacağız.

Öncelikle; durumsal, strese, yorgunluğa ya da dikkat dağınıklığına bağlı olarak gün içinde ufak detayları, isimleri ve tarihleri unutuyor olmamızı; daha büyük, tekrar eden, bizi büyük ölçüde etkileyen ve yaptığımız şeyleri dahi unutmamıza sebep olan unutkanlıktan ayırmalıyız. Zaman içinde bilişsel ve fiziksel yetilerimizi kaybederiz, buna rağmen kendimizi gözlemlemeliyiz. Hafıza problemi yaşayan biz olmasak bile o kişiyi kendini gözlemlemesi konusunda uyarmalıyız. Bu sayede hafıza problemlerini değerlendirmek üzere alıştırmalar da yapabiliriz.

İnsanlar arasında hafıza problemiyle savaşmak güç diye nitelendirilmektedir ve eğer düzgün bir şekilde çözümlenmezse bunalıma, depresyona ve anksiyeteye bile neden olabilir.

Eğer sağlığınızdan endişeleniyorsanız bir doktora başvurmakta fayda var çünkü hafıza problemleri başka hastalıkların da habercisi olabilir. Sorunu erken teşhis edip tedaviye mümkün olan en kısa sürede başlamak, hastalığın daha da kötüleşip ilerlemesini engelleyecektir.

Aynı zamanda beynimizi beslemek için bazı besinleri tüketebiliriz. Bunu dengeli bir beslenme programı ile başarabiliriz. Genel anlamda içinde meyve, taze yemek, sebze ve baklagil olan diyetler (beslenme alışkanlıkları), merkezi sinir sistemimizi korumak ve dengesini sağlamak için oldukça önemlidir.

Bunun yanısıra, hafızayı kuvvetlendirmesi için doğrudan önerebileceğimiz birkaç besin de bulunmakadır:

Ceviz

Şekli bile beynimizi andırmaktadır. Doğanın, sağlık problemlerimizi çözmek için bize sunduğu besinler görüldüğü üzere oldukça şaşırtıcıdır.

Cevizin içinde polifenol bulunmaktadır. Bu madde oksidatif stresle savaşmada ve bilişsel yetimizi geliştirmek için birebirdir. Aynı zamanda kalp-damar sağlığımıza da yararlıdır.

Her gün bir avuç ceviz yemek, beynimizin her daim kıvrak ve genç kalmasına yardım edecektir.

Eğer kilonuz normal seviyelerin üzerindeyse, her gün, tercihen sabahları 3 adet ceviz yiyerek bu besinden faydalanabilirsiniz.

portakal

Bira Mayası

Bira mayasının içinde sağlığımız için son derece önemli maddeler vardır. Vitamin ve mineral bakımından zengindir. Bunlar arasında B12 vitamini ve folik asit de bulunmaktadır. İki madde de hafıza için oldukça yararlıdır.

İçinde bulunan B grubu vitaminleri sayesinde bira mayası sağlık açısından etkilidir ve merkezi sinir sistemini güçlendirir. Depresyon, anksiyete, stres ve hissizlik gibi hafıza kayıplarını tetikleyen durumlara da iyi gelmektedir.

Bira mayasını tablet şeklinde veya toz şeklinde alabilir; tozunu meyve suyunuza karıştırıp içebilirsiniz.

Akdiken

Medikal özellikli bu bitki hafıza kayıpları için son derece önemlidir. Özellikle ileri yaşlarda görülen hafıza sorunlarının tedavisinde kullanılır. Vücudumuzdaki kan miktarını arttırır. Bunu yanında çeşitli sağlık problemlerinin tedavisinde de kullanılır. Akdikeni bir içecekle karıştırabilir günde en az 3 kere içebilirsiniz. Buna ek olarak özünü kullanacaksanız, kullanım talimatlarınıza uymanız gerekmektedir.