Kabızlık için Keten Tohumu

Kabızlığın en yaygın sebebi beslenmedeki lif eksikliği olsa da, bağırsak hareketlerine etki edebilecek farklı faktörler hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Bu faktörlerden bazıları; seyahat, düzen değişikliği, stres, günlük hayattaki rutinin değişmesi vb. olarak sıralanabilir. Bağırsak hareketlerinizi kolayca doğal yollardan hızlandırabilirsiniz. Böylece vücudunuz yapay laksatiflerin zararlı etkilerine maruz kalmayacak.

Kabızlığa karşı keten tohumu kullanmanın bu kadar tavsiye edilmesinin sebebi, içeriğindeki yüksek miktardaki musilajdır. Musilaj, keten tohumundaki çözünür liflerden gelir. Keten tohumu suyla temas ettiğinde, musilaj serbest kalıp suyun kıvamını arttırır.

linseed

 

Kabızlık Tedavisi için Kullanımı

Bu sebeple; kabızlığı hafifletme amacıyla, keten tohumunun en çok tavsiye edilen tüketim şekillerinden biri, geceden bir bardak suya bol miktarda keten tohumu koyup sabah bu tohumlu suyu aç karnına içmektir.

Bu yöntemi uyguladıysanız ve suyun kıvamından hoşlanmadıysanız, (yoğunlaştığı için) tohumları; süt, meyve suyu, yoğurt ve hatta salatalarla karıştırmanızı öneririz. Böylece, karıştıracağınız yiyeceğin zengin tadı sayesinde, yemesi daha kolay olacaktır. İşte bu süreçte müsilaj, bağırsaklardaki su bulunan bölgede harekete geçeceğinden, inanılmaz etkilerini göreceksiniz.

Müsilaj Nasıl Çalışır?

Müsilaj, dışkılamayı sağlayan bir çeşit karışım oluşturur. Bu karışım, müsilajın bağırsaklardan daha hızlı geçmesini sağlar. Keten tohumu yemenin, diğer laksatifleri kullanmaktan bu kadar farklı olmasının sebebi bu dışkılama sürecidir. Laksatifler, vücudunuzda alışkanlığa neden olur ve doğal bağırsak hareketlerini gerçekleştirebilmesi için bir şekilde laksatiflere bağımlı olmasına yol açar.

run

Sonuç olarak, keten tohumunun çeşitli hastalıklar için en faydalı ve koruyucu besinlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Keten tohumunun yalnızca acil durumlarda değil, düzenli olarak yenmesi mühimdir. Unutmayın; vücudunuz bir makine gibi çalışır ve tüm işlevlerini kusursuz olarak yerine getirebilmesi için, her bir parçası olabildiğince sağlam olmalıdır.