Kırık Kalp Sendromu: Kadınlarda Kardiyomiyopati

· 15 Ocak, 2016
Bu hastalığın semptomları kalp krizi ile neredeyse aynı fakat ondan biraz daha hafif. Çok ciddi bir hastalık olmamasına rağmen yine de dikkat etmekte fayda var.

Kırık kalp sendromu. Ne kadar şiirsel görünse de, gerçekte hiç de öyle değil. Doktorlar, kardiyomiyopatinin bir türü olan bu hastalığın özellikle kadınları etkilediğini söylüyor. Aynı zamanda Takotsubo (stres) kardiyomiyopatisi olarak da bilinir, ve belli başlı semptomlarının bilinmesi daha iyi olur.

Bugünkü yazımızda sizi hem sağlığınız için hem de iç rahatlığınız için, bu rahatsızlığı öğrenmeye davet ediyoruz. Eğer çok fazla sorumluluk alan birisiyseniz ve gün içinde strese ve anksiyeteye maruz kalıyorsanız, aşağıdaki önemli bilgileri lütfen okuyun!

Kırık kalp sendromu nedir?

Aksilikler veya hayal kırıklıkları, sevilen birinin kaybı veya gün geçtikçe daha da artan stres sizi kalp krizi gibi bir sorunun sınırına itebilir. Öncelikle bunun bir “kalp sıkıntısı” olduğunu ve kalp krizi kadar ciddi olmadığını belirtmeliyiz.

Takotsubo kardiyomiyopatisi hala çok fazla bilgimiz olmayan bir hastalıktır. Önce 1990’larda Japonya’da tanımlanmıştır ve adının bu olmasının sebebi de bu kardiyomiyopatinin kalp kaslarının deformasyonuna sebep olması ve sonucunda kasların görüntüsünün Japon balıkçıların ahtapotları yakalamak için kullandığı alete benzemesidir.

Üzüntü gibi negatif duygular, acı çekmek veya kronik stres kalbimizin sol karıncığının deformasyona uğramasına sebep olarak koroner atardamarların daralmasına neden olur. Acı ve sanki boğuluyormuş gibi bir his duyarsınız, fakat ölüm oranı çok düşüktür – %5 oranlarında seyreder. Fakat yine de bu kalp rahatsızlığının farkında olmalısınız.

Kırık kalp kardiyomiyopatisine ne sebep olur?

kalp

  • Uzmanlara göre, bu hastalıktan muzdarip olanların %90’ı yüksek strese maruz kalan kadınlardır. Unutmayın, stres metabolizmanızda ve vücudunuzda değişikliklere sebep olur. Büyük miktarda kateşolamin salgılanarak, çok yüksek bir seviyeye ulaştığında kalp kaslarınız için zehirli hale gelir.
  • Durumsal stres, anksiyete ve duygusal şok bu tarz hastalıkları tetikleyebilecek adrenalin patlamasına sebep olabilir.
  • Nefes alamıyormuşsunuz gibi ve sanki birisi sizi boğmaya çalışıyormuş gibi hissedersiniz. Bu konjestif bir kalp yetmezliğidir ve elektrokardiogramda (ekg) çok iyi görülür. Akut kalp krizine çok benzer, fakat daha hafif sonuçlara sebep olur.

Kırık kalp sendromunun semptomları nelerdir?

koltuk

  • Semptomlar aniden ortaya çıkabilir, özellikle de yoğun bir duygusal patlama yaşıyorsanız. İlk başınıza gelen, yoğun bir göğüs ağrısı ve nefes almanızı engelleyecek bir yanma hissi olacaktır.
  • Soğuk soğuk terleme ve sol kolda ağrı da çok yaygındır. Bu semptomlar normal kalp krizinin semptomlarına çok benzer.
  • Kötü bir haber aldığınızda veya negatif bir durumla karşılaştığınızda üstteki semptomları yaşayabilirsiniz, kalp de yüksek seviyedeki kateşolamin ve adrenaline tepki gösterir, bu da kalbin zarar görmesine sebep olabilir. Unutmayın ki, negatif duyguların ve stresin zamanla ve yavaşça birikimi kalbin sağlığını etkileyebilir. Bu tip durumların sonuçlarını nasıl görebilirsiniz? Mesela yorgunluk ve kırgınlık seviyenize dikkat edin, eğer merdivenleri normal bir hızda çıkarken nefesiniz kesiliyorsa bu bir uyarı olabilir. Çene veya sırtınızdaki ağrı bu tip rahatsızlıkların habercisi olabilir. Kalbiniz bu durumlarda normalden daha çok kan pompalar. Ayrıca öğleden sonraları hep kendinizi yorgun hissediyorsanız ya da bacaklarınız sık sık şişiyorsa, bunlara da dikkat etmelisiniz.

Kırık kalp sendromunu önleyebilir misiniz?

kelebek

Üstteki bilgilerin çoğu size uyarı niteliği taşıyor. Neden bu tip kardiyomiyopati özellikle kadınları etkiliyor? Çünkü uzmanlar bize stresten en çok kadınların etkilendiğini söylüyor. Erkekler daha düşük stres seviyelerinde seyrediyorlar, fakat stres ile daha zor başa çıkıyorlar. Bu da onların ölümle sonuçlanabilecek kalp krizi geçirme ihtimalini arttırıyor.

  • Stres genellikle kendini baş ağrısı, kas-iskelet problemleri veya küçük kardiyak lezyonlarla gösteriyor; bunlar da Takotsubo hastalarında görülebilen semptomlar. Kadınlar stresle ve anksiyete ile başa çıkma konusunda erkeklerden daha başarılı oluyor. Nasıl olduğunu öğrenmek ister misiniz?
  • Daha iyi iletişim kurabiliyoruz. Düşüncelerimizi, hislerimizi ve problemlerimizi kelimelere dökmek konusunda daha başarılıyız. Biriyle konuşmak stresi daha çabuk azaltıyor.
  • Daha hassasız ve sezgilerimiz erkeklerinkine oranla daha kuvvetli. Bu da bir problemle karşılaştığımızda, bir çok açıdan bakabilme yeteneğimizin olması demek. Fakat bunu yapabilmek için, daha iyimser ve açık olmalı, aynı zamanda doğru motivasyona sahip olmalısınız.
  • Günlük meselelerinizi halletmeye çalışın ve birikmelerine izin vermeyin. Kadınların genelde çok fazla sorumluluğu vardır, mesela: iş, çocuklar, yaşlı ebeveynlerimiz… Eğer kendinize ihtiyacınız olan zamanı ayırmazsanız, mutsuz olabilirsiniz. Günlük hayatınızda küçük değişikler yapmaya çalışın ve kendinize mutlu olmayı hakettiğinizi hatırlatın. Kendinize dikkat edin!