Diyabete Karşı Savaşmak İçin Tarçınlı Ev Reçetesi

Tarçın her ne kadar diyabeti kontrol altına almada çok etkili olsa da, tıbbi bir tedaviyi takip ediyorsanız olası yan etkilerinden kaçınmak için tüketmeden önce doktorunuza danışın.
Diyabete Karşı Savaşmak İçin Tarçınlı Ev Reçetesi
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Tarçın, tarçın ağacından elde edilen bir baharattır. Yüzlerce yıldır, insanlığın beslenme alışkanlıklarının bir parçası olan, şifalı ve gastronomik bir bileşendir.Bu makalede diyabete karşı savaşmak için tarçını nasıl kullanabileceğinizden bahsedeceğiz.

Günümüzde hala yemeklere özel bir lezzet ve koku vermesi amacıyla kullanılmaktadır; bunun yanı sıra, diyabete karşı savaşmamıza yardımcı olan birçok ev reçetesi tarifinde yardımcı bileşen olarak da yer alır.

Tarçın, sahip olduğu yüksek besin miktarı ve aktif içeriği nedeniyle, diyabetli hastaların kanındaki glikoz seviyelerini kontrol etmek amacıyla kullanılır. Bu etkileri için daha fazla bilimsel kanıt gerekli olsa da, tarçının düzenli tüketimi, bu tarz vakaları kontrol altına almada ilginç faydalar sağlayabilir.

Diyabet Nedir?

parmaktan diyabet kontrolü

Tip 1 diyabet, kanda fazla şeker birikmesiyle tanımlanan kronik bir hastalıktır. Bu durum, organizmanın glikozu doğru şekilde kullanmasını engelleyen bir bozukluktur.

Glikoz, sağlıklı bir yaşam sürdürmek için gerekli olan bir maddedir. Bununla birlikte, doğru bir şekilde işlenmemesi durumunda, kanda birikerek tüm vücut üzerinde olumsuz bir etki yaratır. Hastalığın nasıl geliştiğine bağlı olarak birkaç farklı diyabet türü vardır:

 • Tip 1
 • Tip 2
 • Gizli diyabet
 • Gebelik diyabeti

Diyabetin Nedenleri

 • Diyabet; vücut insülin kullanma yeteneğini yitirdiğinde ya da pankreasta çok az üretildiği zaman ortaya çıkar.
 • Tip 1 diyabetin kanıtlanmış, belirli bir nedeni yoktur. Gelişimi bağışıklık sisteminde meydana gelen bir problem ve insülin üreten hücrelerin bozulması ile ilişkilendirilir.
 • Gizli diyabet gibi birçok Tip 2 diyabet vakası, insüline direnç veya onun düşük üretiminden kaynaklanmaktadır.
 • Hamilelikte ortaya çıkan diyabet durumunda ise, insülin hücrelerine direnç gösteren hormonal faktörler söz konusudur.

Risk faktörleri

Bazı faktörler, diyabet riskinin artmasına neden olur. En yaygın olanları şunlardır:

 • Ailede diyabet geçmişi,
 • Aşırı kilolu, obez ya da hareketsiz yaşam tarzına sahip olmak,
 • Bağışıklık sisteminde zararlı hücrelerin varlığı,
 • Anormal kolesterol ve trigliserit seviyeleri.

Diyabete Karşı Savaşmak İçin Neden Tarçın Kullanmalısınız?

tahta kaşıkta atrçın tozu

Tarçın, diyabetin kademeli olarak kontrol altına alınmasına yardımcı olabilen bir baharattır. Her ne kadar mucizevi bir tedavi yöntemi olmasa da, onu, beslenme planınıza düzenli olarak dahil etmek, kanınızdaki glikoz seviyelerini düzenlemede size çok yardımcı olur.

Bu, 2003 yılında yayınlanan bir araştırma tarafından kanıtlanmıştır. Bu araştırmaya, Tip 2 diyabeti olan 60 hasta katılmış ve her biri günlük diyetleri kapsamında 1-6 gram tarçın tüketmiştir.

 • 40 günlük tedavi ve araştırmanın sonunda, hastaların glikoz seviyeleri %18 ile %29 arasında azalmıştır.
 • Buna ek olarak, araştırma sonuçları, diyete dahil edilen tarçının diyabet ve kalp damar hastalıklarına ilişkin problemlerin risk faktörlerini de azaltabileceğini kanıtlamıştır.

Diyabete Karşı Savaşmak İçin Tarçın Nasıl Kullanılır?

diyabete karşı tarçın çayı

Tarçının birçok türü vardır. Ancak bu özel amaç için önerileni Seylan tarçınıdır. Genel olarak, tarçının günlük tüketim dozuna dikkat etmek önemlidir; çünkü bu baharatın aşırı tüketimi ters etkilere neden olabilir.

Her gün 3 veya 4 gram tarçın, sözü geçen faydaları elde etmek için yeterlidir. Birçok insan, tarçını, içecek ve tatlılara ekleyerek tüketmeyi tercih eder. Bunlar geçerli seçenekler olsa da, reçete amacıyla çayını hazırlamak en iyisidir.

Diyabete karşı tarçın çayı için malzemeler

 • 1/2 çay kaşığı tarçın (2 g)
 • 1 su bardağı (250 ml)

Hazırlanışı

 • İlk olarak, tarçını bir bardak kaynar suya ekleyin ve üzerini kapatın.
 • 5-10 dakika demlenmesi için bekletin ve süzün.
 • Sabahları aç karnına için ve öğleden sonra bunu tekrarlayın.
 • Not: Diyabet için hali hazırda bir tedavi uyguluyorsanız, bu reçeteyi denemeden önce doktorunuza danışın.

Diyabet, kesin tedavisi olmayan, karmaşık bir hastalıktır. Buna rağmen, diyabet hastaları günlük alışkanlıklarını iyileştirirlerse normal bir yaşam sürdürebilirler.

Tarçının faydalarından yararlanmanın yanı sıra, beslenme planınıza özen göstermek de oldukça önemlidir. Komplikasyonlara maruz kalmamak için, işlenmiş şekeri diyetinizden çıkarmanız gerekir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Khan, A., Safdar, M., Ali Khan, M. M., Khattak, K. N., & Anderson, R. A. (2003). Cinnamon Improves Glucose and Lipids of People with Type 2 Diabetes. Diabetes Care. https://doi.org/10.2337/diacare.26.12.3215
 • Khan, A., Safdar, M., Ali Khan, M. M., Khattak, K. N., & Anderson, R. A. (2003). Cinnamon Improves Glucose and Lipids of People with Type 2 Diabetes. Diabetes Care. https://doi.org/10.2337/diacare.26.12.3215
 • Qin, B., Panickar, K. S., & Anderson, R. A. (2010). Cinnamon: Potential role in the prevention of insulin resistance, metabolic syndrome, and type 2 diabetes. Journal of Diabetes Science and Technology. https://doi.org/10.1177/193229681000400324

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.