Anksiyete ile Başa Çıkmak için 11 Gıda

Her gün anksiyete ve strese sebep olan deneyimler yaşıyoruz. Bazen bu durum ciddi bir probleme dönüşebiliyor. Bu yüzden daha sağlıklı ve huzurlu bir hayat için sizlerle anksiyete ve stresle baş etmenin bir kaç yolunu paylaşacağız.
Anksiyete ile Başa Çıkmak için 11 Gıda

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Anksiyete için en önemli belirtilerden biri dengesiz öğünlerden veya yetersiz beslenmeden kaynaklı açlıktır. Saatlerce aç kalmak glisemik indeksinizin düşmesine sebep olur, bu yüzden tatlı veya besin değeri düşük gıdalara arzu duyarsınız. Sonuç olarak, yemek anksiyete ile başa çıkmak için en önemli faktörlerden biridir.

Aşağıda sizlere kendinizi iyi hissettirecek ve stres ile anksiyeteyi yenmenizde yardımcı olacak bir kaç gıda önereceğiz.

Anksiyete ile Başa Çıkmak için 11 Gıda

Balık

Balık, tansiyonunuzu dengede tutmanız için şahanedir. Balığın içerdiği Omega 3, kardiyovasküler problemleri azaltır ve kan şekerini düzenler. Haftada en az bir kere balık yemeniz çok önemli. Balık aynı zamanda magnezyum kaynağı olduğu için vücudu rahatlatır ve stres ile anksiyeteyi azaltır.

Süt Ürünleri Anksiyete ile Başa Çıkmak için Birebir

Süt ürünleri triptofan içermektedir. Triptofan iyi ruh haline ve rahatlamaya yardımcı bir amino asittir. Bu amino asit, yer fıstığı ve muz gibi gıdalarda da bulunmaktadır.

Badem

badem

Badem, balıkta da olduğu gibi yüksek magnezyum oranına sahiptir. Aynı zamanda vücudunuzun daha iyi işlemesine yardımcı olacak protein ve vitaminleri içerir. Streslendiğiniz zaman bir avuç kadar atıştırın.

Şu da ilginizi çekebilir:Anksiyeteye Neden Olan 9 Alışkanlık

Muz

Muz bir potasyum kaynağıdır. Bu yüzden sinir sistemini güçlendirerek anksiyete ve stres problemlerini kontrol altına almayı garantiler.

Deniz Yosunu

Deniz yosunu, yüksek oranda magnezyum ve triptofan içerir. Dolayısıyla sakinlik ve huzur hissi getirir.

Çikolata

anksiyete ile başa çıkmak için bitter çikolata

Siyah/bitter (şekersiz) çikolatayı seçin. Sinirleri yatıştırmak ve strese sebep olan kortizol hormonunu azaltmak için birebirdir.

Anksiyete ile Başa Çıkmak için Yulaf Ezmesi Tüketin

Yulaf ezmesi, vücutta antidepresan işlevi gören hormonların üretimini arttırır. Bu yüzden anksiyeteyle başa çıkmak için önemli bir gıdadır. Ayrıca yüksek oranda magnezyum, bileşikler ve tabii ki lif içerir.

Öneri: 1/4 litre suda üç yemek kaşığı yulaf haşlayın. Uyandığınızda, öğün sonralarında ve uyumadan önce bir kap yiyin.

Portakal Yaprağı

Portakal yaprağı yatıştırıcı ilaçların ve uyku haplarının etkisine sahiptir. Akşamları uyumadan önce demlediğiniz portakal yapraklarını içerek anksiyete ve stresinizi azaltmak için daha iyi bir uyku düzenine sahip olabilirsiniz.

Kuruyemiş

kuruyemiş

Kuruyemişler içerdikleri B vitamini sayesinde anksiyeteyle başa çıkmak için mükemmeldir. Bu da sinir iletiminde büyük işlevi olan serotonin üretimini arttırır. Özellikle asabiyete iyi gelir, beden ısısını kontrol altına alır ve iştahı düzenler.

Şeftali

Şeftali anksiyete ve strese yardımcı olan lif, vitamin ve mineralleri içerir. Her sıkıntıya girdiğinizde bir kaç tane (tatmin sağlaması için) kayısı/şeftali tüketin. Canınız tatlı çekiyorsa kayısı veya şeftali tüketmekten çekinmeyin.

Anksiyete ile Başa Çıkmak için Tavsiyeler

  • Kahveden olabildiğince kaçının. Demlenmiş meyve veya aromalı su tüketmeniz daha iyi.
  • Bol bol su için. Tüm organlarınızın işlevini yerine getirmesi için çok önemli.
  • Öğünlerinizi planlayın. Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğini her gün aynı zamanda yemeniz önemli.
  • Egzersiz yapın. Aklınıza ve vücudunuza birçok yararı var.
  • Alkol tüketmeyin ve sigara içmeyin. Bu kötü alışkanlıklar vücudunuzda sadece problemlere yol açar.
İlginizi çekebilir ...
Anksiyete Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Anksiyete Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Anksiyete hakkında bilmeniz gereken bazı gerçekler var. Bu sayede bu sıkıntı verici urumla daha kolay başa çıkabilirsiniz.  • Naidoo U., Nutritional strategies to ease anxiety. Harvard Health Publishing, 2019.
  • Kiecolt-Glaser JK, Belury MA, Andridge R, Malarkey WB, Glaser R. Omega-3 supplementation lowers inflammation and anxiety in medical students: a randomized controlled trial. Brain Behav Immun. 2011 Nov;25(8):1725-34. doi: 10.1016/j.bbi.2011.07.229. Epub 2011 Jul 19. PMID: 21784145; PMCID: PMC3191260.
  • Hilimire MR, DeVylder JE, Forestell CA. Fermented foods, neuroticism, and social anxiety: An interaction model. Psychiatry Res. 2015 Aug 15;228(2):203-8. doi: 10.1016/j.psychres.2015.04.023. Epub 2015 Apr 28. PMID: 25998000.
  • Genazzani AD, Chierchia E, Lanzoni C, Santagni S, Veltri F, Ricchieri F, Rattighieri E, Nappi RE. Effetti degli estratti di Alga Klamath sul tono dell’umore e la depressione in menopausa: studio pilota [Effects of Klamath Algae extract on psychological disorders and depression in menopausal women: a pilot study]. Minerva Ginecol. 2010 Oct;62(5):381-8. Italian. PMID: 20938423.
  • Jackson SE, Smith L, Firth J, Grabovac I, Soysal P, Koyanagi A, Hu L, Stubbs B, Demurtas J, Veronese N, Zhu X, Yang L. Is there a relationship between chocolate consumption and symptoms of depression? A cross-sectional survey of 13,626 US adults. Depress Anxiety. 2019 Oct;36(10):987-995. doi: 10.1002/da.22950. Epub 2019 Jul 29. PMID: 31356717.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.