Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Son Güncelleme: 23 Ekim, 2018

Kadınlarda kalp krizi belirtileri erkeklere göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle hangi işaretlere dikkat edeceğinizi bilmelisiniz. Okumaya devam edin!

Kadınlarda kalp krizi belirtilerinin erkeklerinkinden farklı olduğunun farkında olmalısınız. Günümüzde kadınların kalp krizine bağlı ölümlerinin sayısı artış göstermektedir.

Bu belirtiler bazen yorgunluk ve kaynağını belirleyemediğiniz bir ağrı olarak ortaya çıkıyor. Sağlığınız ve güvenliğiniz için bu konuda daha fazla fikir sahibi olmalısınız.

Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri

kadınlarda kalp krizi belirtileri

Kalp krizi geçirirken kolunu ve göğsünü tutan adam imgesini unutun. Ayrıca, British Columbia Dergisi’nde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, erkeklerde kalp krizi %13.7 oranında görülürken, kadınlarda %19 oranında görülmektedir.

Kadınlarda kalp krizi belirtileri çok belirgin olmayabilir. Bu nedenle de çoğunlukla ciddiye alınmaz. Ancak bizler çoğu zaman aile bireylerimiz için daha çok endişe duyarız. Dolayısıyla dikkatli olmakta ve aşağıdaki belirtileri gözden geçirtmekte fayda vardır.

1. Göğüs kafesine baskı

Bazen göğüs kafesinizde yorgunluğa sebep olan bir yangı hissedebilirsiniz. Bunu genelde stres kaynaklı anksiyeteye bağlamak normaldir. Eğer bu belirtiyi her gün hissediyorsanız, check-up zamanı gelmiş demektir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: 

Kadınlarda Olağandışı Kalp Krizi Belirtileri

Erkeklerde kalp krizi, her zaman göğüs kafesine baskı ile başlar ve kola doğru yayılarak karıncalanma hissi uyandırır. Ancak kadınlarda, baskı göğüs kafesine odaklıdır.

2. Boyun, sırt ve çenede şiddetli ağrı

kadınlarda kalp krizi bel üstünde ağrı

Bölgesel olarak iki kolda, sırtta, omuzlarda, boyunda, çenede ve midenin üst kısmında (göbek deliğinden yukarıda) ağrı olabilir. Biraz karışık değil mi?

Normalde bu tür ağrılar sıradan ağrılar veya kadınların sık yaşadığı kemik erimesi olarak değerlendirilir. Buna rağmen bazı kadınlar bu ağrının hissiyatını karıştırıp anti-eflamasyon ilaçları alarak tedavi etmeye çalışır.

3. Aşırı yorgunluk ve nefes darlığı

yorgunluk ve nefes darlığı

Akılda tutmanız gereken bir konu da erkeklerin aşırı güç kullanımı sırasında bazı belirtiler hissedebileceğidir. Çalışırken bir anda kolun uyuşması ya da nefes darlığı yaşanabilir.

Ancak kadınlarda durum biraz daha farklıdır. Kadınların uyurken, otururken veya dinlenirken kalp krizi geçirme olasılığı daha fazladır. Kriz, hareket halinde olan bireyler yerine dinlenme sürecindeki bireylere saldırabilir.

Unutmayın, eğer normalden daha yorgun hissediyorsanız ve göğsünüzde anormal bir ağrı ve baskı duyuyorsanız kontrole gidin. Eğer merdivenleri çıkarken gereğinden fazla enerji harcıyor, nefes darlığı çekiyor ve göğüste ağrı yaşıyorsanız hemen doktorunuza başvurun.

Başka bir hatırlatma: Erkekler kardiyak problemler yaşarken bayılabilir. Diğer yandan, kadınlarda bu belirti çok az görülür ve durumu fark ettiğimizde büyük şaşkınlık yaşarız.

4. Karın ağrısı

karın ağrısı kalp krizi belirtileri

Bir diğer belirti ise karında ağırlık hissidir. Yediğiniz her şey kendinizi kötü hissetmenize sebep oluyorsa ve reflünüz varsa kusma durumu oluşabilir.

Bu belirtileri başka durumlarla karıştırmak olasıdır. Eğer bu problemi yaşarken soğuk ter döküyorsanız, durumun kalp problemi olma olasılığı yüksektir.

Olası bir kalp krizi durumunda çok kolay yorulursunuz, vücudunuz titrer ve yoğun karın ağrıları yaşarsınız. Kadınlar için en büyük sorun, bu belirtlileri başka durumlarla karıştırmalarıdır.

Ancak eğer normalden daha yorgun hissediyorsanız ve nefes darlığı çekiyorsanız, her zaman için doktorunuzu aramanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Signos de alerta del ataque cardíaco. Texas Heart Institute. 2020.
  • Mendelson M, Hendel R. Myocardial infarction in women. Cardiology. 2020; 48(8):1165-1185.
  • Low L, Kavinsky C. Myocardial Infarction. Common Surgical Diseases. 2014; 2(1): 73-76.
  • Ibrahim A, Riddell T, Devireddy C. Acute Myocardial Infarction. Critical Care Clinics. 2014;30(3):341-364.
  • Mehta L, Beckie T, DeVon H, Grines C, et al. Acute Myocardial Infarction in Women. Circulation. 2016;133(9):916-947.
  • Sharman JE, La Gerche A, Coombes JS. Exercise and cardiovascular risk in patients with hypertension. Am J Hypertens. 2015 Feb;28(2):147-58.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.