Yüksek Tansiyon için Önerilen Egzersizler

Kan basıncınızı düşürmek ve sağlıklı seviyelerde tutmak için, hareketli bir yaşam tarzı gereklidir. Yüksek tansiyonu iyileştirmek için, günde en az bir saat düzenli fiziksel aktiviteye başlamak da faydalıdır.
Yüksek Tansiyon için Önerilen Egzersizler

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmak, dünyadaki yüksek tansiyon vakalarındaki artışın en büyük nedenlerinden biridir. Yüksek tansiyon şimdi daha erken yaşta ve daha sık olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle, sağlıklı yaşam alışkanlıklarını bir tür önlem olarak benimsemenin önemi ortaya çıkmıştır.

Her ne kadar bilinen tedavi yöntemi ilaç kullanmak olsa da, yüksek tansiyon için önerilen egzersizler de vardır.

Fiziksel aktiviteyi günlük yaşam alışkanlıklarınız arasında katmak önemli bir değişiklik yaratabilir. Yüksek tansiyona sahip olma olasılığı yaşla birlikte artsa da, egzersiz önleyici bir önlem olarak size yarar sağlayabilir.

Eğer birisinin yüksek tansiyonu varsa, bir egzersiz rutinine girmek, bu sorunu kontrol etmek için hayati öneme sahip olabilir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Uluslararası Yüksek Tansiyon Derneği, fiziksel aktivitenin önemini vurgulamaktadır.

Günlük bir egzersiz rutinine sahip olmak, ilaçlardan daha ziyade, tansiyonu düşürmek için en iyi önlemdir.

Yüksek tansiyon için önerilen egzersizler

Egzersiz ile ilgili konuşurken daima spor salonuna gitmek veya ağırlık kaldırmak zorunda değilsiniz. Ağaçları kesmek, yaprakları tırmıklamak veya yerleri silmek gibi günlük aktiviteler de faydalıdır.

Kardiyovasküler egzersiz

merdivende spor yapan kadın

Asansör yerine merdivenleri kullanmak yararlı bir fiziksel aktivitedir

Arabayı kullanmak yerine günlük aktivitelerinizi yerine getirmek adına yürümek de, yüksek tansiyonu düşürmek için önerilen egzersizlerden biridir.

Sabah erken yürüyüşler yapmak veya akşam yürüyüşleri de iyi birer egzersiz olmalarının yanı sıra, zihin meditasyonu ve dinlenmek için iyi bir yoldur.

Koşmak, yüksek tansiyonu kontrol etmek için iyi bir aktivitedir. Eğer daha önceden böyle bir aktivite yapmadıysanız, doktorunuza danışmak iyi bir fikir olabilir. Kendisine bu etkinlik hakkında görüşlerini sorabilirsiniz.

Bisiklet sürmek, kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan sağlıklı bir aktivitedir. Kardiyovasküler sisteminizi güçlendirir, metabolizmanızı harekete geçirir ve bağışıklık sisteminizin kapasitesini artırır.

Diğer faydalı aktiviteler

dans ederek mutlu olan kadın

Dans etmek de, kan basıncını düşürmek için en iyi egzersizlerden biri olarak görülür. Sağlıklı, eğlenceli ve stres azaltıcı etkileri vardır. Tüm vücudunuzu hareket ederken, kan dolaşımınız artar ve yağ yakmaya yardımcı olur.

Bacaklarınızı germek, kalbinizin aşırı yorulmasını engeller. Germe egzersizleri, bacaklarınızdaki kan dolaşımını engelleyen gerginliği serbest bırakmanıza yardımcı olur.

Yüzmek de vücuda oldukça faydalı bir eylemdir. Omurganın, kasların ve eklemlerin iyileştirilmesi her zaman tavsiye edilir. Aynı zamanda kardiyovasküler sistemi güçlendirmeye de yardımcı olan bir aktivitedir.

Fiziksel aktivite hakkında konuşmamıza rağmen, her egzersiz seansını rahatlatıcı bir egzersizle bitirmek de önemlidir. Bir dakika meditasyon, kan basıncının seviyesini düzene sokmak için çok yararlıdır.

Tansiyonu düşürmek için egzersiz yapmak neden yararlıdır?

tansiyon ölçen doktor
  • Erobik aktivite sadece kan basıncı düzenlemekle kalmaz, aynı zamanda genel sağlığı da geliştirir.
  • Fiziksel aktivite kan akışını düzenler ve bu durum da, daha fazla oksijenin dokulara ulaşmasına izin verir. Aynı zamanda, vücutta tutulabilecek sıvıyı ortadan kaldırmaya da yardımcı olur.
  • Haftalık egzersiz rutinleri, inme olasılığını, kalp krizlerini ve ölümcül risk taşıyan diğer durumları azaltır.

Tavsiye edilen bu egzersizler, kan basıncını düşürmek, stres ve kaygı düzeylerini azaltmaya yardımcı olur. Bu iki faktör, yüksek kan basıncı seviyeleri söz konusu olduğunda hayat kurtarabilir.

Uzmanlar günlük olarak en az otuz dakikalık fiziksel aktivite önermektedir.

Aynı zamanda, hareketsiz zamanınızı basit hareketlerle değiştirerek azaltmalısınız.

Bu bir bardak su almak için kalkmak ve yürümek kadar kolay olabilir; Günlük yaşamınıza ekleyebileceğiniz herhangi bir fiziksel aktivite her zaman bir yardımcıdır.

Son düşünceler

Normal kan basıncı seviyesi, 120 mmHg (sistolik) ve 80 mmHg (diyastolik) şeklindedir.

Kan basıncı 140/90 olduğu zaman, yüksek olduğu olarak kabul edilir. Bu yüzden düzenli olarak kontrol edilmesi önemlidir.

Yüksek tansiyon sessiz bir katildir; belirtilerini göstermez ve sonuçları ölümcül olabilir. Yüksek tansiyona karşı en iyi silahlar önlem alma ve egzersiz yapmaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.