Kadınlarda Kalp Hastalıklarının Belirtileri

Kalp hastalıkları günümüzde başlıca ölüm nedenleri arasında yer alır. Özellikle kadınlarda, belirgin bir özellik göstermeden ilerlediklerinden, ne kadar ufak da olsalar  semptomları bilmek önemlidir. Bu yazımızda sizlere, kadınlarda görülen başlıca kalp hastalıklarının semptomlarını basit ve açıkça anlatmak istiyoruz.

Koroner kalp hastalıklarının nedenleri cinsiyete bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Kadınlar genelde yaşam tarzlarına bağlı olarak daha yüksek risk altındadırlar. Bazen kendilerini yorgun hissettiklerinde bunu günlük koşuşturmanın stresine bağlayabilirler, ancak bu kalp hastalığı belirtisi de olabilir. Bunlar kadınların akılda tutması gereken küçük detaylardır.

Kadınlarda Kalp Hastalıkları: Ne Gibi Semptomlar Olabilir?

1. Anjina (Göğüs Ağrısı)

kalp2

 • Anjina, zengin oksijenli kan kalp kaslarına yeterince ulaşmadığında olur.
 • Erkeklerde kollara uzanan çok güçlü bir baskı hissi olarak görülür. Kadınlarda ise değişik şekillerde ortaya çıkar; boyun, çene, boğaz, karın ve hatta sırtta bölgesel ve tarif edilemeyen bir baskı ve yanma hissi olarak ortaya çıkar. Erkeklerdekine oranla daha daha yaygındır.
 • Bir başka önemli bilgi: Erkekler anjina ağrısı çektiklerinde fiziksel aktivite sırasında daha çok ağrı hissederler ancak dinlenirken ağrı hafifler. Kadınlarda ise tam tersidir, onlarda aksine  anjinanın uyku esnasında ortaya çıkması daha olasıdır.
 • Duygusal sorunların, gerginliğin ve anksiyetenin kadınlarda bu tür kalp hastalıklarını tetiklediğini gösteren başka etkenler de vardır.

2. Kalp Krizi Semptomları

blockedartery

 • Kalp yetmezliği, kalbin vücuda kan pompalamada yetersiz olmasıdır. Günlük işleri yaparken zorluk hissi olur.
 • Bu kadınları nasıl etkiler? Bacaklarınıza, ayak bileklerinize ve boynunuzdaki damarlara dikkat edin. Eğer şişmişlerse ve çok yorgun hissediyorsanız doktorunuza başvurmanızda fayda var.

4. Kırık Kalp Sendromu veya Strese Bağlı Kardiyomiyopati

kalp5

 • Kırık kalp sendromu veya strese bağlı kardiyomiyopati, akut koroner sendroma çok benzeyen geçici bir kardiyomiyopatidir, ama geri dönüşlüdür ve genelde iyi teşhis edilir. Genellikle kadınları daha çok etkiler, bu nedenle aklınızda tutmalısınız.
 • Bu sendrom, aşırı duygusal stresin kalbin çalışmasını etkilemesi sonucu olur. Atardamarların tıkandığına dair bir belirti olmaz ama semptomlar kalp krizindekilere çok benzer.
 • Son zamanlarda tanı konabilen kalp hastalıklardan birisidir ve pek çok sonucu vardır. Ciddi duygusal stresle ilişkilidir: kayıplar, günlük yüksek anksiyete, kişisel problemler…
 • Bu derece stres, aşırı uyarıya bağlı olarak kalbin sol ventrikülünün ucunda şişmeye yol açar.
 • “Kırık kalp” denen bu sendromun belirtileri yorgunluk ve halsizliktir. Eğer hayatınızda çok komplike bir durumla karşı karşıyasanız ve sürekli halsizlik hissediyorsanız, doktorunuza görünün. Bu hastalıkla ilişkili ölüm oranı düşüktür ancak bu kalbinizin fonksiyonlarının bozulduğu gerçeğini değiştirmez.
 • Bu hastalık özellikle kadınları etkiler, bu da kişisel ve duygusal problemlerin ruh halinizde ne kadar çok etkisi olduğunu gösterir. Duygularınızı kontrol etmeyi, rahatlama teknikleri uygulamayı, geriliminizi azaltmak için egzersiz yapmayı öğrenmelisiniz. Sağlığınız için bunlar temeldir, unutmayın!