En İyi Doğal Laksatifler

Kabızlık şikayetiniz varsa ya da kilo vermek istiyorsanız, bu doğal laksatifleri es geçmemelisiniz. Tüketebileceğiniz maksimum miktarı kesinlikle unutmamalı, tavsiye edilenden fazla tüketmekten kaçınmalısınız; zira dikkat etmezseniz sindirim sistemi bozukluklarıyla karşılaşabilirsiniz. Bunu aklınızın bir köşesinde tutun ve doğanın sunduğu en iyi laksatifler üzerine olan bu makalemizi okumaya devam edin.

Laksatif etki yapan yiyecekler

Bu yiyecekleri düzenli aralıklarla tüketir ve beslenme planınıza eklerseniz, muhtemelen her gün tuvalete çıkamamaktan kaynaklanan ‘şişkinlik’ veya ‘ağırlık’ hissinden kurtulacaksınız. Şu yiyecekleri her fırsat bulduğunuzda tüketin:

Muz

Zengin lif içeriği sayesinde, mükemmel bir doğal laksatiftir ve sindirimi hızlandırmaya yardımcı olur. Ayrıca harika bir besin maddesi içerir: potasyum. Her gün bir muz yemeniz, bağırsaklar için gerekli olan elektrolitlerin yenilenmesini sağlar. Muz ayrıca, bağırsaklarda iyi huylu bakteri üreten bir bileşen olan fruktooligosakkaritlerden içerir.

Elma

Laxatives-2

Aloe veranın harika bir müshil olduğunu biliyor muydunuz? Hem de, kabızlık dışında daha pek çok şifalı özelliği daha vardır. Aloe vera yapraklarının %99unu su oluşturur ve kalan %1lik kısım da 75ten fazla besin maddesi içerir. Aloe vera suyunu günlük olarak kullandığınızda çok iyi sonuçlar elde edeceksiniz.

Baharatlar

Zencefil, safran ve kırmızıbiber sindirime yardımcı olur ve muhteşem bir şekilde laksatif etki yapar. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlamak için, taze zencefil çayı içilebilir. Safran, karaciğerdeki toksinlerin vücuttan atılmasını destekler ve yiyeceklerdeki karsinojen maddeleri yok eder. Kırmızıbiber ise, mide suyu ve sindirim enzimlerinin oluşumunu arttırır.

Turunçgiller

Başta portakal olmak üzere, limon ve greyfurt; muhteşem birer arındırıcıdırlar, vücudu toksinlerden arındırmaya yardımcı olurlar. Bu meyvelerde bulunan C vitamini, toksinleri sindirilebilir hale getirir. Yalnızca bir portakal, günlük olarak alınması gereken lif miktarının %15’ini karşılar.

Havuç

Tıpkı elma gibi, havuç da pektin içerir ve sindirim sistemi için gerekli olan lifi sağlar. Bağırsakların kasılmasını sağlar ve vücudu toksinlerden arındırır.

Soğan

Laxatives-3

İçeriğindeki kuersetin adı verilen bileşen sayesinde soğan, vücuttan tortuların atılmasında oldukça etkilidir. Ayrıca folik asit, E ve C vitaminleri, potasyum ve lif içerir.

Sarımsak

Bu küçük yiyeceğin ufak bir porsiyonu, toksinlerden arındırarak karaciğerin temizlenmesine yardımcı olan selenyum ve alisin maddelerini içerir. Ayrıca mide kanserini önlemek için, yemeklerinize çiğ sarımsak ekleyebilirsiniz.

Brokoli ve Karnıbahar

Bu iki sebze, vücutta daha fazla enzim üretilmesini sağlayan glukosinolat miktarını arttırır. Vücudu zararlı maddelerden arındırır. Daha doğal ve kolay şekilde tuvalete çıkmanızı sağlar. Bağırsak içindeki dışkıyı yumuşatan lahana da bu gruba dahil edilebilir.

Domates

Domates; bol miktarda A, C ve K vitamini içeren harika bir laksatiftir. Vücudun günlük lif ihtiyacının %10’unu karşılar. Ayrıca, kolon kanserine karşı koruyan bir antioksidan olan lipozene maddesinden içerir.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fotoğraflar, Sean MacEntee, Studio Tdes, Olga Berrios, Daniel R. Blume, Jinax ve Larry Jacobsen izinleriyle kullanılmıştır.