Konserve Gıda Tüketmenin Tehlikeleri

Süpermarketlerde bulunan gıdaların büyük bir kısmı konservelerde satılır. Bu çok normal ve sağlıklı gibi görünebilir. Ancak, çeşitli çalışmalar bu malzemenin sağlığa zararlı toksik bir bileşen oluşturduğunu göstermiştir. Aşağıdaki makalede konserve gıda tüketmenin tehlikeleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Konserveler bizfenol A reçinelerinden oluşan özel bir kaplamaya sahiptir. Bu maddenin ismini hatırlamak o kadar da önemli değil. Ancak bilmeniz gereken, bunun vücutta biriktiği ve etkilerinin hiç de iyi olmadığıdır. Harvard Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir çalışma, beş gün boyunca konserve çorba tüketen insanların idrarında bolca bizfenol maddesine rastlandığını göstermiştir. Bunun ardından beş gün konserve çorba tüketilmedikten sonra aynı ölçümler gerçekleştirildiğinde bu maddeye rastlanmamıştır.

Bizfenol Toksik midir?

Bizfenol A (BPA) pek çok bilim adamı tarafından incelenmiştir. Medical Association Journal süreli yayını, bu bileşenin plastik, reçine ve konserve kutular üretmek için kullanıldığını belirtir. Amerika Birleşik Devletleri’nde hazırlanan bir rapor bebeklerde, çocuklarda ve fetüslerde yüksek BPA seviyelerin bulunduğunu göstermiştir.

konserve2

Kanada dünyada bunu bir toksik madde olarak ilan eden ilk ülke olmuştur. Onu Avrupa Birliği takip etmiştir ve orada bu ürünün biberon üretiminde kullanımı yasaklanmıştır. Ancak BPA reçinesi, gıdaların ve içeceklerin yerleştirildiği metal tenekelerin kaplamasında olduğu gibi diğer ürünlerin üretiminde halen kullanılmaktadır.

Vücutta bizfenol A birikiminin zararlı etkileri hakkında halen yeterince kanıt bulunmamaktadır. Hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen deneyler endişe verici sonuçlar göstermiştir. Örneğin, BPA’nın bir endokrin engelleyicisi olduğu görülmüştür. Bu da onun hormonal sistemi etkileyebileceği anlamına geliyor. Bu ürün diyabet, kalp damar hastalıkları ve obezite ile ilişkilendiriliyor.

Bu nedenle, sorun konservelerin ne içerdiğinden öte (elbette ne içerdiklerine de dikkat etmenizde yarar var), konservelerin içerisindeki gıdanın bizfenol A ile temas etmesidir. Bazı deneyler sayesinde bilim adamları BPA maddesini konserve ürünlerden tamamen elimine etmeye veya bu maddeyi içeren ürünlerin satılmasına engel olmaya çalışıyor.

Konserve Gıdaların Riskleri

Konserve ürünlerin dışında, BPA aynı zamanda plastik ve vakumla paketlenmiş gıdalarda da bulunmakta. Bunu içermeyen tek ambalaj veya kaplar cam ve kağıttan oluşur (gıdanın tadının paketleniş biçimine göre nasıl değiştiğini hiç düşündünüz mü?).

Gıdaları paketleme, saklama ve işlemede kullanılan sentetik kimyasal ürünler de sessiz düşmanlardır. Kimse ne tükettiğinin veya bunların kendi sağlıkları (veya sevdiklerinin sağlığı) üzerindeki etkisinin ne olacağının farkında değil. Bu bileşenlerin büyük bir çoğunluğu pek bir işe yaramamaktadır ve bu nedenle sorun olmadan gıdadan filtrelenebilir.

Sıkça konserve gıda tüketen insanlar yukarıda da belirttiğimiz gibi obezite, hormonal değişiklikler, kalp sorunları ve diyabete neden olan bu maddelere daha sık maruz kalır.

konserve6