Bağırsakları Temizlemenin Doğal Yolları

Bağırsakları Temizlemenin Doğal Yolları

Son Güncelleme: 28 Eylül, 2018

Bağırsakların içinde vücudun tüm fonksiyonlarını etkileyebilecek kadar zararlı atık bulunabilir. Kolon olarak da bilinen bağırsaklar düzgün şekilde temizlenmediklerinde sağlık sorunlarına sebep olabilirler. Bu nedenle bağırsakları temizlemek, sağlık açısından çok önemlidir.

Vücutta ve bağırsaklarda toksinlerin birikmesine neden olan unsurları öğrenip bu birikmeyi engellemek ,sizi bir çok açıdan daha sağlıklı bir birey haline getirecektir.

Bağırsak Temizliği ile İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Eğer hafif kabızlıktan şikayetçiyseniz ve bağırsaklarınızı temizleyip rahatlatmak istiyorsanız, boşaltımı kolaylaştırmak ve karnınızı yumuşatmak için bol lif içeren yiyeceklerle beslenmeye özen göstermeniz yeterlidir.

Ancak bu yöntemin bağırsak duvarlarına çok önceden takılıp kalmış eski atıkları sökmesi çok zordur. 5 gündür kabızlık çeken ortalama bir birey, vücudunda 15 çeşitten fazla öğünün atıklarını taşıyor demektir.

Bağırsakları temizlemek tüm vücut için çok yararlıdır. Çünkü bu temizlik, parazit oluşumundan bile daha uzun zaman önce tüketilmiş gıdaların atıklarına kadar vücut için gerekli olmayan ve bağırsakları tıkayabilecek her şeyi temizler.

İyi bir kolon temizliği ve uygun bir beslenme düzeni bağırsakları tertemiz yapar. Bu, vücudu ve iç organları iyileştirmekle kalmaz, daha huzurlu hissetmeye, daha rahat uyuyup daha kolay nefes almaya yardımcı olur.

Aynı zamanda ağız ve ter kokusunu önler ve sivilcelerin azalmasına yardımcı olur. Kolon temizliğinin abdominal ve karaciğer bezlerini, özellikle de pankreası uyarıcı bir etkisi de vardır.

Bağırsakları temizlemek, besinlerin daha iyi emilip özümsenmesini sağlar.

bağırsak

Kolon temizliği ile ilgili dikkat edilmesi gereken noktalardan en önemlisi, müshil türü ilaçları kullanmamaktır. Müshil ve müshil yerine geçen maddeler, içlerinde çok fazla toksin barındırırlar ve vücuda daha fazla zarar verirler.

Müshil almak yerine yapabileceğiniz en iyi şey sindirime doğal yoldan yardımcı olan gıdalar tüketmek ve lavaj ve enema gibi yollarla bağırsakları temizlemektir. Kabızlık sorununuzu müshil ilacı almak yerine bu yollarla çözmeyi deneyebilirsiniz.

Bu konuda dikkat etmeniz bir diğer önemli nokta ise, müshil gibi dışarıdan edinilen önlemleri kullanmaya çok fazla alışmamaktır.

Bağırsaklarınızı temizlemek ve boşaltım yapmak için sürekli uygulanan herhangi bir yöntem, bir süre sonra vücutta karşı etkiye neden olacaktır.

Bir hafta boyunca hem sağlıksız hem de  aşırı beslenip, ardından haftada bir kez bağırsakları temizlemek de iyi bir fikir değildir. Çünkü vücudun doğal ve en sağlıklı hali, her şeyin dengeli miktarda olması ve vücudun kendi sistemini temizlemesidir.

Bağırsakları temizlemek için yukarıdaki teknikleri kullanmak yerine, vücudu temizleyici yiyecekler de tüketebilirsiniz. Aşağıda bu yiyeceklerden bahsedeceğiz.

Bağırsakları Temizlemek İçin Vejetaryen Tarifler

Bu yazıda vereceğimiz besinler ve tarifler, bağırsaklarınızı ve sindirim sisteminizi etkili ve kolay bir şekilde temizlemeye yardımcı olacaktır.

Bunun için her şeyden önce beslenme şeklinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Günlük öğünlerinizi mevsimlik meyve, sebze, baklagil ve kuruyemiş ağırlıklı yemeyi ihmal etmeyin.

Bu yiyeceklerle beslendiğinizde, bağırsaklarınız temizlenecek ve bu da dolaylı yoldan böbrek ve karaciğerinizin temizlenmesine yardımcı olacaktır. Bu değişiklikler genel sağlığınızı da düzeltecek ve iç organlarınızın daha iyi çalışmasına katkıda bulunacaktır.

Kolonu temizleyen pratik bir içecek için; iki portakal, 7 adet çilek, çekirdekleri çıkarılmış 3 şeftaliyi küçük küçük kesin. Bu karışım, bağırsaklarınızı temizlemenin yanı sıra solunumunuzu kolaylaştırmaya da yardımcı olur.

Ayrıca depresyona iyi geldiği de kanıtlanmıştır. Bu karışım için bütün malzemeleri beraber karıştırıcıdan geçirmeniz yeterlidir.

Hazırladığınız bu meyve suyunu kahvaltıdan önce, bekletmeden için. 1 saat sonra her zamanki gibi kahvaltınızı yapabilirsiniz. 9 gün boyunca bu yöntemi uygulayın.

portakal suyu sıkacağı

Bazı baharatlar ve bitkiler de bağırsağı temizlemeye yardımcı olur. Aşağıda bunlardan birkaçından bahsedeceğiz.

Kutsal Kabuk (cascara sagrada) 

Bu bitki aslında bir tür ağaç kabuğudur. İspanyollar bu bitkiyi kullanmayı, 16 yüzyılda Kuzey aborjinlerinden öğrenmişlerdir.

Kolonun kasılma hareketini tetikleyen antrakinon isimli bir madde içeren bu bitki sayesinde vücut tuvalete çıkma hareketini taklit eder.

Eğer hassas bir sindirim sistemine sahipseniz, bu kabuğu kullanarak bağırsaklarınızda kalan fazla atıkların atılmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Karnıyarık Otu (plantago ovata)

İran ve Hindistan’da yetişen bir bitkinin kabuklarının ezilmesiyle elde edilen bu baharat, alternatif tıpta da kullanılmaktadır. İçerdiği yüksek oranda lif sayesinde bağırsakları temizlemeye yardımcı olur.

Bitkinin demlenmesiyle ortaya çıkan jelimsi yapı, bağırsak duvarlarına yapışarak toksinleri süpürür ve böylece kolonu temiz tutmaya yardımcı olur.

sindirim sistemi temizlemek için karnıyarık otu

Hatmi (Althaea Officinalis)

Ebegümecigillerden bir bitki olan hatmi, antik Yunan’da da kullanılırdı. İsmindeki Altho Yunanca’da “iyileştirmek” anlamına gelir.

Mucilage (yapışkan sıvı) adı verilen şeker molekülleri içeren bu bitki, kolon duvarını jelimsi bir tabakayla kaplayarak temizler.

Kabuk Tarçın 

Çin tarçını olarak da bilinen bu bitki, Büyük İskender sayesinde Avrupa’ya gelen ilk bitkidir. Avrupa’dan önce bu bitkiyi Mısır ve İsrailliler kullanmıştır.

Kuzeydoğu Çin’de yağı, kabuğu ve çiçekleri için yetiştirilir ve sindirim sistemi üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Mide ve karın zarı sağlığını korunmasına yardımcı olan kabuk tarçın, dokuların sağlığı için çok önemlidir.

Bağırsakların Temiz Kalması İçin Öneriler

  • Haftada 8 ila 10 porsiyon meyve tüketin ve çok lif içeren, özellikle kırmızı meyveleri seçmeye özen gösterin.
  • Haftada 2 ila 3 kez, tam tahıllı karbonhidratlar tüketin.
  • Kolon temizleyici özelliği olan, yani bol protein ve lif içeren yiyecekler tüketin.
  • Yağlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durun.
  • Yemeklerinize çekilmiş keten tohumu ekleyin.
  • Her gün egzersiz yapmaya çalışın. En azından günde yarım saat yürüyüş yapın.
  • Günde en az 2 litre su tüketin.

Fotoğraflar, bertholf, whologwhy, Jason Hickey, Kim Knoch ve DieselDemon izinleriyle kullanılmıştır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.